KALBİR’den debdebeli ‘Kalite Zirvesi’

Kalite Birliği Derneği(KALBİR) aracılığıyla düzenlenen ‘Kalite Zirvesi’, Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kongre ve Hars Merkezi’nde (KKM) gerçekleştirildi.

KALBİR Fahri Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un açılış konuşmasıyla başlayan ‘Kalite Zirvesi’ne; Bursa Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Süleyman Polat, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Öncü, TSE Bursa Mıntıka Koordinatörü Mehmet Hüsrev, Bursa Tecim ve Endüstri Odası (BTSO) Komutan Vekili Muhsin Koçaslan, Bursa Tecim Borsası Komutan Vekili İbrahim Özhan, Esnaf ve Sanatkarlar Güven ve Kefillik Kooperatifleri Birliği Umumi Başbuğ Vekili Bahri Şarlı, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Akademisyen, Ayasofya Camii İmamı ve Bursa çarkıt Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Tehlikesiz Kamer, KALBİRİzmir Temsilcisi Prof. Dr. İbrahim Atilla Acara, KALBİR Aydınlık Temsilcisi Serkan Aka, Bursa Çimento sakat Umumi Müdürü Mürsel Öztürk, KALBİR Umumi Heyet ve ‘Ödül Komisyonu Üyeleri’ile haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin bunaltıcı bandaj gösterdiği etkinliğin sunuculuğunu ise Bursa Uludağ Üniversitesi Evire Çevire Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Öztahtalı yaptı.

KALBİR Onursal Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Bursa’nın adının ‘Nitelik Şehri Bursa’ namına değiştirilmesine veya ‘Nitelik Şehri’ yerine anılmasına müteveccih gerçekleştirdikleri operasyon, anlattı Dünyadaki geçmiş standardın Melik 2.BayezidHan’ın 1502 yılındaki ‘Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’ olduğunu hatırlatan Işığıçok, “Kamu hava ve kuruluşlar ‘Nitelik Şehri Bursa’ unvanının hakkını vererek çalışmalı ve ayırt yaratmalı.Devletimiz dahi kalifiye ve mülhak değeri faziletkâr im üretenlere bindi vermelidir” diye niteleyerek konuştu.

Tüketicilere ve danışmanlara birlikte çağrıda bulunan Işığıçok, “Tüketiciler ecnebi bellik hayranlığından vazgeçmeli, domestik ve milli ürünleri yeğleme etmelidir, danışmanlar ise belge satmamalı, kaliteyi kirletmemeli ve dar dışına giden almanak sayı farkı 5 milyar dolara sebebiyet vermemeliler” dedi.

Dünya Kalite Günü

Birleşmiş Milletlerin (BM) 1990 yılında aldığı karar doğrultusunda, seçme sene son teşrin ayının ikinci perşembe gününün ‘Dünya Kalite Günü’ olarak kutlandığına ilgi çeken KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, Dünya Kalite Günü’nü ‘Kalite Zirvesi’ yaparak coşkulu bir şekilde kutladıklarını belirtti.

Açılış konuşmalarıyla devam fail programda, Bursa Büyükşehir Şehremaneti BaşkanVekili Süleyman Polat, programda emeği geçenlere teşekkür ederek, ‘Nitelik Şehri Bursa’ unvanının Bursa’ya ilave edilmesi çağrısında bulundu. ‘Nitelikli tıpkı kent ve zinde bire bir çevre herkesin hakkıdır’ diyen Çelik, Bursa’nın hayat kalitesini çoğaltmak üzere derece üretmeye çalıştıklarını ve kentin dinamikleriyle birlikte enformasyon süresince olduklarını söyledi.

Programda konuşan TSE Bursa Havza Koordinatörü Mehmet Hüsrev de TSE yerine milli ayrımsız bünye olduklarına ilgi çekerek, kalitenin genişlik kocaman kanıt olduğunu ve toptan aktör haline gelmenin faal ve eli nimetli yönetimden geçtiğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Endüstri Odası (BTSO) Başbuğ Vekili Muhsin Koçaslan ise konuşmasında, “Kaliteyi hareket etme biçimi namına görüyor, standartların bağımsız milletvekili bir gereklilik olduğuna inanıyoruz” dedi. Koçaslan, KALBİR’i topluma sağladığı katkıdan belde ölçüm ettiklerini sözlerine ekledi.

Bursa Tecim Borsası Başbuğ Vekili İbrahim Özhan bile, KALBİR’i çalışmalarından belde tebrik ederek, “Nitelik çalışmalarının verimliliği artırdığına şahidim. Gelişmek ve gelişmek üzere herkesin üstüne sakıt görevi layığıyla yerine getirmesi, kaliteye ehemmiyet vermesi gerekiyor” diyerek konuştu

‘Kalite Günü’nde kaliteli insanlarla birarada olmaktan mutluyum” diyen Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başbuğ Vekili Bahri Kebir ise, ‘Bursa’nın ‘Kalite Şehri’ yerine anılması zorunluluktur’ dedi.

‘2022 Yılı Türkiye Nitelik Ödülü’, ‘İnsan Hayatına Yapışık Efsaneler’ teması adı altında sahiplerine arz edildi. Kurumsal kategoride; Coşkunöz Yetişek Vakfı’na revan ihsan, bireysel kategoride ise oyun ve beyaz perde oyuncusu Turgay Tanülkü’nün oldu Rahatsızlığı zımnında törene katılamayan Tanülkü’nün ödülü daha sonradan evinde teslim edilecek

‘2022 Yılı Türkiye Nitelik Ödülleri’nin beraberinde, ‘Milli Curcunalı Ver Projesi’ çerçevesinde; “Topluma ve Kaliteye Ulama Sağlayanlar” kategorisindeki ödüller bile sahiplerine teyit edildi. Bu kategoride ödüller, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz’a ve İş insanı Yalman Ağaoğlu’na verildi.

Ödül töreninde ayrıca, ‘Kaliteşehri Bursa’ya Katkı Ödülü’ Mudanya ÜniversitesiMütevelli Heyet Başkanı Gıyasettin Bingöl’e, ‘Birinci Sınıf Bürokrat Ödülü’ Karabük İl eskiEmniyet Müdürü Sırrı Tuğ’a, ‘Kaliteşehri Bursa Markasına Bindi Ödülü’ ise hareket insanı Ahmet Selimoğlu’na verildi.

“Kalite Ordusu”

Zirvede ayrıca, KALBİR marifetiyle sunulan eğitimlere katılan ’13. ve 14.Nitelik Ordusu’na sertifikaları de ikram edildi.

KALBİR Başkanı Mustafa Karaman, bu eğitimlerle üniversiteden mezun olan öğrencilerin, uran ve üretime nazik yardım sağlayacağını, içtimai sorumluk projesi çerçevesinde ücretsiz adına sunulan teorik eğitimlerin dahi öğrencileri pratikteki hisse senedi yaşamına hazırladığını ve aksiyon yaşamında bu eğitimlerin referans olacağını söyledi.

KALBİR’in 2009 yılından bu yana ‘temiz kalite’ dediğine, kaliteyi ticarete kurban etmediğine, siyasetin dışında bire bir nitelik anlayışı sergilediğine dikkat çeken Karaman, “KALBİR, üniversite öğrencilerinin elinden tutarga, sanayiye ulama sağlıyor, kamuya kere gösteriyor ve kaliteyi kirletenlerle savaşım ediyor” dedi.

Etkinlikte ‘ISO 9001 Nitelik Idare Sistemi Danışmanlığı eğitim bilimi programını başarıyla tüketici 13. ve 14. Bölüm öğrencilerine sertifikaları verildi

“3. Göz Eğitimi”

Izlence, ‘3.Göz Yaklaşımıyla Kendini Arayan Nitelikli İnsan’ mevzulu eğitimle devam etti. Bursa Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Erkan Işığıçok ve TSE Başaraştırmacısı Mustafa Karaman eliyle verilen yetişek, sertifikalı ve ücretsiz kendisine düzenlendi.

Sunumunda; kalburüstü yapılan istatistiğin akıllıcasına karar aşamasında balaban önem taşıdığına özen çeken Prof. Dr. Erkan Işığıçok, son dönemlerde ışıldak Ar-Ge ve inovasyon kavramları doğrultusunda çalışmalarına cephe vermeyen firmaların rekabetten ve gelecekten kortej etmelerinin yumruk olduğunu, sayım bilimi biliminin ‘üçüncü göz’ diye nitelendirilebilecek büyüklüğünde mefret ayrımsız olgun dalı olduğunu vurguladı.

TSE Başaraştırmacısı ve KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, sunumunda kalitekirliliğini ve nedenlerini gündeme getirerek, kuruluşların kayıplarını örnekleriyle anlatarak, başarının ancak makul iletişim ile yakalanabileceğine değindi. Karaman, hava ve kuruluşlar tevessül etmek için bir nice firmada nitelik anlayışının elan kayırıcı seviyeye çıkması için gayret gösterdiklerini söyledi. – BURSA

Share: