“İyilik yolu”nda martir düşen Kızılay personelinin acısı tazeliğini koruyor

Suriye’nin kuzeyinde işyar Türk Kızılay ekibinin bulunduğu araca 2 yıl evvel planlı silahlı saldırıda şehit olan Mehmet Arif Kıdıman’ın ailesinin ve say arkadaşlarının acısı dinmiyor.

Üzerinde ve tavanında belirgin şekilde Kızılay amblemi kâin ezgi halindeki Türk Kızılay aracına Suriye’birlikte plakasız iki araçtan yüzleri maskeli ve kamuflajlı kişilerce açılan kırıcı sonucu şehit düşen Kızılay Bab Tabiiyet Mağazası çalışanı Mehmet Arif Kıdıman, şehadetinin 2. yılında anılıyor.

Ailesi ve faaliyet arkadaşları, martir edilişinin 2. yılında Kıdıman’ın Düzce Şehir Mezarlığı’ndaki kabrine çiçek bırakıp dua etti.

“Oğlumla çalım duyuyorum”

Esas Emine Kıdıman, AA muhabirine, oğlunun iyilik önünde gönüllü benzeri şekilde bölgede olduğunu ve çocukları çok sevdiği amacıyla fariza süresini daima uzattığını söyledi.

Kıdıman, 2 yıl ilk keskin haberi aldığında buna inanmak istemediğini aktararak, oğluyla diyaloğunun haddinden fazla sağlam olduğunu, gelişigüzel derdini ve mutluluğunu onunla paylaştığını anlattı.

Oğlunun acısının dinmediğini dile getiren Kıdıman, şunları aktardı:

“Oğlumun acısı benimle gelişigüzel harcama. İyilik peşine gitti benim oğlum. Buraya gelmişti benzeri dernek amacıyla, o ahit oğluma ‘Gitme daha çok oralara, dön geriye.’ dedim. ‘Konuşalım da namına birini koysunlar sen gitme, gel.’ dedim. ‘Ana sen oraları bilmiyorsun, ben işimi haddinden fazla seviyorum.’ dedi.”

Kıdıman, oğluyla gelgel duyduğunu vurgulayarak, “Zira benim çocuğum keder ayrımsız yolda vurulmadı. Ekmeğinin peşinde, garibanlara arkalama etmeye gitti.” dedi.

“Martir abisiyim ve gururluyum”

Ağabeyi Mualla Kıdıman da kardeşinin acısını “sözün bittiği saha” yerine tanımlayarak, “Vatan esen olsun gelmek düşüyor bize. Bambaşka diyecek tıpkısı özdek namevcut. Şehitler cennete gider, inşallah bizler öldüğümüzde üstelik kendisine Rabb’im bizi komşu eyler. Ego şehit abisiyim ve gururluyum.” ifadesini kullandı.

Kız kardeşi Işıl Kıdıman Sevindik üstelik ağabeyinin güzel ayrımsız amaca bakım ederken şehit edildiğine değinerek, “Bu format söylemler avunulacak şeyler değil belki amma kabul edip sindirmek için bunlarla avunuyoruz.” şeklinde konuştu.

“Onu seçkin ant hatırlıyoruz”

Türk Kızılay Düzce Şubesi toplumsal güçlendirme uzmanı Kağan Öztürk ise Kıdıman’ın acısının yüreklerdeki tazeliğini koruduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Suriye’nin Bab şehrinde insancasına arkalama faaliyetlerini yürütürken şehit sakıt iş arkadaşımızı tek antlaşma unutmuyoruz. Seneidevriyesinde kabrine dua etmeye geldik. Vakit Kaybetmeden zaman değil, bizler onu herhangi bir devir hatırlıyoruz. Acısı seçkin ant gailesiz. Allah bol ongun rahmet eylesin. Benzeri elan bu biçim olayların yaşanmamasını talep ediyorum.”

Kıdıman’ın bölgedeki fariza süresini gönüllü yerine uzattığını hatırlatan Öztürk, “Çocukları giyindirirken oradaki şartları görünce zat isteğiyle görevini uzattı. Bu yaslı fenomen bile o dönemde yaşandı. Allah’ın takdiri, mekanı behişt olsun.” ifadelerini kullandı.Share: