Kent merkezine yılın önce familya düştü

Site merkezine yılın önceki familya düştü

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’dahi güzeşte akşam saatlerinde başlayan ve tün boyu bitmeme fail kar yağışının arkası sıra site merkezi beyaza büründü.

Kış memleketi adına bildik ve kış aylarında vahim kar yağışı alan Gümüşhane’de, şehir merkezine yılın önceki familya Gücük Ay ayında düştü. Evvel akşam saatlerinde başlayan ve akşam boyu aralıklarla devam fail kar yağışının arkası sıra cadde ve sokaklar beyaza büründü. İlçe ve köylerde birlikte etkisini gösteren kar yağışı dolayısıyla 147 karye yolu kar nedeniyle ulaşıma kapanırken Gümüşhane İl Hususi İdaresi ekipleri 15 aksiyon makinesi ve 29 personelle vabeste karye yollarını yazmak için çalışmalarını sürdürüyor. Belediye ekipleri erken saatlerden itibaren kent merkezinde karla mücadele ve tuzlama çalışması yaparken, Karayolları ekipleri birlikte çalışmalarına devam ediyor.

“Kar geç geldi”

Akıl bu yıl Gümüşhane şehir merkezine geç yağdığını belirten Muhammet Teşrinisani Durdu, “Kar geldi sevindik amma az buçuk geç geldi. Az Buçuk henüz erken yağsaydı henüz iyicene olurdu. çıktı yağmasını isteriz hakeza 50 santim yağmasını isteriz yağışsızlık olmasın diye niteleyerek. Bu tarihte ilk defa arabamızı temizliyoruz kardan âlem” dedi.

“Umarım kar yağmaya bitmeme paha”

Gümüşhane’nin kış memleketi olduğunun altını çizen Galibiyet Akyıldız, “Gümüşhane için kar vazgeçilmezdir kış aylarında, bu yıl çokça geç kaldı amma şükürler olsun kim dün gece itibariyle başladı. Umarız devamı dirimlik zira edebiyat akarsu sıkıntısı yaşayacağımız aşikar. İnşallah devamı gelecektir” diye niteleyerek konuştu.

Karayolu kere ağında bulunan Gümüşhane- Trabzon arasındaki Zigana dağı, Gümüşhane- Bayburt arasındaki Vauk dağı, Gümüşhane- Kelkit arasındaki Pekün dağı, Gümüşhane- Şiran arasındaki Tersun dağı, Gümüşhane-Köse arasındaki Köse dağı, Gümüşhane-Yağmurdere arasındaki Kostan dağı geçitlerinde bile kar yağışı nedeniyle ekiplerin 24 saat esasıyla çalışmalarını sürdürdüğü, bazen ulaşımda zorluklar yaşandığı, sürücülerin çekme halatı ve zincirsiz yola çıkmamaları gerektiği bildirildi.

Share: