KARAMAN -Coğrafi işaretli Ermenek helvasını üç kuşaktır ati nesillere aktarıyorlar

Karaman’ın Ermenek ilçesinde onlarca yıldır geleneksel yöntemlerle üzüm pekmezi ve tahinden üretilen “Ermenek Helvası”, mesleğin serencam temsilcileri eliyle 3 kuşaktır gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Torosların ortasında düz alan ilçenin, dağlık coğrafi şartlara sahip bölgelerindeki bağlarda üretilen üzümler pekmez ve ark üzüm namına değerlendiriliyor.

Bölgede pekmez üretimine kapalı adına pekmezle yapılan Ermenek helvası birlikte geleneksel imal şekli ve farklı lezzeti ile mıntıka halkının elzem lezzetlerinden biri adına rabıt görüyor.

Şeker namına bölgede üretilen üzümlerden yapılan ve beğenilerek tüketilen “Ermenek pekmez helvası” yapımı, ilçedeki iki yetiştirici marifetiyle 3 kuşaktır sürdürülüyor.

İlçede üçüncü gömlek helva üreticisi Emre Aydoğdu, AA muhabirine, Ermenek helvasının kendine has özellikleri mevcut aynı yayın olduğunu söyledi.

Aile namına 3 kuşaktır ilçede helvacılık mesleğini sürdürdüklerini tabir eden Aydoğdu, “Üçüncü poyra benim. Dedem babama, babam da bana bıraktı. Ürünümüzde glikoz, glikoz şurubu, temas kimyevi yardımcı yoktur. Helvamız, tahin, üzüm pekmezi ve çöğen suyundan yapılmaktadır.” dedi.

Aydoğdu, bölgede köylülerin anadan görme yöntemlerle yaptıkları pekmezi toplayıp, kit kıvamına getirinceye kadar makinede kaynattıklarını belirterek, “Bilahare kazanın içine döktüğümüz tahin ile karıştırıyoruz. Bu şekilde ürünü inceltmeye başlarız. Yeterince incelttikten sonra üstelik elle yoğurma işlemine geçilir. Bu işlemden sonradan düşük sıcaklıkta paketleme gerçekleştirilir.” diye konuştu.

Ermenek helvasının yer büyük özelliğini yörede üretilen üzümlerden elde edilen pekmezden aldığını belirten Aydoğdu, şunları söyledi:

“Pekmez bu bölgenin ürünü. Tahini Konya’dan alırız. Çöğen suyunu bile İstanbul’dan alırız. Bunların tamamının analizi yapılır. Bu helva Türkiye’da yemeden içmeden Ermenek’te üretiliyor. Büyükbabamın vaktiyle haddinden fazla sayıda helvacı varmış. Demincek Ermenek’te bu helvayı üreten 2 kişiyiz. Ürünlerimize rica çok mebzul. İzmir, Ankara ve İstanbul’üstelik bayilerimiz var. Natürel anadan görme ürünler satan marketlerde haddinden fazla okkalı rabıt görüyor. İnternet süresince bile satışımız var. Hem ilçemizin hem üstelik bu özel ürünümüzün tanıtımını yapıyoruz.”

Aydoğdu, amcasının dahi bölgede bu helvayı ürettiğini, tüketicilerin beğenisinden mutlu olduklarını söyledi.

“Ilk Teşrin ayının başlarında coğrafi meni belgemizi aldık”

Ermenek Belediye Reisi Atila Mukavemetli bile ismi Ermenek’le özdeşleşmiş gâh ürünler olduğunu, Ermenek helvasının da tadı ve aromasıyla bu ürünlerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bir nice yerinde onlarca asıl helva üretildiğini anımsatan Zorlu, “Ermenek helvasını bu helvalardan ayıran özelliği, şeker adına üzüm pekmezi kullanılmasıdır. Banko helvanın kıvamını arttıracak, raf ömrünü uzatacak kimyasallar kullanılmamaktadır. Bu yüzden kendine has, damak çatlatan bir tadı ve lezzeti var.” diye niteleyerek konuştu.

Ermenek helvasının Ermenek’te onlarca yıldır yapıldığını dile getiren Zorlu, şunları kaydetti:

“1900’lü yılların başında ilçede mukayyet 100’e mail helvacı olduğu biliniyor ancak günümüze geldiğinde bu suret 2’yle sınırlanmış. Bu işi işleyen 2 esnafımız de 3 kuşaktır helvacılığı sürdürüyor. Ermenek helvasının üretiminin bitmemesi, artık tanınması ve bu tadı gelecek kuşaklarında tanıyabilmesi amacıyla uray olarak bazı icraat yaptık. Bu ürünün kesinlikle coğrafi meni alması gerektiğini düşündük. Çalışmalarımızı yaparak başvuru yaptık. Gerekli incelemeler yapıldı. Teşrinievvel ayının başlarında coğrafi meni belgemizi aldık.”

Share: