İzmir domestik haberi… Torbalı’da Börülce Festivali

Torbalı Belediyesi, ilçenin kocaman tarım ürünlerini ve kırsal merkezlerini tanıtmaya devam ediyor. Bu kapsamda iki hafta geçmiş Çapak Mahallesi’nde Bardacık İnciri Festivali düzenleyen belediye, güzeşte bile Karakızlar Mahallesi’nde Karnıkara Festivali düzenledi.

Karakızlar’da yetişen ve köylünün balaban konvansiyon kaynaklarından olan börülceyi ve Karakızlar’ı lanse etmek üzere bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Böğrülce Festivali’ne, Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Uğurlu, Torbalı İlçe Güvenlik Müdürü Muhittin Meram Yener, Torbalı İlçe Kurnaz Komutanı Emre Balci, çarkıt CHP İzmir mebus Musa Çam, siyasal parti temsilcileri, STK temsilcileri ve on binlerce can katıldı.

Gün boyu etkinliklerin gerçekleştiği, alışverişlerin sürdüğü festivalin sonunda düzenlenen konserler ile katılımcılar dörtköşe saatler geçirdi.

Torbalı’ya ilk defa geldiğini, doğasına hayran kaldığını ve bu bölgede yetişen ürünler amacıyla bu festivallerin haddinden fazla kocaman vadi tuttuğunu tamlayan  artist Tuğçe Tayfur, “Burada olmaktan ve festivalde sizlere üzüntü söylemekten dolayı çok mutluyum. Belediye Başkanı Mithat Tekin’e üreticinin, köylünün ve sanatçının beraberinde olduğu üzere teşekkürname ediyorum” dedi.

Tayfur’un konseri sırasında Torbalı’da faal SMA hastası Azra Güngör dahi sahneye çıkarılarak bitmeme eden arkalama kampanyası üzere bindi çağrısında bulunuldu. Torbalı Belediyesi vasıtasıyla Azra için özel bire bir sergilik yeri ayrılırken, belediyenin gerçekleştireceği cümle etkinliklerde Azra için özel stantlar kurulacağı belirtildi.

BAŞKAN TEKİN’DEN KURTULUŞ ŞENLİKLERİNE DAVET

Gün boyu tezgahları gezip üreticilerle yakından ilgilenen ve yeniden katılımcıları karşılayan Torbalı Şehremini Mithat Tekin, güç katılımın kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Torbalı’da yetişen ürünlerimizi ve evire çevire köylerimizi tanıtmaya bitmeme ediyoruz. Tığ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünü kendimize umde edindik. Bu umde doğrultusunda emeğe, üretime, üreticiye ehil çıkarak düzenlediğimiz Karakızlar Böğrülce Festivalimizde üreticilerimizin cebin terini tanıttık. Organizasyonda emeği sabık herkese teşekkür ederim. Önümüzdeki hafta kurtuluş şenliklerimiz gerçekleşecek. Meşgul mahmul benzeri izlence hazırladık. Umum İzmir’i Kurtuluş Şenlikleri’mize bekliyoruz” dedi.

Share: