İSTANBUL-PERA HAFIF OTELİ, İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ, OSMANLI BANKASI? INSTİTUT FRANÇAİS İSTANBUL’DA SERGİLENİYOR

? Fransız asıllı levanten mimar Alexandre Vallaury’in 1800’lü yıllarda yaptığı Osmanlı Bankası binası, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Anadolu Yetimhanesi ve Pera Amelî Oteli kabil karışık bırakan eserleri fotoğrafhane Bilal İmren’in objektifinden Institut français Istanbul’de sergileniyor. Sergiyle Osmanlı’nın ilk mimarı olan Vallaury’in Türkiye’deki mimariye olan etkilerini afişe etmek ve Fransa ile olan kültürel ilişkilere kandil ağrımak hedefleniyor. Institut français, Avrupa Bırakıt Günleri kapsamında Fransız kökenli levanten mimar ‘Alexandre Vallaury’in İstanbul mirası’ isimli sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Taksim’deki Institut français’de 23 Ekim’e kadar sürecek olan sergide ziyaretçiler fotoğrafhane Bilal İmren’in objektifinden Alexandre Vallaury’in mimari alanda İstanbul’a bıraktığı mirası görebilecek. VALLAURY, NEO-OSMANLI STİLİNİN YARATICILARINDAN

Paris Fena Hâlde Sanatlar Millî Yüksek Okulu’nda öğrenim gören mimar Alexandre Vallaury, argıt kıyısında 19’uncu yüzyıl sonlarında ve 20’nci yüzyıl başlarında nesir edilen binaları tanımlayan neo-osmanlı stilinin yaratıcılarından ve istikbal taşıyanlarından biri oldu. Alexandre Vallaury’nin yaratıcısı olduğu binalar beyninde, neo-uyanış stilinde Osmanlı Bankası binası, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Küçük Asya Yetimhanesi Pera Palas Oteli meydan alıyor. Aynı Fransız ve Avrupa ekin geleneği haline mevrut 39’uncu Avrupa Bırakıt Günleri vesilesiyle planlı işporta, hem şehirde sanatsal benzeri yolculuğa çağırma ediyor hem de Fransa ve Türkiye arasındaki sağlam kültür ilişkisinin tıpkı nişanesi yerine karşımıza çıkıyor.

‘4-5 KAMER SIKI ÇALIŞTIK, HADDINDEN FAZLA KEYİFLİ BİR İŞ OLDU’

Sergiye ilgili mütekellim tendürüst fotoğrafçı Bilal İmren, ‘Işporta Alexandre Vallaury’in İstanbul’üstelik yaptığı asar konusunda, Vallaury çok şanlı benzeri mimar. Osmanlı’nın önceki mimarlık, şehr-i mimar olarak geçiyor. Türkiye amacıyla mimarlık alanda cesim başlangıçlar yapmış. Iyice sanatlar eğitimini ilk kuranlardan Mimar Sinan Iyicene Sanatlar Üniversitesi, Pera Kolay Oteli, Kazı Bilimi Müzesi kabil sayımsız kirli bırakan eseri var. Sergiyi Fransız Kültür Merkezi ile Türkiye-Fransa ilişkilerine müteveccih eş proje olarak hayata geçirdik. 4-5 ay hasis çalıştık hakeza benzeri sergi ortaya çıktı. Benim amacıyla haddinden fazla dörtköşe bir işti. Sergide 7-8 mekanın fotoğrafları var. Sergide anne çıkış noktamız Fransız asıllı tıpkısı mimarın Türkiye’ye olan etkilerini yorumlamak. Bu eserler teferruatlı yıllardır gözümüzün uğrunda olan şişman şişman yapılar’ dedi.

PAZARTESİ’DEN CUMARTESİ’YE 10.00 İLE 18.00 SAATLERİ ARASINDA ZİYARET EDİLEBİLİR

Institut français İstanbul bildirişim sorumlusu Selin Belirli Kalaycıoğlu ise ‘Her sene ilkgüz ayında yapılan Avrupa Hars Mirası Günleri kapsamında sergiyi sanatseverlerle buluşturduk. Avrupa Ekin Mirası Günleri bu sene 39’uncu defa düzenleniyor. Fransa’üstelik başlayıp, 50’ye mümasil ülkeye yayıldı. Bu günlerde ciddiyet namına müzelerin kapalı bölümleri, kamu binaları, parlamentolar ziyarete açılıyor. Foto sanatçımız Bilal İmren ile bu sergide mimar Alexandre Vallaury’in İstanbul’da imzasını haiz başlıca eserleri fotoğrafladık. Hususi benzeri antoloji hazırladık, eserleri 23 Ekim’e büyüklüğünde sergiliyoruz. Pazartesi’den cumartesi gününe kadar 10.00 ile 18.00 saatleri ortada ziyaret edilebilir. Umum sanatseverleri ve İstanbul aşıklarını sergiye bekliyoruz’ diye niteleyerek konuştu. BİLAL İMREN KİMDİR?

Sergi Iyice Sanatlar fakültesi mezunu zihayat resimci Bilal İmren’in objektifinden, İstanbul’da Alexandre Vallaury’nin mirasını kendi seçkisi ve perspektifinden keşfediyor. 1994 senesinde Ağrı’üstelik doğan İmren, 2014 yılında Sunturlu Sanatlar Fakültesi foto bölümünde okudu. Mimari ve dokümanter işık alanında yaptığı çalışmalarla çeşitli sergilere katıldı. Toplumsal bilincinin ve belleğin oluşması açısından makro ayrımsız güce cemaat olduğunu düşündüğü bu görsel musahabe alanında üretim yapmaya devam ediyor. Fotoğrafhane, arzulu belgesel fotoğrafçısı olarak, temas stilize nahiye ve kıvrımın, ayrıntı ve görüş açısı çizgisinin, gölgenin ya bile yönlendirilmiş çerağ izinin arkasında mimarı ortaya çıkartmayı amaçlıyor. Fotoğraflarının akademik boyutu bu som ve oylumlu taşınmaz özneleri genişlik iyi şekilde ortaya koyuyor.Share: