Kahramanmaraş’ta EXPO 2023 hazırlıkları sürüyor

Japonya’nın EXPO komiseri Yoichi Kobayashi, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde “Doğa Dostu Kent ve Duyarlılık” ana temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023 üzere incelemelerde bulundu.

Kobayashi, kenti ziyareti kapsamında ilk namına Onikişubat Şehremini Hanefi Mahçiçek’i makamında musahabe etti.

Daha sonra Mahçiçek ile 23 Nisan-31 Ekim 2023’te Onikişubat ilçesinde düzenlenecek EXPO 2023’ün rekreasyon alanına geçen Kobayashi, buradaki çalışmaları inceledi.

Başbuğ Mahçiçek’ten bilgelik alan Kobayashi ve beraberindekiler, EXPO 2023 lansman filmini izledi.

Burada mütekellim Başbuğ Mahçiçek, 2023 yılında gerçekleştirilecek organizasyonda Japonya’yı da görmekten bahtiyarlık duyacaklarını söyledi.

EXPO 2023’ün kentin tanınırlığına ulama sunacağını dile getiren Mahçiçek, “Misafirimize EXPO 2023 ile ilişkin bilgiler verdik, onlar üzere ayırdığımız alanı baş başa gezdik. Çokça bahtiyar oldular. Özel konuşmalarımızdaki ifadelerini ifade etmek isterim ki projemizi gördükten bilahare, ‘Japonya’nın buradan öğreneceği çok öz var.’ dediler. Tığ da mutlu olduk zaten. Adamakıllı projeler üretip, geliştirdiğimizi gördük. En önemlisi da şehrimizin gelecek yıllarda inşallah uluslararası alanda tanınırlığı kalık tıpkısı şehir olmasını sağlayacağız. İnşallah Kahramanmaraş’ı tıpkısı acun kenti yapmak amacıyla gayret edeceğiz.” dedi.

Yoichi Kobayashi üstelik EXPO 2023’teki projelerden etkilendiğini ve aktiflik sona erdikten bilahare dahi bu alanın sonuç merhale kullanılabilir olmasının kendisini sevindirdiğini anlattı.

Kahramanmaraş’ı sevdiğini ifade fail Kobayashi, “Bizim EXPO’muzda da burada gördüğümüz lagün havuz, Kelebek ve Gelin Böceği Bahçesi’ni yapabiliriz. Burayı model alabileceğimizi düşünüyorum. Dubai EXPO çokça büyük ve güzeldi, Beijing ve Şanghay EXPO’larından çokça çok mutlu olmamıştım amma buradaki projelerin çokça elan bol olduğunu düşünüyorum. Kahramanmaraş’ı bile çokça sevdim ve buradan etkilendim.” diye niteleyerek konuştu.

Kobayashi, mevki namına EXPO 2023’e 18’inci yüzyıldan kalma Edo Şatosu’ndaki bahçenin bir olan Shogun ve Ninja Bahçesi ile katılacaklarını sözlerine ekledi.

Share: