Kazakistan’dan Erzincan’a gelen araştırma görevlisi etibba branşlarında eğitim bilimi alıyor

Kazakistan Asfendiyarov Kazak Milli Tıp Üniversitesi asistan doktorları, kendilerini geliştirmek için Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde (EBYÜ) öz branşlarında eğitim bilimi alıyor.

EBYÜ’nün yaptığı ikili anlaşmalar sonucu Kazakistan’dan gelen 15 araştırma görevlisi doktor, Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi Tıp Fakültesinde iç hastalıkları, duyum yitimi, eş veladet ve hastalıkları, kulak kibir ve geçit hastalıkları, üroloji, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, hikmet otama, nöroloji, iç salgı bilimi ve ışın bilimi bölümlerinde 2 ile 6 kamer arasında eğitim alacak.

Asistan doktorlar, hastanedeki bilirkişi doktorlarla operasyon, tetkik, poliklinik ve vizite yaparak tecrübelerini pekiştirecek.

EBYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulmecit Kantarcı ile şifahane Başhekimi Doç. Dr. Mantalite Kuyrukluyıldız, araştırma görevlisi doktorlarla vizite yapıp uzmanlık alanlarında hikmet verdi.

Prof. Dr. Kantarcı, “Bizim amacıyla coğrafya sadece Küçük Asya ile bağlı değil. Balkanlar’dan Çin seddine kadar bitmeme ettiği amacıyla şişman bire bir ihata altında bunları yapıyoruz. Bu kardeşlerimize her tip desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız bile hastanede esenlik hizmetlerinin yanında Afiliasyon Protokolü gereği millî ve arsıulusal tıp fakültesi asistanlarına eğitim bilimi verildiğini söyledi.

Kuyrukluyıldız, “Kazakistan’dan araştırma görevlisi arkadaşlarımız terbiye süreçlerini bitirmek hesabına bilgi, tecrübe ve deneyimlerini yükseltmek adına hastanemizi tercih ettiler. Birçok bölümde arkadaşımıza terbiye veriliyor. Kendileri 1-1,5 maaş, 3 ya üstelik 6 aylık programlar neticesinde hastanemizde eğitimlerini alacaklar. Bu bağlamda kendilerine hem site olarak hem üstelik hastanemiz adına elimizden gelen desteği veriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Erzincan’de eğleşmek üzere gelebiliriz”

Hekim Akzira Boranbayeva ise teşrinievvel ayında yetişek kabul etmek amacıyla Erzincan’a geldiğini, enfeksiyon hastalıkları bölümünde eğitim aldığını belirterek, “Vizite ve derslere katılıyorum. Çok memnunum, hocalara teşekkür ediyorum.” dedi.

Erzincan’üstelik dolgunca bire bir eğitim bilimi aldığını rapor eden Diyara İlyassova üstelik “Burayı çokça sevdim. Polikliniklerde muayeneye katılıyorum. Bedii alanında üstelik terbiye alıyorum. İleride uzmanlık sınavına girip Erzincan’de eğleşmek için gelebiliriz.” diye konuştu.

Share: