İstanbul’da tarihi ürün operasyonu: Sultan Abdülmecid tuğralı vakıfname ele geçirildi

İstanbul’da tarihi yayın operasyonu: Melik Abdülmecid tuğralı vakıfname ele geçirildi

Beşiktaş’ta aynı işyerine düzenlenen operasyonda halı ve kilimden ahşap sandığa, bakır ibrikten çerçeveli şekil levhalara kadar bin 638 şey ve tarihi işaret ile haddinden fazla sayıda parçaya el konuldu

Ele geçirilen eserler beyninde Osmanlı padişahlarından Odalık Albdülmecid’in tuğrasının bulunduğu vakfiye bile düzlük alıyor

İSTANBUL – İstanbul’da tarihi im kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda, halı ve kilimden ahşap sandığa, bakır ibrikten çerçeveli eşkal levhalara büyüklüğünde bin 638 obje ve tarihi im ile çok sayıda çıngı ele geçirildi. Operasyonda ele geçirilen eserler ortada, Osmanlı padişahlarından Sultan Albdülmecid’in tuğrası kâin vakfiye birlikte düz alıyor.

İstanbul Inanma Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Bölüm Müdürlüğü ekipleri, tarihi im kaçakçılarına yönelik açık çaplı düzentileme başlattı. Fiziksel ve ustalık tetkikat neticesinde Beşiktaş’ta işyeri yerine elektrik örümcek benzeri adrese 4 Kasım’da ameliyat gerçekleştirildi. Adreste yapılan aramalarda, 2863 Sayılı Kanun kapsamında olduğu galiba 27 ayrı halı ve sergi, 13 ahşap kasa ve 18 kasa kapağı, 5 nüsha Isevi inancına bakarak ikonalar, bakır ibrik ve sürahi, uyuşturucu tepsiler, onlarca madeni sepici, boduç, cezve, mum, yunak tası ve çerçeveli eşkal levhalar ile 2 sedef hastalığı kakma tabanca ve 1 adet Sultan Abdülmecit tuğralı vakfiyenin bile bulunduğu bin 638 işaret ele geçirildi.

Vakıf ve içeri mühürlü eserler almak amacıyla 656 yayın ve nesne olmak amacıyla toplam bin 638 tarihi yapıt ile CİTES Sözleşmesi kapsamında olduğu memul 5 vahşi hayvan derisine ahali konuldu. Ele geçirilen eserler emniyette sergilenirken, olayla angajmanlı 1 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Öte yandan ele geçirilen tarihi asar emniyette sergilenirken, yapılacak işlemlerin böylelikle ilgilendiren kurumlara konfirmasyon edileceği anlatım edildi.

Share: