Isparta’da örgensel tarımın olmazsa olmazı solucan gübresi

Isparta’nın Deregümü köyünde üretilen solucanlardan çıkarılan ve uzvi tarımda yüce yere ehil olan gübrenin kilosu 3 ile 6 liradan satılıyor. Köyde ati sene 6 maaş sezonda 200 ton basılmış çıkarılması hedefleniyor.

Domates, karanfil, üzüm üretimiyle tarımda öne sâdır Deregümü köyünde solucan gübresi üretimiyle örgensel tarıma büyük bindi sağlanıyor. Köyde kestirmece 6 yıldır örgensel solucan gübresi üreten girişimci, Yalçın Hanoğlu (46) ” Biz burada kırmızı Kaliforniya solucanının dokuz ırkından biri olan Eisenia Foetida solucanından uzvi matbu elde ediyoruz. Bu gübreyi tarımın tamamında bitki beslemede ve dikiminde kullanıyoruz. Kişi bölgemizde özellikle domates ve karanfil dikiminde kullanıyoruz. Sezonuna bakarak yaz ve şita sezonu olarak iki çağ satışı oluyor. Yaz sezonunda alelhusus fideciler domates ve karanfil dikiminde 25 kilogramlık gübreyi 400 fidede kullanabiliyor. Bu şekilde kullanımında sektörde maliyeti berenarı düşüren tıpkı im” dedi.

“Yılda sekiz itmam getirisi olan benzeri hayvan”

Solucan gübresinin organik tarımda oylumlu tıpkısı yere topluluk olduğunu dile getiren müstahsil Hanoğlu “üretime başladığınız andan itibaren yatırımınızı üç ayda 1-2 bitirme tezyit etmek kanalıyla toplamda sekiz itmam artma sağlayabiliyorsunuz. Bir Tane 6 metrelik bire bir havuzla başladığım tesisimde şu anda 40’a andıran havuzum var ve çoğalımı yıldan yıla artıyor. Size tek şekilde sorun çıkartmayan 4-5 milyonun üzerinde solucanımız var ve bize mütemadi üretim yapıyorlar” dedi. Ürünün kullanılması halinde altı aylık sezonda kül arazi beslemesini sağlayabildiklerini dile getiren üretici “dikme dikimlerinde fidanın köklü alması gereken besinlerin hepsini sağlayabiliyoruz. Dallı Güllü hamur seçme devir ruhlu meyve demektir. O yüzden bu gücü yolmak için örgensel tarımda solucan gübresi olmazsa olmazlardandır” diyerek belirtti.

Kilosu 3 ile 6 TL beyninde satılan solucan gübresi ekincilik sektöründe çiftçilere yoğun oranda kar sağlıyor.

Solucanların beslemesini yüzde yetmiş oranında idrarından arındırılmış kocabaş hayvan dışkısı yüzde otuz oranında örgensel maddelerle sağladığını tamlayan müstahsil “alelhusus efsanevi dışkısını alacağımız zaman hareketlilik üretiminde geçer not ayrımsız zamanda seksen derecenin üstüne derkenar olan cümbüş üretim tesislerinden alınan gübrelerle sağlıyoruz. Saf adına aynı hayvan dışkısının solucan maması olarak kullanılması ve üzerine yeniden doğaya dönüştürülmesi inanılmaz tıpkı görüngü” dedi.

“Köyümüzden 200 titrem solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz”

Solucan gübresinin köye katkılarından bahseden Deregümü muhtarı Yüce Toprakçı “bilindiği için Deregümü köyü tarımda öne çıkıyor. Karanfil, üzüm, domates ve bağcılığın yanı sıra imdi köyümüzde solucan gübresi tesisleri çoğalmaya başlamıştır. Köyümüzde sekiz sayı solucan gübresi istihsal çiftliğimiz bulunmaktadır. Sabık sene 100 ton civarında ürettiğimiz gübreyi bu sene, 160 ton civarında üretiyoruz bu seçme sabık sene artmaktadır. Solucan gübresi başka bölgelerde anılırken deminden hoppadak Deregümü köyünde anılır oldu bu dahi bizleri çokça bahtiyar ediyor. Solucan gübresini domates ve karanfilde kullanıyoruz bizlere maddesel açıdan tıpkısı girdi sağlarken aynı zamanda birinci sınıf ürünler ortaya çıkarıyoruz. Gelecek sene köyümüzden 200 ton solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. – ISPARTA

Share: