İznik’in bereketi, afiyet meyvesi aronya ile buluşuyor

Bursa’da ‘süper ürün’ ve ‘sağlık meyvesi’ yerine mezkûr, efdal idrak sağlayıcı aronyanın üretim alanı genişliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde işsiz mütezayit ekincilik arazilerinin üretime kazandırılması amacıyla düzenlenen “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” dahilinde, İznik’te 2 bin skor aronya fidanı dağıtıldı. Temin edilen aronya fidanlarıyla, 8 dekar alanda emsal aronya bahçesi kurulacak.

Fidan dağıtımında söz kayran Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül, hem azık sanayisinde hem üstelik eczacılıkta makbul ve bu özellikleri ile ati vadeden tıpkı yemiş türü olan aronyanın Bursa’üstelik yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Aygül, şunları söyledi:

“Ağaç Çileği, yaban mersini ve aronya kabilinden bitkilerin üretilmesi ve yaygınlaştırılması için Bakanlığımızın ve Şehremaneti Başkanlığımızın desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zaman iki üreticimize toplamda 2 bin aronya fidanı vereceğiz. Aronya; tıbbi, hoş kokulu, antioksidan ve kanser hastalığına cebin müspet etkiye erbap olduğu bildik bulunmaz benzeri bitki. Gailesiz ve sıska ürün adına dahi tüketilebilmektedir. Bire Bir zamanda gıda sektöründe işleyerek de tüketilebiliyor. Besinlerin renklendirilmesinde ve kumanya takviyesi kendisine kullanılmaktadır. Antrparantez sonbaharda yaprakları kırat değiştirebildiğinden bezgi bitkisi namına üstelik kullanılabiliyor.”

İl Müdürü Aygül, çiftçilere sunulan desteğin bitmeme edeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bursa’birlikte memleket genelinde kestirmece bin 273 dekar alanda 677 titrem aronya üretimi yapılıyor. Yer aşkın üretim 405 titrem ile İnegöl ilçemizde. Burayı Karacabey, Mustafakemalpaşa Orhaneli ve Nilüfer takip ediyor. İznik bile aronya üretimine çok amelî aynı kaza, ihya imkanı var. Önümüzdeki süreçte projelerimiz devam edecek. İnşallah çiftçilerimizin ünite alandan daha efdal mahsul elde etmelerini sağlamış oluruz. Çiftçilerimizin 8 dekar alan üzere istihsal maliyeti 60 bin civarında. Bunun yüzde 75’i nezaret yüzdelik 15’i ise fellah destekli. Bakanımız diyor ki, ‘Üretmek sizden, bindi bizden’. Bize destek olan kaza belediyemize da teşekkür ediyorum.”

Mahmudiye Mahallesi’ndeki ağaç dağıtımına, Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül ile gelişigüzel İznik Belediye Komutan Yardımcısı Zeliha Peşte ve üreticiler katıldı. – BURSA

Share: