İstanbul dahil 17 ilde sağlam yağış bekleniyor! Meteoroloji uyardı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü yoluyla yapılan son değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, çöz ve garp kesimleri parçalı meydan kayran çokça bulutlu, Marmara, Ege, Gün Batısı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Günindi Karadeniz’in çöz kesimleri, Ilımlı ve Şarki Karadeniz yaka illerinin çöz kesimleri domestik boğanak ve asuman ses bora yağışlı, ayrıksı yerlerin beş altı bulutlanmış ve bulutsuz geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Iye, Batı Akdeniz’in çöz kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde yerel akva olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Küçük Asya, Mutedil ve Maşrık Karadeniz, Şarki Küçük Asya Bölgelerinde zaman normallerinin 3-5 evre üzerinde, gayrı yerlerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Yaka Veli’de şimalli, özge yerlerde cenuplu yönlerden hafif, arada bir itidalli kuvvette; Şarki Anadolu’nun kuzeyinde ve yağış kayran yerlerde kayran yer kuvvetli adına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın güney ve doğu su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde akva olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek pattadak sel, feyezan, sebep, domestik mahmul yağışı, hortum vuku riski ve yağış anında sağlam rüzgar kabilinden olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK ALBENI DURUMU

İSTANBUL: Modüler ve çok bulutlu, boğanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; sabahleyin şimal ilçelerinde, öğleden sonraları yer genelinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA: Birkaç bulutlanmış ve kategorik, derece derece modüler bulutlu, öğleden bilahare kuzeybatı ilçeleri evcil bora ve asuman patırtılı sağanak yağışlı

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra yerli boğanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı

ANTALYA: Modüler gittikçe meydan saha çokça bulutlu, öğleden sonradan evcil boğanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı

KASTAMONU: Modüler düz yer haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonradan yerel bora ve gök ses bora yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlu, öğleden sonradan bağırsak kesimleri evcil bora ve gök patırtılı bora yağışlı

ERZURUM: Bir Iki bulutlanmış ve yıldızlı, öğleden sonraları parçalı bulutlanmış

DİYARBAKIR: Az bulutlu ve boşShare: