Kastamonu’da su baskınından etkilenen işletmeler “Ivedili yardım destek kredisi” alabilecek

Kastamonu’üstelik akarsu baskınından etkilenen aksiyon yerleri “Acil arkalama destek kredisi” kullanabilecek.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (KATSO) yapılan yazılı açıklamada, 3 Eylül’da kentte faal olan sağanağın hareket yerlerinde akarsu baskınlarına neden olduğu hatırlatıldı.

KATSO ve KOSGEB Kastamonu İl Müdürlüğünün işbirliği zarfında Nezaret nezdinde planlı girişimlerin olumlu sonuçlandığı belirtilen açıklamada, su baskınından etkilenen işletmelerin, Il komisyonu aracılığıyla tutulan tutanak ile KOSGEB’e başvurarak faizsiz, önce yılı ödemesiz, iki sene köylü ödemeli itimat kullanabilecekleri duyuruldu.

Kredi faizinin KOSGEB tarafından karşılanacağı aktarılan açıklamada, işletmelerin büyüklüklerine göre 100 bin lira ya bile 200 bin teklik tutarında kredi kullanabilecekleri, selden etkilenen işletmelerin Kastamonu Valiliği marifetiyle oluşturulan hasar belirleme komisyonunda tutulan tutanakları ile KOSGEB Kastamonu Müdürlüğüne başvuracakları, KOSGEB’in desteklediği sektörlerdeki işletmelerin 8 ayrı bankadan birine kredi amacıyla başvuracağı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, işbirliğinden etraf KOSGEB Kastamonu İl Müdürlüğüne teşekkür etti.

KOSGEB Kastamonu İl Müdürü Nevzat Erol da KOSGEB’in biberli yağışlardan uymazlık gören işletmelerin yanı sıra olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Haziran ayı sonunda ilçelerimizde yaşanan hâkim felaketinin arkası sıra Kastamonu, Bartın, Karabük ve Sinop illeri facia bölgesi ilan edilmişti ve KOSGEB desteği ile buluşmuşlardı. Akıbet olarak geçtiğimiz günlerde yaşanan hâkim felaketinden uymazlık gören işletmeler bile, kurumumuzun desteklediği sektörlerde cümbüş göstermeleri kaydıyla, Müstacel Yardım Bindi Kredisi’nden faydalanacaklar. Faizini KOSGEB’in karşılayacağı kredinin evvel yılı ödemesiz, sonraki iki yıl hoşgörüsüz ödemeli olacak.”

Share: