İstanbul Barosu Umumi Yerleşmiş… Başbuğ Adayı Saraç: “Sizi Tarih Yazmaya, 144 Yıl Bilahare İstanbul’a Eş Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

BILGELIK: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALMAÇ: SADIST KARAKULOĞLU

Dünyanın arz iri ve Türkiye’nin geçmiş barosu olan İstanbul Barosu’nun geçmiş eş başkanı başlamak üzere adaylığını koyan Çımbar Saraç, “Zaman kadın avukat sayımız koca sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır ana hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde yeryüzü temel hak olan eşitliği sağlamanın tüm zamanıdır. Zaman sizi yalnız grubumuza fikir vermeye değil, çağ yazmaya, 144 sene bilahare İstanbul’a eş baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına eş başkanla girmeye davet ediyorum. Bir avukat namına kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğime kortej veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun eskimemiş başkanının seçileceği 52’nci Genel Kurul toplantısı Koy Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki bölüm sürecek olan genel kurulda 8 avukatlık grubundan 9 namzet başkanlık amacıyla yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde riyaset amacıyla yarışacak isimlerden biri dahi Geçmiş İlke Çağcıl Avukatlar Grubu’nun yöre seçimle belirlenmiş adayı Av. Çımbar Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başkan Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını car ettiği konuşmada, bu umumi kurulun sıra beğenmek için tıpkısı vesile olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“HUSUSIYET DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Gelişigüzel dolaşma asıl hakları hiçe sayan, peşpeşe sâdır yasaların karmaşası ve hukuka uymaz uygulamaların içinde mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz zaman denetleme mekanizmaları olmayan tıpkı reislik sisteminin ülfet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Karar bağımsızlığı ciddi derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu himmet sırasında baronun şahit olduğu hep dönemleri incelediğimde da gördüğüm için, İstanbul Barosu hak ihlali gördüğünde itiraz fail olmuştur. Doğruluk ihlalleri dahi iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimsel. Bu sebepledir kim barolar, türe ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan bütün başkanlarımız kabilinden, ünsiyet devleti ilkelerine yaraşmayan, hukukun üstünlüğüne yeraltı uygulamalara itiraz fail bire bir baro başkanı olacağım. Reislik sistemi ile kuvvetler ayrılığı daha birlikte madun kayırıcı edilmiştir. Vekil hep talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve önem bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar yerine avukatların patika örgütü barolarımızın Meclis’e direkt yasa teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin direkt Anayasa Mahkemesi’ne fesih davası açabilmesi üzere düzenlemelerin takipçisi olacağız. Temel haklara uymaz yasa ve uygulamaları izleme ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? HENÜZ GEÇMIŞ YAPTIKLARIMI: Başbuğ olursam insan hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Daha ilk yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova tren kazasının devrisi haset tespitler işleyen baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki ancak yangını ve Hastalıklı şimendifer kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi namına duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK adına Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına karşı verdiğimiz mücadelede muvaffakiyetli olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması üzere yaptığımız yanlışlık duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya müsaade verilmeyince dahi yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 dönme geçmiş Bartın’dahi madende bir hareket cinayeti yaşandı. Dirim hakkı ihlali başta atılmak üzere insan hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar amacıyla mücadeleye devam edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden bütün madencilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz temel haklara ait mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya bitmeme edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI SAVAŞIM EDECEĞİZ: Sansür yasasına ilişik birlik toplumun konusunda mevrut çığın benzeri kıran gibi toplumu demokrasimizi, kanı ve orgazm özgürlüğünü, rapor özgürlüğünü tehlikeye soktuğu celi. Sıkı Denetim yasasına cebin İstanbul Barosu olarak savaş edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, toplumsal muhalefetin olduğu yerde savaşım veren, sosyal davaların avukatı Can Atalay içinde İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız bile görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan her hücum vatandaşın hak taharri özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız tıpkısı yargı isteyen anlayışın geçer nahak yere söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Umumi Heyet üyesi yerine TBB hesabına karışan olduğum ve duruşmalarını izlem ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, andıran zamanda Bakırköy’de katledilen Av Mal Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Hiçbir meslektaşımızın güç mağduru olmaması için, meslektaşlarımıza yönelik şiddette baroların ilgisiz koşulsuz müdahil olabilmelerini seçmek amacıyla mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Hususiyet fakültelerinin hesapsız ve programsız mezun vermeleri üzerinde elbette kim savaşım edeceğiz. Müfredatlarının daha gani ayla gelmesi üzere talepkar olacağız. Bilcümle meslektaşlarımızın alelhusus birlikte güre meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal muntazır birçok sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, soylu erki ve içtimai güçlükler hele zinde meslektaşlarımızın geleceğe dair umutlarını yitirmesine sebep oluyor. Umudunu yitirmeyin tendürüst meslektaşlarım. Eskimemiş döneme ait projelerimizi gailesiz meslektaşlarımızla alay malay hazırladık. Şubat ayından bu yana plan ve projelerimizi, geleceği düz yazı edecek siz tendürüst avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla birlikte hazırladık ve birlikte hayata geçireceğiz. Genç meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Zinde meslektaşlarımız özellikle oluşmak için kazançlı ve toplumsal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu öncelikli hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini aynı araya getirerek mesleğimize henüz de iri katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ukubet Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık sevap tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması için mücadelemize bitmeme edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde saraka sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Yasa değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde sıkıntı olmuştu. ve geçmiş eylem kararını almış ve gâh istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’de KDV yüzde 8’e indirildi. Alacak muafiyeti sağlanmasına amacıyla uğraşacağız. Dünya düzeninin gittiği içtima avukatlık mesleğine nerelerde iş alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını acun ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri zinde avukatlarla alay malay yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile herhangi bir gözyaşı grubunda meslektaşımızın bağlam duydukları alanlarda kendilerini ihya imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Baromuzun belde site ve imar hukuku alanındaki, iklim değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını daha birlikte artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması amacıyla STK gözetiminde yürüttüğümüz ve mamure planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş yer için mücadelemizi baromuzda bile devam ettireceğiz. Yeşil aynı dünya amacıyla, metin çevrede dirim hakkı amacıyla çalışacağız. Afiyet ile ait kamu çalışmaları ev bireylerimizi da kapsayacak şekilde geliştirmeye, devam edeceğiz. TBB Umumi Heyet üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe karşı savaş verenler arasındaydım. Ankara’bile baro başkanlarını karşılayan onlarla polis barikatlarında kalandım. Meslek örgütlerini yatırmak isteyen, barolarımızı bölen anlayışlara karşı mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler gibi avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterlik, Başkan Yardımcılığı kalkmak amacıyla birçok görevde bulundum. TBB Konuşma Yetişek Oturmuş Üyeliği ve Staj Yetişek Merkezi Icra Oturmuş Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Anayasa Mahkemesi’ne Ferdî Referans Sisteminin Desteklenmesi Kuma Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Eş Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Komite Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası aday adına geldim. Demokrasiye yürekten inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bütün kurullarımızı ön seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla gelişigüzel almak, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel hal tedarik etmek namına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 yıllık İstanbul Barosu’nun ilk eş başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU PATIKA ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu meslek örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihsel mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden hız gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına rahat kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, hak diyen ama sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’birlikte Afganistan’de kadınlar hakları üzere uğraş veriyor. Esenleme olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar önce sağlayıcı Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çok sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen cemi başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Fakat Artvin -Arkaç Varan, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Küçümseme Aşama, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Kahkaha Kırıcı, Kalabalık-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Talih, Samsun-Pınar Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Ihtisas Bahadır Vazıh, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Kadın baro başkanlarıma buradan antrparantez selam gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çok yakında İstanbul Barosu Başkanı namına aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM: Bugün eş avukat sayımız ayvaz sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır esas hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır eş baro başkanı olmadı. O halde arz esas türe olan eşitliği sağlamanın kamu zamanıdır. Zaman sizi yemeden içmeden grubumuza rey vermeye değil, zaman yazmaya, 144 yıl sonraları İstanbul’a karı baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına eş başkanla girmeye davet ediyorum. Benzeri avukat yerine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir zorla karşısında eğilmeyeceğime bayram veriyorum. Ama bu imkanı sağlayıcı Atatürk nezdinde bu yolu açan geçmiş karı avukatımız Ülker Ağaoğlu’nun hatıraları önünde nazikâne eğiliyorum.”

Share: