KEZ ve ABD’den Ukrayna’ya zırh yardımı

Avrupa Birliği (KEZ) Dışişleri Bakanları, Ukrayna’ya 2 bilyon euroluk cebe desteği paketi konusunda anlaşmaya vardı. ÇAKER ise 275 milyon dolarlık albeni savunma ve 53 milyon dolarlık enerji altyapı destek paketini duyurdu.

AKARSU ve ESIR’den Ukrayna’ya finansal ve zırh müzaheret paketleri açıklandı. AKARSU Dışişleri Bakanları, 2 bilyon euro değerinde zırh desteği paketi konusunda uyuşma sağladı. G7 Liderleri, bahis konusu paketin beraberinde, İran ve Rusya’ya yaptırımlar üstüne bugün toplanacak. Ayrıca Beyaz Zehir Saray’dan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın albeni savunmasını pekiştirmek üzere desteğin sürdüğü rapor edilerek, “Komutan Biden, ESIR’nin, Rusya’nın insansız çekicilik araçlarına karşı çekicilik savunma sistemlerini içeren 275 milyon dolarlık katma cephane ve teçhizatın 9 Aralık’ta duyurulması de karışma girmek üzere, asayiş yardımımız eliyle Ukrayna’nın çekicilik savunmasını güçlendirme çabalarına öncelik verdiğinin altını çizdi” denildi.

Açıklamanın devamında, “Komutan Biden antrparantez, Rusya’nın hedefli saldırılarının arkası sıra Ukrayna’nın enerji altyapısının istikrarını yükseltmek amacıyla 53 milyon dolarlık paketi duyurdu” ifadeleri kullanıldı.ZELENSKİ: BİDEN İLE VERİMLİ BİR SOHBET

Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenski, içtimai iletişim araçları hesabından BENDE Başkanı Biden ile yaptığı telefon görüşmesine ilgilendiren detayları paylaştı. Zelenski, “Komutan Biden ile verimli sabık görüşmede, düzenlilik paketi şükranlarımı anlatım ettim. Erke sektörümüzün elan çok savunma işbirliğini, korunmasını ve bakımını tartıştık. G7 çevrimiçi zirvesinin arifesinde koordineli pozisyonlar alınıyor. Amerika’nın liderliği azimli olmaya bitmeme ediyor” dedi.

Share: