Kadıköy’de, ana yol ortasında yetiştirdiği arılar bal verdi, kovandaki balları mahalleliye ikram etti

Kadıköy’bile, ana yol ortasındaki bir ongun üstünde bulunan kovandaki arılar bal verdi. Tıpkı esnafa ilişik olan ve dükkanının uğrunda kâin ağaçta kapçık halinde duran arılar bal yaptı. Esnaf ise topladığı balları mahalleliye ikram etti. Kadıköy’de, memleketi Rize’ye ayrıntılı süredir gidemeyen ‘Laz bakkal’ lakaplı Fatih Bahçe isimli vatandaş anane haline getirdiği bal toplamayı bu yıl yeniden gerçekleştirdi.

Kadıköy’ün ‘Laz bakkalı’ namına bildik bakkal işletmecisi Fatih Bostan, memleketi Rize’ye etraflı müddet gidemeyince işlettiği bakkalın uğrunda bulunan ağaca 2 nüsha halis kovanı yerleştirdi. Bahçe, kovanları rastgele yıl topladığı kabil bu senede hasat etti. Kovanlarla ilgilenen Bahçe, ince emekler sonrası elde ettiği balı mahalle sakinlerine ağırlama etti. Mahalle sakinleriyse dimdik ve natürel balın tadını çıkardı.

“Bu bal mahallemizin balı”

Bakkal sahibi ve arıları ile ilgilenen Fatih Bahçe, “Daha balın içi mahmul fakat çağ olduğu amacıyla salt birilerini sokar diyerek şimdilik bu kadar bal topladım. Amma akşam gene balı alacağım ve mahalle sakinlerine ikram edeceğiz. Bu bal bizim değil, mahallemizin balı. Herhangi Bir sene böyle ikram edeceğiz. Arının sayesinde mahalle komşularımız ile güzelce tıpkısı ilişkimiz da var. Her sene hakeza izaz edip arıcılığa bitmeme edeceğiz.” dedi. – İSTANBUL

Share: