İzmir yerli haberleri: Dikili’de Kültür, Yazın ve Nutuk Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 çağ boyunca düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e mecmu ilçe sakinlerini literatür, hars ve sanatla buluşturdu.

“Pusula Dikili’da Sunturlu” sloganıyla şehir tarihinde bir umde imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) teşrikimesai ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında  “1. Dikili Tezkere Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Sene Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Tezkere Günleri’nin küşat konuşmalarını, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Mebus Veli Ağbaba, Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz ve YAYKOOP Umumi Heyet Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Fırka Meclisi Üyesi ve İstanbul Mebus Yunus Emre, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, CHP İzmir Saylav Amor Erdan Tığ, CHP Ankara Milletvekili Saika Kaya, CHP 25-26. Zaman Milletvekili Zeynep Altıok, CHP Tümen Meclisi Üyesi Yaşar Seyman talih gündemine ilişik görüşlerini, Tezkere Günleri süresince paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Kabaş, Mine Söğüt, Hazar İnce, Imtina Etmek Öztürk, Şükrü Erbaş üzere ülkenin maruf gazeteci, yazar ve şairleri, musahabe ve imza etkinliklerinde okurlarıyla tıpkı araya geldi. Benzeri hafta süresince binlerce betik seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve şehir dışından mevrut vatandaşlardan tehlikeli deste gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Ekin konferans etkinliklerine mesafe vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Ilkgüz 2022 tarihlerinde 36. Dikili Firez, Demokratlık ve Mesai Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Sene Galibiyet Korteji ile 30 Ağustos Utku Bayramı’nın da kutlandığı festivalin geçmiş gününde küşat konuşmalarını, CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer ve Dikili Belediye Başkanı Adaletli Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında büyüklük gündeminin değerlendirildiği panellere konferansçı olarak CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Uca Öztunç, CHP Efdal Sıkı Müesses Başkanı ve Artvin Mebus Erek Bayraktutan, CHP Yüksek Düzen Bağı Oturmuş Üyesi ve İzmir Mebus Becerikli Çelik, CHP Öğür Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Maksat Ferman, CHP İzmir Mebus Garaz Nazır, CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Ilham Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Barış Övgün, yöntem bilim adamı Dr. Uca Er Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin bildirme güzel çalgı aleti gruplarından Bakir Türkü ve pop müziğin adlı isimlerinden Bahir Uluğ fon aldı, Yıldırak ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Süt Kardeşler” oyunu sahnelendi. Edip- Yönetmen Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Kat” ve “Kadınlarımız, Barış ve Demokratlık” mevzulu dokümanter sunumları gerçekleşti.

3 dönüş süren festival boyunca  Bağlılık Yolu’nda Aerobik Raks-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Kadın Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Fayans-Seramik, Islak Oba, Yağcıbedir Halı Nesiç Sergisi, Nurhayat Türkmen Fotoğraf Sergisi, Dikili Belediyesi Yavru Gösterici Kursu Sergisi, Dikili Foto Kulübü’nün Muhtelit Fotoğraf Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Dallar, Kavga Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, tahta bukanak, balon şişirme, beniz boyama, kukla ve tiyatral canlandırma etkinliklerinde düzenli ara geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 GÜN BOYUNCA EDEBİYATI, KÜLTÜR  VE SANATI YOĞUN MAHMUL YAŞADI”

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, “Kent tarihinde tıpkısı prensip henüz imza atarak ‘1. Dikili Tezkere Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında gökçe yazın konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin genişlik adamakıllı battığı düz Dikili’mizde denizden sıhhatli meltemin getirdiği iyot kokusu, betik kokusuyla birleşerek kamu kenti sardı. Ülkemizin zer  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce tezkere seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde dallı güllü ayrıca çevre il ve ilçelerden gelen  çok sayıda vatandaşımızın sargı odağı oldu” dedi.

“BALABAN ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Tezkere Günleri’nin peşi sıra 36. Dikili Kültür, Demokrasi ve Çalışma Festivali’ne birlikte familya sahipliği yaptıklarını belirten Başbuğ Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Büyük Galibiyet’in 100. sene dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Sene Zafer Korteji’i ile taçlandırdık. 3 devir süren festivalimizde ülkemizin altın yöntem insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Ilkgüz Acun Barış Günü’nü dahi bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Şimal Ege’nin ışıldak yıldızı Dikili’mizi kültür ve müzakere kenti ika önünde kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Share: