Kılıçdaroğlu’nun Sıra Enerjisi Santrali Önerdiği Şanlıurfa’da, AKP’li Siverek Belediyesi İhale Açtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kısaca aynı yıl önce, Şanlıurfa’üstelik kuracakları güneş enerjisi santralleri ile çiftçilerin zirai üretimde kullanacağı elektriği ücretsiz kendisine onlara verecekleri vaadini açıklamıştı. Tıpkı içerikte olmasa da AKP’li Siverek Belediye Başkanlığı bile Gün Enerji Santrali Tesisi yapımı/kurulumu dirimsel paylaşım modeli ile 5 sene müddet ile işletilmesi işi amacıyla 25,6 milyon TL tahmini bedelle ihaleye daha çok.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun çiftçilere ücretsiz canlılık vaadini açıklamasının peşi sıra AKP’li Şanlıurfa Siverek Belediyesi dahi Siverek Belediyesi Güneş Erke Santrali Tesisi yapımı/kurulumu sağlık paylaşım modeli ile 5 yıl süre ile işletilmesi işi için ihaleye artık. Sadık öneri usulü ile dirimsel paylaşım oranı olan yüzdelik 12’den beş altı olmamak üzere artırma yapılacak şekilde eksiltme düzenlenecek. İhalenin muhammen bedeli 25 milyon 626 bin 462 lira 50 kuruş, geçici garanti bedeli ise 768 bin 793 liralık 88 kuruş kendisine belirlendi.

1 MİLYON METREKARE DÜZLÜK ÜZERİNE 14,7 BİN M2 KULLANIM ALANI

Bir milyon metrekare alana düz yazı edilecek santral sahasının kullanma alanı 14 bin 735 metrekarelik alanda olacak. İhale teklifleri genişlik geç 21 Kasım saat 14.00’a büyüklüğünde Siverek Belediyesi’ne teyit edilebilecek.

KILIÇDAROĞLU ARALIK 2021’DE AÇIKLAMIŞTI: “ŞANLIURFA’YA SÖZÜM OLSUN”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim Şanlıurfa’ya aynı sözüm olsun, aynı yere yazsınlar. Evcil yönetimler geldiğinde bize Şanlıurfa’nın uray başkanlığını verin, elektriği hep çiftçilere müft vereceğiz. Sadece bedava vermeyeceğiz, bir zamanda elektrikten kazanacak. 2 buçuk milyonluk taşlı araziyi zaman tarlalarıyla donatacağız” dedi. Yazı İstanbul projesini eleştiren Kılıçdaroğlu, Şanlıurfalılara “Biçim İstanbul mu çok koskocaman, burada gün tarlaları kurup, ruz enerjisi alıp, bilcümle Ortadoğu’nun yeryüzü kocaman merkezi haline vermek mi henüz güzeldir? Hangisi güzelce. Milyonlarca kişinin hisse senedi bulduğu ortam mı daha güzeldir, yoksa bütün parayı alıp tıpkısı kanala ortaya koymak mı güzeldir?” diyerek sormuştu.

AKP’den kâh yöneticiler bu vaade karşı çıkarak eleştirmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akış de eylül ayında bölgeye her an santralci kurulabilecek yerler karşı inceleme yapmıştı. Atak, “Zirai sulamada mergup elektriğe Umumi Başkanımızın vaadinin arkası sıra yüzdelik 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi” demişti. Akın, Urfa’de şu açıklamayı yapmıştı:

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

“İlk sefer Şanlıurfa’de yayımlamak isteriz; İktidarımızın önceki 90 gününde tarımsal sulamada geçer elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 tenzilat yapacağız. Bunu şüphesiz yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak zirai sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda çarkıt elektriği şirketlere satıyor. Biz sakim elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan iletilmek için kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki ruz erke santralleriyle tarımsal sulamada makbul elektriği emeksiz vermeye başlayacağız. 7,5 bilyon dolar tutarındaki çağ enerjisi santralı yatırımı amacıyla yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan ahzetmek için çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’dahi besin güvenliğini sağlayacağız. Gıda ithalatını azaltacağız, azık enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız gıda yoksulluğu yaşıyor. Bu yakışır değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”

Share: