Kip yolları bu öğün çandır hayvanları için aştılar

Kip yolları bu kat melez hayvanları üzere aştılar

Gümüşhane’de off-road kulübü sporcuları 2 bin 300 metre rakımlı karla ciltli zirvelere yaban hayvanları üzere maden, kuşlar üzere buğday bıraktı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’dahi off-road kulübü sporcuları alışılagelen araçların ulaşamayacağı noktalara yer araçları ile çıkarak karışık hayvanları üzere ağızotu çalışması yaptı.

Yaban hayvanlarının tagaddi ihtiyaçlarının karşılanması üzere Türkiye’deki off-road camiası içinde başlatılan düzlük kıraat çalışması kapsamında Kayseri, Cıvıl Cıvıl, Tokat kulüplerinin ardından Gümüşhane Off-Road Kulübü üstelik etkinliğini yaptı ve Çarşamba Off-Road Kulübüne vadi okudu.

Torul ilçesine sınırlanmış Kocadal köyünden Tersun Dağı zirvelerine orman içre karlı kaplı yolları aşarak giden sporcular arada bir arızalanan araçlarını kendi imkanlarıyla yaparak yollarına devam etti.

Natür Esirgeme ve Milli Parklar Idarehane Müdürü İlbeyi Ziyalı ve İl Güven Müdürlüğü bünyesinde kurulan Mekân, Huy ve Hayvanları Dulda Polisliği Kesim Amirliği görevlilerinin bile katıldığı programda ara sıra sis, ara sıra devir, arada bir dahi kar yağışı altında 2 bin 300 metre rakımlı noktaya arazili araçlarıyla güçlü yolları aşarak ulaşan sporcular araçlarında taşıdıkları duman ve ekmekleri yaban hayvanları amacıyla, buğdayları birlikte kuşlar için zirvedeki uygun noktalara bıraktı.

Ağır şita şartlarında normal araçların ulaşamayacağı zirveye ulaşan ve bire bir ahir hedefi el merkezinde 60 kedilik kedi evleri yazmak kendisine belirleyen GÜMOFF üyesi sporcular yemleme çalışmasının arkası sıra karla ciltli zirvelerde off-road yaptı.

“Yemlerin akla yatkın noktalara ve akıllıca hayvanlara ulaşabilmesi üzere izinli kurumlarla birlikte cereyan ediyoruz”

Gümüşhane Off-Road Kulübü Motor ve Huy Sporları Derneği namına Tersun Dağı bölgesinde karışık hayvanlarına ağızotu tezyit etmek üzere ulaştıklarını kaydeden kulüp komutan yardımcısı Alper Akçay, “Türkiye’deki offroad kulüplerinin Kayseri’üstelik başlattığı, Cıvıl Cıvıl ve Tokat ilinde devam eden ve dördüncü ayağı Gümüşhane’ye uzanan doğadaki hayvanları ahretlik, içtimai farkındalık oluşturabilme yer okuma kampanyası kapsamında biz üstelik Gümüşhane namına şu zaman 2 bin 300 rakımda kâin Tersun Dağı bölgesinin bağırsak kesimlerindeyiz. Buraya aksetmek tezyifkâr çok print oldu. Araçlarımız bu dokuz canlı kere koşullarına kuvvetli ve ekibimizin da arzulu olmasıyla buraya büyüklüğünde ulaştık. Huy Esirgeme ve Milli Parklar İl Müdürlüğümüz, Itimat Teşkilatımızın HAYDİ birimiyle buradayız. Bu yemlemeleri biz aç bindi alarak akla yatkın noktalara ve akıllıca hayvanlara ulaşabilmesi amacıyla bu birimlerle beraber akıntı ediyoruz. Doğadaki hayvanlara yararlı olmak isterken yetkili birimlerden destek almanız lazım kim bu form organizasyonları yapıyorken faydadan çok zararınız dokunmasın” dedi.

“Bu doğada bu sporu yaparken doğada dallı güllü bu canlılara dahi zaruri özeni ve hassasiyeti gösteriyoruz”

GÜMOFF namına Çarşamba Off-Road kulübüne meydan okuduklarını tabir fail Akçay, “Gümüşhane offroad kulübü olarak kurulduğumuzdan beri bir nice sosyal ağırlık projesi gerçekleştirdik. Yardım kampanyaları, Ramazan yardımları kadar. Offroad doğayla yapılan tıpkısı spor. Doğa harici yapabileceğimiz bir spor değil. Dayanıklı koşullarda yapılan bire bir spor. Bu doğada bu sporu yapıyorken birlikte doğada işlek bu canlılara lüzumlu özeni ve zaruri hassasiyeti göstererek bunları düşünmemiz geçişsiz. Kulüp adına bu farkındalık oluşturabilmek için bu hafta de bu etkinliğimizi yaptık. Bundan ahir süreçte dahi etkinliklerimiz olacaktır” diyerek konuştu.

“60 kedi üzere kedi barınağı yaptırıyoruz”

Pakt Başkanı Recep Atmaca ise GÜMOFF kendisine saha okumalara karşı Tersun Dağının zirvelerine haddinden fazla nazik zorluklarla ulaştıklarını belirterek, “Bu haftaki programımız aşılanmamış hayvanlarını yemlemekti, görevimizi tamamladık. Yalnız doğadaki yaban hayvanları değil, şehirdeki çıkmaz hayvanlarını üstelik düşünerek bire bir ahir programımızı şehirdeki kediler amacıyla 60 kedi amacıyla kedi barınağı yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Kış süresince faziletli köylere giderken yemleme bırakacağız, çaça bırakacağız, savmak bırakacağız”

Etkinliğe katılan sporculardan Cengiz Karasapan de “Zorluklarla geldik. Üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu burada bitmedi. Tecezzi edilmiş veya nüfusu azalmış köylerde kalan köpekleri, kedileri, kar sebebiyle yüksek köylere giderken ağızotu, abla, savmak bırakacağız. Gümüşhane’dahi pisik evleri eksikti. Tığ ona dahi ahali attık ve 60 kedilik pisik evleri yaptırıyoruz. İnşallah haftaya birlikte onları koyacağız. Doğayı seviyoruz, doğada olmaktan mutluyuz” dedi.

“Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz ama doğadaki hayvanlarımız bile unutmayalım”

Benzeri değişik sporcu Zekâ Aslan birlikte “Bugün yaban hayvanlarını yemlemeye geldik. Sair kulüpler bu konuda bize meydan okumuşlardı. Biz de buradan Çarşamba kulübüne yer okuduk. İnşallah onlar dahi gerekeni yaparlar. Alışılagelen bir aracın buraya hayat şansı namevcut. Tığ de bu arabalar filhakika güçlendirerek buralara çıkıyoruz. Lastiği olsun, yükseltmeleri olsun pres yollardan geldik buraya. Çarpık Çurpuk yollardan buralara gelmedik. Topluma şunu tefhim etmek istiyorum: Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz amma doğadaki hayvanlarımız birlikte unutmayalım” diyerek konuştu.

Share: