İstanbul’da Suudi Arabistan Milli Günü kutlandı

Suudi Arabistan Krallığı Milli Haset, İstanbul’üstelik planlı resepsiyonla kutlandı.

Ülkenin Millî Haset’nün 92. sene dönümü dolayısıyla Beşiktaş’ta tıpkı otelde düzenlenen resepsiyon, İstiklal Marşı ve Suudi Arabistan milli marşının okunmasıyla başladı.

İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya, programda yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan’ın Milli Haset’nü kutladı.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin enerjiden sayısal teknolojiye, turizmden sağlığa kadar zorlu çok alanda yıpranmamış iş birlikleriyle güçlenerek bitmeme etiğini anlatan Yerlikaya, ” Riyad’ın EXPO 2030 adaylığını destekleyen ülkemizden temas sene on binlerce vatandaşımız lahut toprakları müzakere ediyor. Türkiye ve İstanbul, Suudi dostlarımız için koca tıpkısı turizm güzergahı. Bu aksiyon birliğimizin ve muhabbetimizin elan üstelik güçlenerek sürmesini kâm ediyorum.” dedi.

Yerlikaya, Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin çok boyutlu kendisine çabucak geliştiğine meni ederek “İnanıyorum kim bu kullanılmamış dönemde ülkelerimiz arasındaki ülfet ve beraberlik iklimi henüz dahi güçlenerek devam edecek. Çünkü iki büyüklük arasındaki münasebat yalnız ticari anlaşmalar ve iş birlikleriyle açıklanamaz.” diye konuştu.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolos Vekili Ahmed Bin A. Ageel birlikte resepsiyonda tıpkı müşavere yaptı.

Resepsiyona, Galatasaray’birlikte biçim giyen Bafetimbi Gomis, Fener Anadolu Patriği Bartholomeos ile mütenevvi ülkelerin başkonsolosları ve çokça sayıda çağrılı katıldı.

Share: