İzmir’de Kız Yurdu İçin Bağışlanan Yer, Ailenin İtirazına Karşın Satıldı

Rektörlüğünü esi AKP Saylav Fatma Seniha Nükhet Hotar’ın yaptığı Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin (DEÜ), “kız öğrencilere ancak yapılması” neredeyse bağışlanmasına karşın satışa çıkardığı arazinin ihalesi sonuçlandı. İnciraltı’ndaki 3 dönümlük arazinin ihalesini, 16 milyon 600 bin TL’lik bedelle Ahmet Enver Atagül kazandı. DEÜ öğrencilerinin çok ağır tahaffuz sorunu yaşadığı İzmir’dahi sıkı yapımı üzere bağışlanan arazinin bu şekilde satılması reaksiyon çekti. CHP İzmir Saylav Atila Sertel, “Bu, tam ayrımsız ülfet skandalıdır. Bugün olmazsa ferda, bu değişmeyen adaletten izansız döner sermaye” dedi.

DEÜ’ye 2014 yılında “kız yurdu yapılması” amacıyla bağışlanan İnciraltı’ndaki 3 bin 140 metrekarelik arazinin koca ihalesi sonuçlandı. Bağışı eden karı bireyinin itirazlarına karşın DEÜ Rektörü Fatma Seniha Nükhet Hotar’ın kararıyla satışa çıkarılan arazinin ihalesine 11 öneri verildi. 3 milyon TL muhammen (ser) bedelle çıkılan ihaleyi, 16 milyon 600 bin TL ile yer faziletkâr teklifi veren Ahmet Enver Atagül kazandı.

DEÜ öğrencilerinin çokça dokunaklı tahaffuz sorunu yaşadığı İzmir’üstelik sıkıntılı yapımı için bağışlanan arazinin bu şekilde satılması tepkilere bozukluk oldu. CHP İzmir Mebus Atila Sertel, SIMURG Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bağışçı ailenin zinde bireyinin dahi bu arazinin satılamayacağını mukayyet yerine beyan etmesine karşın ihaleye çıkılması, tüm tıpkı hukuk skandalıdır. Şayet halen ünsiyet varsa bu ülkede, bu koşullu bağışın satışına onaylama verilmeyecektir. Bugün olmazsa dahi ferda, bu satış kararı adil anlayışsız döner sermaye. Rahmetlinin isteğinin, vasiyetinin de yok sayılması haddinden fazla keskin bir durumdur. Değme madde mülk, getirim değildir. Özelikle DEÜ kampüsünün olduğu Buca bölgesinde kız öğrencilerin ağır sıklet tahaffuz sorunu var. Arazi da bunun üzere bağışlandı. Ama buna rağmen bu skandal ihaleye çıkıldı. Ülfet bulunmayan sayıldı.”

BAĞIŞÇININ OĞLU DİLEKÇE GÖNDERMİŞTİ

Araziyi bağışlayan rahmetlik Ferhan Şahinci’nin ABD’de ruhlu oğlu Ergen Şahinci, İzmir Valiliği ve DEÜ Rektörlüğü’ne gönderdiği dilekçede, “Ferhan Şahinci, 17.08.2020 tarihinde son etmiştir. Halen konu ile müvekkilin oğlu ve taşınmazın ödül yapıldığı tarihte 4’te 3 oranında hissedarı olan Bekâr Şahinci ilgilenmektedir. İlgili taşınmazın satılması üzere gerçekleştirilecek 02.12.2022 tarihli ‘bağışlamanın amacına akıllıca sıfır’ ihalenin iptali ile taşınmazın iadesi yönünde sorun açılacak olup, telafisi mümkün olmayan zararlar doğmaması üzere sevgili neticesine büyüklüğünde bahis konusu ihalenin durdurulmasını istiyoruz” ifadelerine vadi vermişti.

Share: