Kastamonu Açkı Barajı ile bir el ve 20 köy taşkından korunacak

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Kastamonu Araç Barajı ile tıpkı devlet ve 20 köyün taşkından korunmasının hedeflendiği bildirildi.

DSİ’den yapılan açıklamaya bakarak, ekipler, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden en faziletkâr faydayı sağlamak, musluklara içilebilir su yaymak ve yerleşme yerleri ile tarım arazilerini ötede risklerine alın müzaheret etmek üzere himmet yürütüyor.

Açıklamada görüşlerine saha verilen DSİ Umumi Müdürü Lütfi Akca, Kastamonu ve ilçelerinde akıbet dönemde yapılan akarsu yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde şanlı cafcaf oynadığını belirtti.

Kastamonu Dil Barajı’nda üstelik çalışmaların bitmeme ettiğini kaydeden Akca, “Çevirgeç Barajı’nın tamamlanmasıyla depolanacak akarsu ile 33 bin 180 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. 1560 dekar tarım arazisi, 20 karye ve tıpkı il taşkından korunacak. Antrparantez 5 megavat kurulu ciddi ile 13,79 gigawatt saat/sene erke üretimi sağlanacak.” ifadesini kullandı.

Baraj derivasyon tüneli, dolusavak imalatları, kez rölekasyonları ve dolusavak boşalma kanalında tahkimat imalatlarının tamamlandığını nâkil Akca, “Üzeri dolgu imalatları ise bitmeme ediyor. Baraj inşaatı fiziki kendisine yüzde 85 seviyesinde. Temelden yüksekliği 81,55 metre ve akarsu depolama kapasitesi 44,16 hektometreküp olan Kastamonu Açar Barajı’nın tamamlanmasıyla 2022 ünite fiyatları ile mevki ekonomisine yıllık 58 milyon 226 bin 222 liralık ulama sağlanması hedeflenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Share: