Karadenizli balıkçıların ağları palamutla doldu

Ordu’de av sezonunun ikinci haftasında tekneleri ile Karadeniz’e açılan balıkçıların ağları palamutla doldu.

Av yasağının sona ermesiyle “arasız besmele” diye denize açılan balıkçılar, mavi sularda avlanmaya bitmeme ediyor.

Hava şartlarının de mebzul olmasıyla denize açılan çok sayıda balıkçı teknesinden ağlar, denize bırakıldı. Av sezonunun ikinci haftasında balıkçıların ağları palamutla şenlendi.

Gırgır tekneleri ile limanlara dönen balıkçıların yakaladıkları palamutlar, buradan araçlara yüklenerek ülkenin farklı şehirlerine gönderiliyor.

Balıkçılar sezonun bereketli geçeceğinden ümitli

Balıkçı Ongun Oda, AA muhabirine, çekicilik şartlarının daraç olması dolayısıyla sezonun başlamasından sonraları denize çok çok açılamadıklarını söyledi.

Denize açıldıkları günlerde ise beş altı miktarda istavrit avladıklarını tamlayan Hane, beklenen sivri avcılığının ise kullanılmamış başladığını vurguladı.

Bakış, bu mevsim palamudun bereketli olacağını ilkin tutum ettiklerine dikkati çekerek, bekledikleri kadar palamudun çıkmaya başladığını, bu durumun bile yüzlerini güldürdüğünü ifade etti.

Balıkçı Sinan Iğdız, balık sezonunun çokça artımlı geçmesini beklediklerinin altını çizdi.

“Vatandaşlar çap balık tüketebilecek”

Sezondan ümitli olduklarını belirten Iğdız, “Allah’a şükürler olsun beklediğimiz kadar sivri avlanmaya başladık. Sivri yönünden fazlalaşan eyyam geçiriyoruz.” dedi.

Son üç yıldır istenen pelit avının gerçekleşmediğini vurgulayan Iğdız, bu yıl palamudun verimli olacağını, vatandaşların da haşat balık tüketebileceği aktardı.

Palamut avında akıbet yılların rekorunu beklediklerine bel eden Iğdız, önceki ağdan 60 kasa pelit aldıklarını, dönem içerisinde ikinci misil apışlık attıklarında ise bu miktarın 300 kasaya kadar çıkabildiğini anlattı.

Gökhan Abat, sezonun palamut yönünden sunturlu başladığını, bu bolluğun bir süre daha bitmeme edeceğine inandığını söyledi.

Ünal Karadeniz dahi bu sezon vatandaşa mübarek miktarda sivri yedirmeyi imge ettiklerini belirterek, “Av sezonunun açılmasının çabucak arkası sıra hava şartlarından kıran çok çok denize açılamadık. Biraz moralimiz bozulmuştu. Demincek yeniden havalar istediğimiz üzere düzeldi. Denize attığımız önce ağda dahi bol miktarda sivri avladık.” diyerek konuştu.

Palamudun kıta fiyatının 100 liradan satışa sunulduğunu tabir fail Karadeniz, balığın bollaşmasıyla fiyatların gerileyeceğini sözlerine ekledi.

Share: