Kazak kardeşler Nuray ve Bota Türkiye’de iflah buldu

Kazak kardeşler Nuray ve Bota Türkiye’da şifa buldu

Yürümekte ağırbaşlılık çeken kız kardeşler, Türk doktorun elinden sağlığına kavuştu

İSTANBUL Kas zayıflığına bağlı kendisine yürümekte sıkıntı çeken ve ayaklarında çarpıklık olan Kazakistanlı kız kardeşlere, beribenzer yaşlarda Charcot-Marie-Tooth teşhisi konuldu. Yıllardır sağlık sorunları diri ve tekerli sandalyeye mahkum olan kız kardeşler, Türkiye’da yapılan liyakatli operasyonla şifayı buldu.

Kazakistanlı kardeşler, Nuray M. ve Bota M. kas zayıflamasına sınırlanmış adına ayaklarda çarpıklık ve yürümekte sıklet çekmece şikayetleriyle ülkelerinde hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu kız kardeşlere akıl ile üst kasları arasındaki iletişimi sağlayıcı periferik sinirlerin etkilendiği ve genetik hastalık olan Charcot-Marie-Tooth teşhisi konuldu. Ülkesinde değişik doktorlara gitmesine karşın hastalıklarına çözüm bulunamayan ve tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren kız kardeşler, tavsiyeler konusunda otama amacıyla Türkiye’ye geldi. Kazak kardeşler, Pendik Çağ Hastanesi’nde Ortopedi Sarsıntı Bilimi Kankızıl. Doç. Dr. Tansel Mutlu ve ekibinin 15 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı önceki ameliyatı ve 30 Mayıs 2022 tarihinde yapılan ikinci ameliyatın peşi sıra sağlığına kavuşarak 1 günde taburcu oldular.

“Tedavi için Çin’e gittik, haddinden fazla mütenevvi otlar ve tedaviler yapıldı fakat hiçbir son alamadık”

Laf hakkında mütekellim babaanne Turdykal B. “İyileşilemez bir hastalık olan Charcot-Marie-Tooth teşhisi konuldu. 6 yıldır torunlarım çokça çeşitli tedaviler gördü ancak kâr göremedi. Otama için Çin’e gittik, çok türlü otlar, ayrı ayrı masajlar ve tedaviler yapıldı ancak tek sonuç alamadık. Kazak hekim tarafından Türkiye’ye geldik. Doktor Tansel Mutlu, ameliyatlarını yaptı. Şu zaman yürüyorlar.” dedi.

“Tek başına yürüyebilmek bizim için haddinden fazla mutluluk verici”

Türkiye’bile yapılan faaliyetler ile bundan sonra yürüyebildiklerini tamlayan 17 yaşındaki Nuray M. “Ameliyattan ilk yalnız dizler üzerinde yürüyebildik. Sokağa çıkarken dahi tekerlekli koltuk kullanabiliyorduk. Ameliyat sonrası yürüyebiliyoruz. Haddinden Fazla mutluyuz. Tek başına yürüyebilmek bizim üzere haddinden fazla bahtiyarlık donör.” diye niteleyerek konuştu.

“Onların yardımsız cihazlarla şu anda yürüyebilmeleri bizi haddinden fazla mutlu ediyor”

Kalburüstü operasyonu gerçekleştiren Ortopedi Travmatoloji Mahir. Doç. Dr. Tansel Mutlu ise “İki kardeşlere babadan geçen kalıtım bilimi tıpkı hastalık. tekerlekli sandalye seviyesindelerdi. Bu Charcot-Marie-Tooth dediğimiz ilerleyen aynı hastalık. ve kişide sinir bozukluğu yapıyor. Bacaklarda ve kollardaki sinirlerde felçliğe sefer açıyor. İlerleyen benzeri hastalık. Bizi aynı hekim arkadaşın tavsiyesi ve yönlendirmesiyle buldular. Biz bile tedavisini yaptık. Rastgele iki kız kardeşin tedavilerini önce birer ayaklarına yaptık. Faaliyetler kestirmece 2, 2 buçuk saat sürdü. Ameliyatta önceki sarrafiye birer ayaklarını operasyon ettikten bilahare gayrı ayaklarını üstelik tahminî 15 dönem sonra işler ettik. Ondan sonraları alçıya aldık. Ülkelerinde bile takiplerini yaptık. Önerilerimiz konusunda hikmet otama üstelik uygulandı. ve şu anda biz bile bu durumlarına şaşırıyoruz. Filhakika haddinden fazla ongun bire bir sonuç oldu. 1 akşam hastanede yattılar, ertesi aktarılma onları taburcu ettik. Yürümelerini beklemedik, belki dahi yardımcı maşa aletleriyle yürümelerini beklerdik. Ancak onların yardımsız cihazlarla şu anda yürüyebilmeleri bizi çokça mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: