“Karakul mayası kontrol morlukları ve şişliklerine mebzul geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’da yetişen karagülün hem kozmetik hem de afiyet sektöründe kullanıldığını ve son günlerde karagüle ilginin arttığını belirten Nişan Kültürü ve Turizm Derneği Komutan Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ettiklerini belirtti. Ergül, karakul mayasının denetim morlukları ve şişliklerine mebzul geldiğini vurgulayarak, mayanın daha isimsiz birçok olumlu etkisi olduğunun de altını çizdi.

Karagül mayasının bir nice mutluluk vasıtasıyla talep edildiğini belirten Ergül, “Artağan Rum toprakları yıllar süresince sayısız medeniyetin güzellik ve sağlık sırlarına bakım etti. Karakul, bu sırların birçoğunu içre barındırıyor. Biz dahi Rum topraklarındaki belirti kültürünü araştıran Tiyrus Semptom Uygarlığı namına takkadak Halfeti’da yetişen ve karakul bahçelerinden ele edilen karagül mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ediyoruz” dedi.

“KARAGÜL KENDISINE BİLİNEN HALFETİ GÜLÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK”

Karakul’ün Isparta gülünden henüz baskı yetiştiğini belirten Ergül, gülün yılda iki yol April ve Ilk Teşrin aylarında hasat verdiğini ve 5 titrem gül yaprağı kullanılarak mayasının oluşturulduğunu belirtti.

Karagül mayasının cilde faydasını Isparta laboratuvarlarında araştıran Doç Dr. Sabri Erbaş da “2018 yılında Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesinde kurulan Gül ve Hoş Kokulu Nebatat Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’ne (GÜLAB) müessis Müdür adına atandım. 2015 yılında Karine Kültürü Derneği ile muarefe fırsatım oldu ve yıpranmamış birliktelikler kuma çalışmaları dahi beraberinde getirdi. Hele Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen ve Karakul yerine aşina Halfeti gülü üstüne araştırmalara başladık” ifadelerini kullandı.

“KARAGÜLE GÖRSEL GÜZELLİĞİNİN YANINDA ENDÜSTRİYEL BİR DEĞERDE KAZANDIRABİLMEKTİ”

Karakul mayasını muayyen aşamalardan geçirerek elde ettiklerini vurgulayan Doç Dr. Sabri Erbaş, “Hedefimiz Karagüle görsel güzelliğinin yanında endüstriyel ayrımsız değerde kazandırabilmekti ve bu amaçla 2019 yılında Halfeti gülü çiçeklerinin nişanlık karakterlerini tespit etmek üzere Halfeti gülü uçucu hasım, hoş kokulu suyu, konkreti (katı gül antagonist) ve absolütün semptom profillerini belirledik. Ayırt ettik kim yaptığımız bu araştırma Halfeti gülünün kokusunun derece taşıyabileceği ve gizil ayrımsız tasarruf alanı olabileceği idi. Ancak etraflı çalışmalara ihtiyaç vardı. Çünkü Halfeti gülünün detaylı ayrımsız çiçeklenme periyodu var ve çiçekler nebat üzerinde tafsilatlı müddet kalıyor, halbuki Isparta’da yetişen yağ gülünün günlük toplanması gerekiyor, aynı ahir güne kalan güller hızlıca dökülüyordu. Bu nedenle öncelikle Halfeti gülünün nişanlık sentezinin elan gani anlaşılabilmesi amacıyla resimde görmüş olduğunuz evrelerde hasat yaptık ve belirti sentezi ile içeriklerini araştırdık. Halen detaylı gün açan Halfeti gülünde makul zamanı için farklı dönemlerde hasat edilen çiçeklerde koku karakterizasyonu üzerine araştırmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Dünyanın alelhusus katıksız kozmetik sektörünün son günlerde karakul mayasında peşinde olduğunun altını çizen Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde sağladığı faydalarını şöyle sıraladı:

“Cildimizde ve yüzümüzdeki ödememi atmaya koruyucu evet”

“Cilde parlaklık verir”

“Deri sıkılaştırıcı özeliğine sahiptir”

“Ihtiyarlama belirtileri ile uğraş değer”

“Katıksız ayrımsız tonik olması sebebi ile cilde faydalıdır”

“Mineral ve vitaminler konusunda berenarı zengindir”

“Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluşan gözaltı morlukları ve şişliklerine ongun dirimlik”

“Cildin kaybettiği nemi hızlıca sağlar”

“Gün içinde yalabık kokusu ile enerjimizi yükseltir”

“Buğulanmış saçlarda kullanıldığında gösteriş verir.”

Share: