İzmir merkezli ayyarlık operasyonunda 5 münasebetsiz tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde planlı ayyarlık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Başka zanlılar ise adli taharri neredeyse serbest bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları kabul etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin toplumsal iletişim araçları hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine devir yapanlara dahi düzme dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden müşavirlik ücreti adı altında dünyalık temenni fail şüphelilerin, kanuncu olduğunu tavzih etmek için Hak Bakanlığının sahte internet sitesi görüntülük resimlerini bile paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde haddinden fazla faziletkâr miktarda nahak kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri sosyal medya hesaplarında dahi düzme dekontlar ile yüksek miktarda dirimlik elde ettikleriyle ilgilendiren paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişik sosyal medya hesaplarından faziletkâr hesaplı “forex” yatırımıyla ilgilendiren paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda ekli kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden efdal vergi vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında servet talep ettikleri, bu eşhas amacıyla çok dünyalık kazandıkları yönünde yapmacıklı dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri üzere “kazanç ve dosya masrafı” adı altında sevap istedikleri ve işlemlerin yasalı olduğuna ifham etmek üzere Hak Bakanlığının resmi alım logosunu ve internet sitesine ilişkin görüntülük resimlerinin olduğu belge ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 dalavereli üzerine gözaltı kararı verilmişti.

İzmir’in beraberinde Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Sazak, Trabzon ve Van’üstelik 16 Eylül’bile planlı eş anlı operasyonlarda 19 meşkûk gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’bile 9, ülke genelinde 121 kişiyi dolandırıp yaklaşık 1 milyon 800 bin liralık nahak idrak elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: