Itici havalarda milyonluk atlara böyle bakıyorlar

Antipatik havalarda milyonluk atlara hakeza bakıyorlar

Uzmanından beygir bakımı konusunda uyarılar

Atlama Beygiri Antrenörü Meram Karaman:

“İngiliz atları, Arap atlarına bakarak itici havalara karşı elan dayanıklı kendisine biliniyor”

ESKİŞEHİR – Havaların soğumasıyla alay malay özellikle konkur atlarının hizmet süreci için konuşan Beygir Antrenörü Erek Karaman, “Bire Bir atın günde egzersiz öncesi ve sonrası başlamak için sunu birkaç 2 yol zeamet edilmesi ve tagaddi düzeni önemlidir. Özel çaba gider ettiklerinden âlem yarışma tayları amacıyla ilişik besin yemleri verilmesi ve kâin yeminin makul planlanması gerekiyor” dedi.

Eskişehir’dahi yarışma atlarının yoğunlukta bulunduğu benzeri çiftlikte at antrenörlüğü ve binici eğitmenliği yapan Amaç Karaman, havaların soğumasıyla gelişigüzel atlar için yapılması gerekenlerden bahsetti. Özellikle yarışlar üzere hazırlanan ve fiyatı milyonları bulan atlara hususi bakım yapılması gerektiğini belirten Karaman, dikkat edilmesi gerekenlere de değindi. Atlar için makro olan noktanın tımar ve yemleme konusu olduğunu rapor eden Karaman, genellikle umum beyninde bilinen ve aktarlardan alınan gıda maddesinin da vadi aldığını söyledi. Karaman, itici havalarda dışarı çıkarılan zooloji üzere “blanket” denilen örtünün kullanılması gerektiğini da vurguladı.

“Konkur atlarında Avrupa yemleri kullanılıyor”

Aktarlarda satılan ve melas adına tanıdık besin maddesi üzerine da konuşan Karaman, “Atların muayyen periyotlarla bakımlarının yapılması gerekiyor. En önemlisi zeamet ve yem konusu. Benzeri atın günde antrenman öncesi ve sonrası oluşmak amacıyla sunma beş altı 2 defa zeamet edilmesi ve beslenme düzeni önemlidir. Hususi çaba gider ettiklerinden ufuk yarış tayları için mülhak gıda yemleri verilmesi ve kâin yeminin makul planlanması gerekiyor. Umum arasında mergup, aktarlardan alınabilen melas diye tanıdık benzeri azık var. Pancardan elde edilen kırmızı bire bir içerik. Bunu yemin içine karışma edebiliyoruz ve antrparantez havuç, elma kadar besinleri de vitamin için kullanabiliyoruz. Antrparantez yarış atlarında Avrupa yemleri kullanılıyor. Sonunda yarış atlarının özel mineral ve vitamin kayıplarını gine alabilmek için” ifadelerini kullandı.

“Atlar soğuk havalarda üşümemek amacıyla tüylerini uzatırlar”

Antipatik havalarda dışarı çıkartılan atlara yapılması gerekenlere de değinen Karaman, konuyla ilişkin kendisine şunları söyledi:

“İngiliz atları, Arap atlarına bakarak itici havalara alın daha dayanıklı olarak biliniyor. Ancak adam gibi düşünülebilir. Atlar soğuk havalarda üşümemek üzere tüylerini uzatırlar. Elbette ki soğukta bırakmamak lazım. Dışarıda bekleyeceği devir üstlerine blanket dediğimiz kışlık örtülerini örterek tasarruf etmek gerekiyor, o dahi en çok 1-2 saat.”

“Onlara çok hususi bakıyoruz”

Günce atlama beygiri bakımı üzerine bilgiler veren kom sahibi Yunus Kıvrak ise, “Beygir bakımlarında günlük adına sabah saat 07.00 civarlarında otunu arpasını veriyoruz. Öğlen 13.00 civarlarında yeniden beslenmesini sağlıyoruz. Akşam 19.00-20.00 civarlarında tekrar arpa ve otunu veriyoruz. Günce birlikte yeryüzü birkaç 1 el de olsa zeamet edilmesi at için gani olur. Buradaki atların hepsi maya ve gebe atlar. Mart kocaoğlan esasen itibaren yavrulamaya başlayacaklar. Onlara çok özel bakıyoruz. Anlattıklarımızın dışında havucunu, Avrupa yemini, arpasını, yulafını değişik veriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: