Kastamonu’da Bozkurt ve Abana esnafı, selin arkası sıra yıpranmamış dükkanlarına kavuştu

Kastamonu’dahi sabık sene yaşanan selde, Bozkurt ve Abana ilçelerinde dükkanları yıkılan esnafa, yeni hareket yerleri kura ile teyit edildi.

Kentte sabık sene 11 Ağustos’ta yaşanan başat felaketinde balaban oranda hasar gördükten sonra yıkılan Bozkurt ve Abana Aşağılık Uran Sitelerinin yeniden inşası tamamlandı. Bozkurt Küçük Sanayi Sitesine 52 dükkan ve 2 fabrika, Abana Süfli Sanayi Sitesine ise 40 dükkan yapıldı.

Bozkurt Kaymakamlık binasında planlı ad çekme töreni ile hak sahiplerine dükkanları doğrulama edildi.

Kura törenine telefonla bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, el birliğiyle yaraların sarılmaya bitmeme ettiğini söyledi.

Sel felaketinin üzerinden 1 sene 1 ay geçtiğini hatırlatan Soylu, “Hâkim felaketinde ortadan koruyucu Bozkurt ve Abana sanayi sitelerindeki dükkanların zaman kura çekimi ile sahiplerine teslime dilmesi, bizim açımızdan onurdur. O günden itibaren kardeşlik ile bu afetin yaralarının sarılması üzere ceht harcama ettik. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı arkadaşım Murat Gelgel ile gelişigüzel gelişigüzel meselenin yadigâr anına takibini gerçekleştirdik.” dedi.

Yeni endüstri sitelerinin yapılması konusu gündeme geldiğinde Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştüklerini belirten Soylu, “O da sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde özellikle kombinasyon endüstri bölgeleri oluşmak için bütün Türkiye’de, armağan topladı. O günkü miktarla 200 milyon teklik civarında aynı armağan toplandı. Bu Kastamonu dışında selden etkilenen Sinop Ayancık ve beş altı değişik düzlük üzere toplandı.”diye konuştu.

Yapılan dükkanlar karşı vukuf veren Aristokrat, “Abana’üstelik zaman 40 nüsha aksiyon yeri var. Bozkurt’ta ise 52 sayı hisse senedi yeri var. Abana’nın 28’i 90 metrekare, 12’si ise 180 metrekare. Bozkurt’un 24’ü 90 metrekare, 20’si ise 180 metrekare, 8 adeti ise 270 metrekare.” ifadelerini kullandı.

Dükkanların maliyetleri ile ilgilendiren hikmet veren Aristokrat, şunları kaydetti:

“200 milyon teklik bağışın üzerine ek maliyetler bindi. O maliyetlerin tamamını oradaki hemşehrilerimizin konusunda bindirmek istemedik. Alelhusus 90, 180 ve 270 metrekare hareket yerleri amacıyla munzam maliyetlere müteveccih 10 sene mütemadi ifa kolaylığı oluşturduk. Dükkanlarla ilgili yüzdelik 86’lık aynı iskonto yapıldı. Yani ödenen hacim esasta maliyetin yüzdelik 14’ü kabilinden benzeri miktar. 90 metrekare hisse senedi yerinin ilave maliyeti bağışlardan bilahare 286 bin liralık oldu. Onun yüzde 50’si karşılanıyor. Bu üstelik 143 bin 370 lira. 180 metrekare gelişim yeri amacıyla eklenmiş maliyet 573 bin liralık oldu, İndirimle gelişigüzel o birlikte 286 bin 740 liralık oluyor. 270 metrekare iş yeri olanlar 860 bin lira. Bu dükkanlarda da ödenecek cirim 430 bin lira. Nısıf yarıya temel maliyeti indirmiş olduk. Bu paralar da 10 yılda ödenecek.”

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel ise gönderdiği video kaydında, alımlı çalımlı olsun dileklerini ileterek, “Bozkurt ve Abana Oldukça Uran Sitelerini bayram verdiğimiz üzere yeryüzü gelişmemiş sürede yeniledik. Ululuk, budun adına umum ele verdik. Gücük sürede yaraları kabul etmek üzere bütün alay malay seferberlik ruhu ile çalıştık. Kastamonu’nun afetlerden etkilenmemesi amacıyla yenileme çalışmasına başladık. ” dedi.

Törende mütekellim Ilbay Avni Şarap, çalışmaların çabucak bitmeme ettiğini belirterek, “Yer bitme noktasına yaklaştı. TOKİ evlerinin yapımı sürüyor. Sunu geç kasımda konfirmasyon edilecek. Spor sahalarımız bitti. Köprülerimizin imalatları tamamlandı. 3. köprümüzün el bağlantıları yapılıyor. Yolcu köprümüz 1 kamer içerisinde vatandaşımızın kullanımına verilecek. Şehir merkezindeki dükkanların yapımı bitmeme ediyor. Sene bitmeden vatandaşlarımıza arz etmek istiyoruz. Kerem namına sahada gelişigüzel noktada çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Ilbay Şarap, SELIM Fırka Kastamonu Mebus Metanetli Çelik, Bozkurt Kaymakamı Garaz Atıcı, Bozkurt Belediye Reisi Yaşamış Üzüntülü, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Abana Belediye Reisi Yunus Akgül AK Tümen Kastamonu İl Başkanı Doğan Adlı ve hak sahipleri marifetiyle noter nezdinde ad çekme çekimi gerçekleştirildi.Share: