Kılıçdaroğlu’ndan Kadın Adayları Tutma Derneği’ne fikir: Kadınları örgütleyin, kendi adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ŞANS Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 yabanlık umumi heyet ve büro başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka haremlik etti.

Görüşmede karı hareketinin dallı güllü olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, aile kadınlarına ve çiftçi kadınlara alelhusus coşmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Karı Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların iktisadi özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ekincilik sektöründe etkin kadınların ve gençlerin içtimai güvenlik primlerini yatıracağız, böylecene vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Cümle doğduğu yerde doyabilecek, maraba köyünde zenginlik zarfında, dirlik ortamında yaşayacak. Içtimai izzet olmanın gereğini adına getireceğiz. Ayrıca boşandıktan bilahare kazançlı bastırık dinamik kadınlar üzere ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını artırmak amacıyla teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü almak amacıyla kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin kadın istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Yer cesim taleplerinin siyasette fiyat dubara olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe gelişigüzel serencam verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca tek avrat milletvekili çıkarmayan 20 ülke bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin el ve kaymakamlık başkanlarıyla tıpkı araya gelerek, farkındalık çalışması çelmek istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla köklü aynı fırka ve Türkiye üzere kritik tıpkı öneme topluluk. Alay Malay cereyan ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ HEP ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten bilahare, “Biz kadınların Meclis’te değer temsili için kanun teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin tek mebus namevcut. Kadınları örgütleyin. Kadınlar organize gücüyle öz kadın adaylarını çıkarsın, namzet olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, kaime ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Teşkilatlanma sürecine yardım koyun. Sonuç seçimlerde eş muhtar sayısındaki artma hangi büyüklüğünde düş vericiydi. Mebusluk amacıyla birlikte aynısı olabilir. Kadınların düzenleme gücünü haddinden fazla önemsiyoruz. Bu aydan itibaren eş üyelerimizden aidat almaya son verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin eş örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çokça eke. Erzurum’üstelik bir betik kafe açılmasını istemiştim. Bire Bir belediyemiz sayesinde Erzurum’bile açılan tezkere kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Özellikle gailesiz kadınlara istihdam sağlayan bu kafede çoluk çocuk çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’üstelik, Aksaray’bile, Kayseri’dahi, elhasıl devlet genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye niteleyerek konuştu.

NAZLIAKA: DOĞRU PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka birlikte “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki avrat nazır gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, karı siyasetçiyi ‘sembol’ kadar gören anlayışı değişmek. Değer ayrımsız Türkiye kurmak. AKP gidecek, akreditasyon gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: