İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nden Arsıulusal Erke Kongresi

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi ve Nişantaşı Eğitim Bilimi Vakfı aracılığıyla yenilenebilir ve erişilebilir enerji amacıyla stratejiler hatırlamak amacıyla düzenlenen 1. Uluslararası Enerji Kongresi bugün başlayacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile İktisadi, İdari ve Toplumsal Ulum Fakültesi tarafından düzenlenen kurultay, “Enerjinin Teknoloji, Ekonomi ve Içtimai Boyutlarının Cemiyet Refahı Üstüne Etkisi” temasıyla gerçekleştirilecek.

Açılış konuşmalarını Nişantaşı Yetişek Vakfı Başkanı Dr. Levent Tevazulu, Kurultay Başkanı Prof. Dr. Recep Hamur, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Dik, Erke Piyasaları İşletme SAVUŞMAK (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ve Borazan Hatları ile Yer Yağı Taşıma Çok Ortaklı Şirketi (BOTAŞ) Umum Müdür Yardımcısı Talha Pamukçu’nun yapacağı kongrede, erişilebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik aktiviteler, sonuç gelişmeler ışığında incelenerek araştırmacılara mefkûre aynı akademik dünya sağlanması amaçlanıyor.

Kongre yoluyla marifet insanlarının ve yer profesyonellerinin araştırma bulguları, geliştirilen eskimemiş fikirler ve teknolojik çalışmalar, organizasyonel tıpkı etkinlik içinde ele alınacak.

Etkinlik kapsamında farklı disiplinler altında yapılan ilmî icraat bir araya getirildiğinde, millî ve uluslararası ilmî eser havuzunun henüz de zenginleşmesi hedefleniyor. Kongrenin bire bir özge katkısı ise, “Siyasa yapımcılarının takip geliştirmelerine destek olmak” kendisine açıklanıyor.

İki aktarılma sürecek ve toplanmış 13 oturumda birbirine paralel 46 bildirinin sunulacağı kongre, çevrim içi gerçekleştirilecek.

“Geleneksel ayla getirmeyi hedeflliyoruz”

Açıklamada konuya ilişik görüşleri düz kayran Nişantaşı Yetişek Vakfı Başkanı Dr. Levent Uysal, Türkiye’nin çokça iri erke kaynaklarına mümasil mesafelerde bulunması zımnında tıpkısı erke köprüsü görevi gördüğünü, ancak bunun beraberinde ülkenin yenilenebilir enerji kaynakları noktasında dahi çokça nazik potansiyele eş olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin tüm bölgeleriyle yılın hızla gelişigüzel günü güneş aldığını, büyük rüzgar enerjisi potansiyelinin bulunduğunu, jeotermal ve hidroelektrik enerjisi alanlarında tehlikeli birikime cemaat olduğunu anlatan Tevazulu, ülkenin, taşıl yakıtların yavaş yavaş ikinci plana düşmeye başladığı bu dönemde yenilenebilir ve erişilebilir enerji kaynakları açısından dünyaya örnek dokuma etmesi gerektiğini vurguladı.

Uysal, “Geleneksel ayla getirmeyi hedeflediğimiz Uluslararası Enerji Kongresi’nde üstelik bu konuların sosyal refaha ve arsıulusal ilişkilere etkilerini cümle açılarından değerlendirecek ve stratejiler üretmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: