Kaymakamlık yapan alkollü sürücünün zaman testinin değiştirildiği iddiası

Afyonkarahisar’de ayrımsız hareket insanının karıştığı alkollü gidiş geliş kazası sonrası götürüldüğü Izzet Hastanesinde verdiği dem testinin değiştirildiği iddiasıyla 1’i doktor 7 kişinin yargılanmasına başlandı.

Olay, 20 Haziran 2021 tarihinde akşam saatlerinde Afyonkarahisar Cesamet Hastanesi Acil Servisi’nde meydana geldi. İddiaya göre, görüngü yaşanan tıpkı trafik kazası sonrası trafik polislerinin ölçüm cihazında maznun Bekir B.’nin alkollü çıkmasını kabul etmeyip soluk testi istemesiyle başladı. İddiaya göre Bekir B.’nin verdiği kanda ispirto bulunmaması için 1’i hekim, 2’si şifahane çalışanı şahıslar, iş insanlarının da devreye girmesiyle alkollü us bozulmamış tıpkı içki ile değişmesi sağlandı. Ivedi Serviste müteharrik sekreterin durumu o akşam nöbetçi olan doktora bildirip mazbata tutmaları sonucu soruşturma başlatıldı. İhbar üzerine savcılığın harekete geçmesi üzerine şüpheliler ile ilişik Afyonkarahisar 2. Güç Ukubet Mahkemesinde sevgili açıldı.

“Polisler ikinci bir kan testi için beni evden aldılar”

Davanın tanıdık duruşmasında ise 3’ü hareket insanı başlamak amacıyla bütün 7 maznun “Suç Delillerini Yok Etme, Inkâr ve Tağyir, Resmi Belgede Düzmecilik” yanlışlık isnadıyla yargılanmalarına devam edildi. Şeş sanığın ve dört tanığın ifadelerinin alındığı evvel duruşmaya sanıklardan biri babasının rahatsızlığı gerekçesiyle katılamadı.

Maznun Bekir B., duruşmada verdiği ifadede konusunda atılı suçlamayı reddederek, “Suçlamayı kabul etmiyorum. Ben böyle aynı özdek yapmadım. Alkollü değildim. Ama cihazda alkollüymüşüm gibi gözüktü. Ego de test yaptırmak için hastaneye atıf edilmeyi istedim. Hastanedeki işlemler akşam ezanı 23.00 sıralarında bitti. Ama sabah saat 3.00’birlikte polisler ikinci bir dem testi için beni evden aldılar. Gelişigüzel iki testte dahi alkolsüz daha çok” dedi.

“Suçunu üstlenip üstlenmediğini sordu”

Mahkeme Başkanı, Bekir B’ye ikinci tuluk kanın sanıklardan Kavi B. vasıtasıyla verilip maznun Fatih Ş.’nin konuyla ilgili kip haddinden fazla gönül ile telefon görüşmesi yaptığı iddiasını sordu. Bu iddiayı da reddeden Bekir B.’ye mahkeme başkanı, Temel Ceza Mahkemesi’nde görülen detone trafik kazası davasında Halil İbrahim Ş. ünlü kişinin suçunu üstlenip üstlenmediğini sordu. Bekir B. soruyu, kazada şalter sürücüsünün kendisi olduğu ve davanın devam ettiği şeklinde cevaplandırdı. Bekir B., gidiş geliş polis ekibinin ispirto kontrolü yaptığı akşam ezanı araçta sanıklardan Fatih Ş. ile Orhan O. adlı iki şahsın olduğunu dile getirdi. Sanık Bekir B. hastaneye geldiğinde haddinden fazla sayıda kişiyle ziyaret yaptığını de akseptans etmedi.

“Mahkeme başkanından sanığa ‘başhekimi hastalık o akşam aradın? sorusu”

Sanık aksiyon insanı Fatih Ş. verdiği ifadede, olay sırasında maznun Bekir B. ile gelişigüzel olduğunu, elan sonradan hangi durumda olduğunu zül ettiği amacıyla birkaç kere aradığını dile getirdi. Sanıklardan Ömer A.’yı akşam ezanı bir araya gelmeyi planladıkları üzere telefonla aradığını belirten Fatih Ş., maznun Mustafa A.’yı ise ailevi problemindeki sorunu öğrenme maksadıyla aradığını açıkladı.

Murafaa başkanı sanık Fatih Ş.’ye bozukluk bire bir akşam ezanı Şifahane Başhekimini aradığını sordu. Babasının rahatsızlığıyla ilgili başhekimle görüştüğünü belirten Fatih Ş. olayda seçme dahlinin olmadığını, yönlendirme yapmadığını sözlerine ekledi.

İddianın odağındaki hekim çekilme yazar özele geçti!

Hastanenin Covid-19 bölümünde fariza yapmasına karşın bahis konusu olayda maznun Bekir B. ile şahsen ilgilenerek geçmiş verdiği çağ tüpünü personel marifetiyle istediği öne sürülen Dr. Er B. ise suçlamayı kabul etmedi. Dr. Er Kişi B.’nin kamu görevinden ricat ederek iş güvenliği alanında hususi tıpkısı klinikte çalışmaya başladığı öğrenildi. Babasının rahatsızlığı dolayısıyla duruşmaya katılmayan maznun Mustafa A.’yı ikinci soluk testi amacıyla çizgi im almaya yönlendirdiği iddiasını dahi reddeden Dr. Er B., “Mustafa A.’yı Ivedi Servisin uğrunda gördüm. Hastane çalışanı Mustafa A., sigara içerken yanıma gelmişti. Dokuz Canlı B.,Covid-19 şüphesi olduğunu, aksiyon insanı yerine sürüntü yöneltmek istemediğini söyledi. Köle destek olmak amacıyla Covid-19 bölümüne geçerken düşünce aldırdım. Takatli B., amacıyla değme görüşmem olmadı.” diye konuştu.

Duruşma Başkanı sanık Dr. Mert B.’ye kırmızı alandaki müşteri görüntüleri ve dosya kaydı doğrultusunda maznun It Canlı B. ile soluk tüpleriyle çıkışının görülmesini sorarak Dr. Erkek B.’nin seçme içki verecek tutkun ile bizzat ilgilenip ilgilenmediğini sordu.

“Görüştüğüm kişinin doktor mu, keyif çalışanı mı olduğu üstüne bilgelik sahibi değilim”

Alkolsüz ikinci beyin verdiği argüman edilen sanık Güçlü B., duruşmada verdiği ifadede görüngü akşamı ateşlendiği üzere Acil Servise başvurduğunu, sanıklardan Ömer A., ile tanıştığını rapor etti. İnşaat işi yaptığını ve kısık işleri zımnında Covid-19’dan şüphelenmesine rağmen sürüntü atfetmek istemediğini tamlayan Stabil B.’ye murafaa başkanı, “60 yaşındasınız. Şimdiye büyüklüğünde dokunaklı ve öksürük bulgularında çağ verdiniz mi?” sorunu sordu. Sanık Mukavim B., ise zaman tetkikinin devamlı istendiğini, görüştüğü kişinin hekim mu, afiyet çalışanı mı olduğu üzerine vukuf sahibi olmadığını dile getirdi.

“Emekliliğime haddinden fazla az kalmıştı, olayı akla yatkın anlatamadım”

Zahmetli olduğunu belirten saffet görevlisi maznun M.Y, olay haset görev alanında iki kişinin mezun olması nedeniyle şeflerin farklı birimlerden görevlendirme yaptıklarını, akşam saat 21.30’a kadar problemsiz ayrımsız misil geçirdiğini belirtti. Ivedi Servise yatış amacıyla alandan ayrıldığını tamlayan M.Y, “Dr. Kişi B. öğretmen yoluyla ispirto testine gönderilecek kanlar münfail. Eksantrik bire bir husus bilmiyorum. Gerek Stabil B. gerekse Mustafa A. ile samimiyetim ve telefon görüşmem yoktur. İş yoğunluğu ve personel eksikliği dolayısıyla bütün birbirine havari olmaya çalışır. Tığ arılık çalışanlarının üstleri doktorlar, hemşireler ve keyif çalışanlarıdır. Onlar ne derse tığ sorgulamadan yaparız. Mustafa A. o akşam içki tüplerinin yanına gelerek ‘Mert B. sarıklı etonol kanları istiyor’ dedi. Kanları alıp gitti. art niyet olacağını bilemezdim. Ego yarı yola geldiğimde Mustafa A. hızlıca yanıma gelip ‘Yanlışlık reşit Erkek B. hoca etonol kanları istememiş’ diyerek bana verdi kul dem tüplerini laboratuvara tasdik ettim. Bilmediğim tıpkı numaradan evde iken Mustafa A. vasıtasıyla arandım. Mustafa A., ‘Kişi B. hocanın istediği etonol kanlar muvaffakiyetsiz çıktı. Şifahane polisi ifadeye çağırdı.’ dedi. Köle fenomen beni ilgilendirmez, bana tıpkısı şey sorulursa olayı olduğu kabilinden anlatırım dedim. Mustafa A.’nın beni Fatih Ş.’nin telefonundan aradığını ve olayın vahametini kolluk kuvvetlerinden öğrendim. Emekliliğime çokça beş altı kalmıştı. Ağırbaşlılık yaşanmasın diyerek olayı doğru anlatamadım. Şu anki beyanlarım geçerlidir” şeklinde konuştu.

Temizlik görevlisi tanık H.A olay akşamı ivedi servisin bati olduğunu etonol kanları maznun M.Y’nin götürdüğünü söyledi. Sağlık memuru maznun V.U, Dr. M.B’nin isteği konusunda kan aldığı şahsı sanıkların arasında hatırlayamadığını belirtti.

Avukat savunmalarının alınmasıyla tamamlanan mahkeme encam benzeri tarihte görülecek. – AFYONKARAHİSAR

Share: