KIRKLARELİ – Dezavantajlı çocuklar, spor yaparak yanlışlık ve cürüm ortamından korunuyor

Kırklareli’nde çoğunluğu Anlatı vatandaşlardan oluşan dezavantajlı çocuklar, cürüm ve cürüm ortamından halter kursuyla korunuyor.

Kırklareli Inanma Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesince, Bala ve Gençler Toplumsal Esirgeme ve Destek Programı (ÇOGEP) “Mutlu Kentin Umutları” Projesi kapsamında, Gençlik ve Spor Müdürlüğü işbirliğinde, dezavantajlı çocuklara müteveccih halter kursu açıldı.

Projeye karışma edilen 25 ortaokul ve ortaöğretim öğrencisi, Ayşenur Taşbakan Spor Salonu’nda gelişigüzel ahit polis ekipleri nezaretinde antrenman yapıyor.

Bir yandan füru spora heveslendirme edilirken, diğer yandan bile sağlıklı ve suçtan ırak bireylerin yetişmesi sağlanıyor.

Kırklareli Güven Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Komiseri Öznur İzidoğru, AA muhabirine, emin yaşamın oluşması amacıyla toplumla çöz içe proaktif tıpkısı tatlılıkla görev yaptıklarını söyledi.

Bütün faaliyetlerin merkezinde kayırıcı olduğunu anlatım eden İzidoğru, gerçekleştirdikleri ameliyat ile bireylerin fahri katılımlarını sağlayıp, toplumun fertlerinin tıpkısı beraberinde namına değiş süreçlerini, gelişimlerini takip ettiklerini kaydetti.

ÇOGEP Programı kapsamında Mutlu Kentin Umutları Projesi hazırladıklarını dile getiren İzidoğru, “Bu proje içerisinde değişik cerrahi müdahale yer alıyor. Bunlardan sunu önemlisi, kuşkusuz bizim sunu önem verdiğimiz sportif faaliyetlerden Bilgisizlik Spor il Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz halter kursu.” dedi.

Halter kursuna Tevfik Fikret Ortaokulundan 14 mektepli ile başladıklarını nâkil İzidoğru, şöyle bitmeme etti:

“Halter kursuyla çocukların fiziksel ve zihnî gelişimlerini keşfetmek, onları spora yönlendirerek bulundukları karşıt koşullardan, toplumsal çevrenin onlara sunduğu cürüm ve yanlışlık ortamlarından ırak kalmalarını icat etmek ve günümüzde güncel aynı ülkü olan uygulayım bilimi bağımlılığına alın üstelik onları uzaklaştırmayı amaçlıyoruz.

Sporla çoluk çocuk belli benzeri yerlere geliyor ve sağlıklı fertler olarak yetişiyorlar. Halter sporunun mukannen benzeri saat ve belli tıpkı düzende yapılması gerekiyor. Bu yüzden birlikte füru bu düzene uydukları ant bunu edimsel hayatlarına de yansıtıyorlar ve hayatlarında da esasen eğlenceli bire bir yaşama geçiyorlar. Bu yüzden biz üstelik polis güçleri adına onların yanındayız hep. Onları herhangi bir anlamda geliştirmeye çalıyoruz ve faaliyetlerimize bile bitmeme ediyoruz.”

“Naim Süleymanoğlu kesilmek istiyorum”

Kursa katılan 14 yaşındaki Aytaç Girencis, spor yapma hayalini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hayallerinin peşinde koştuğunu ifade eden Girencis, halter yarışmalarına karışmak istediğini anlattı.

Ailesinin de spor üzerine namına haddinden fazla destek olduğunu belirten Girencis, “Evde ailem kursta polis güçleri abilerimiz bize çok bindi veriyor. Burada antrenmanlarımızı yapıyoruz. Eve gittiğimde birlikte haddinden fazla çalışıyorum. Halteri çok sevdim. Naim Süleymanoğlu gibi olmak istiyorum.” diye konuştu.

“Spor sayesinde çokça azimli oldum”

Lise öğrencisi 15 yaşındaki Sevginur Evre, halter sporuyla kursta tanıştığını belirtti.

Kursa katıldıktan sonradan haltere bağlam duyduğunu vurgulayan Basamak, “Buraya geldikten bilahare kendimi buraya ait hissettim. Buradan çıkınca kendimi haddinden fazla acara hissediyorum. Ben daha evvel azimli değildim, bu spor sebebiyle çok kararlı oldum. Mesai disiplinine uyuyorum, saati saatine geliyorum.” dedi.

12 yaşındaki Mercan Anif birlikte polislerle gelişigüzel spor yaparken kendini güvende hissettiğini, çokça fiilen kendini imar etmek istediğini vurguladı.

Share: