İzmir İktisat Kongresi’nin baştan yapılan binası 100. yıla yetişecek

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ekonomi politikalarının tartışıldığı İzmir İktisat Kongresi’nin 17 Küçük Ay 2023’te kutlanacak 100. sene dönümüne yetiştirilmesi üzere icraat sürüyor.

İzmir Valisi Zor Doğruca Köşger, yaptığı açıklamada 17 Küçük Ay 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne karı sahipliği işleyen ve “Guiffray Hanı” olarak bilinen yapının, cumhuriyetin ikinci yüzyılına reva şekilde yeniden kente kazandırılacağı bildirdi.

Türkiye ve Türk tutum tarihi açısından haddinden fazla mehabetli aynı yeri olan kongrenin yapıldığı binanın 1979 yılında tescillenme aşamasındayken yıktırıldığını, bu alanın ince yıllar park kabil tarihi önemine makul sıfır işlevlerde kullanıldığını anlatım fail Köşger, binanın özgün haliyle baştan kente kazandırılması üzere 14 Nisan 2022’üstelik arsayı satın alarak çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Arazide yapılan arkeolojik kazıyla Osmanlı dönemine ilişik kalıntıların dulda altına alındığını nâkil Ilbay Köşger, binanın bozuk görsellerinden faydalanılarak aslına akıllıca şekilde inşasına başlandığını kaydetti.

Yapının içinin çağcıl tıpkısı kurultay binası kendisine düz yazı edileceğini kaydeden Vali Köşger, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İzmir’imizin önde mevrut firez varlıklarından biri olan İzmir İktisat Kongresi Binası artık anılarda kalmayacak. İnşa süreci müstacelen ilerliyor. İnşallah bakir kongre binamızı şubat ayına yetiştireceğiz. Sonrasında de Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Kaynak ve Maliye Bakanlığımız tarafından birleştirme edilecek haddinden fazla uluslu bir kongre ile açılışını yapacağız. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılı ve ülkemizin geldiği noktanın değerlendirileceği, bunun yanı sıra ikinci yüzyılla ilgili de vizyonun ortaya konulacağı kongrede, bu konuda yürütülecek çalıştaylar karşı da icraat yapılacak. 100. yılda, İzmirlilerin özlemini çektiği İktisat Kongresi Binamızın açılışını gururla ve nazik memnuniyetle gerçekleştireceğiz.”

Share: