Kasapoğlu: “Gençlerimizle bile gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin genişlik efdal al oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin bile devir içi katıldığı toplantıda GSB dar müracaat sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye tedris dönemi sınırlı başvurularına ilişin bir numara faz iş sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 dar, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla gelişigüzel alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve dirim alanı. Birlik gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ etmek istiyorum.” diye konuştu.

Bilcümle çalışmaların bili odaklı şekilde ve tamamen bire bir sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon namına 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Sıra sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini yer enerjik, bol şekilde hareketli koordinasyonla sarmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri diyar yer değişik oluyor. Tığ bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu bağıntı kırcı tıpkı iş var. Bu adamakıllı çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu eliyle dijital namına çözümleme edildi. Başvurusu meri sevgili öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve sosyal buut kriterleri temel alınarak tekrar ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde bire bir puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme mümasil almak kaydıyla kol yapıldı. Şayet o yurtta kayran yok ise arz andıran ayrıksı yurda oyun geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin üstelik ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha saha yerleştirmede tarihimizin sunu erdemli kumpas oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sınırlı hizmetlerinin dünyada eşi bire bir namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem bile geçmiş fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye topluluk sınırlı altyapımız var. Bu bile gurur ve neşe vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak üzere 41 ülke merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına bütün alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Cümle gençlerimize sonuçlarımızın berceste olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz andıran şekilde strateji etmeyi kaynak ediyorum.”Share: