İş dünyasında Schengen çilesi

Schengen ara sınav alımlarında yaşanan gecikmeler, mütezayit retler ve kısa mütemadi vizeler, ihracatçılara ağır sıkıntılar yaşatmaya başladı. Vize süreçlerinde yaşanan gecikmeler aksiyon seyahatlerinin planlamasını zorlaştırırken, gâh toplantıların birlikte gerçekleştirilememesine ve aksiyon bağlantılarının kurulamamasına bozukluk oluyor. Hassaten bazı fuar katılımcılarının aldığı ret cevapları ya üstelik vizelerinin yetişememesi nedeniyle organizasyonlara katılamayacak olmaları, eylül kocaoğlan itibariyle hızlanacak fuar trafiği öncesi ihracatçıları endişelendiriyor.

Edinilen bilgiye bakarak, pandemi zımnında devlet konsolosluklarında güç ilerleyen bürokrasi aksiyon insanlarını de menfi etkilemeye başladı. KÖLE ve İngiltere konsolosluklarına başvuran aksiyon insanları ticari seyahatleri için gelecek tarihli vize randevusu kabul etme, vize süreçlerinin neticelenme sürelerinin 45 güne kadar uzaması ve seyahat edilecek ülkedeki ticari bağlantının ya bile partnerin davetiyesine rağmen ret cevabıyla karşılaşabiliyor. Bu sav AKARSU vize başvurularında ise haddinden fazla elan okkalı yaşanıyor. Hele pandemi sonrası yaşanan söz konusu sıkıntılarda, ilgilendiren konsoloslukların ‘başvuru kotası’ uygulamasına geçmesi, vize taleplerinin artması ve ara sınav alınan ülkeye gidilip idraksiz dönülmemesi şeklindeki vakaların artmasının etkin olduğu düşünülüyor.

Yer balaban takı Almanya konsolosluklarında

Arz büyük tartı Almanya’bile yaşanıyor Merve Yiğitcan’ın Dünya’daki haberinde, konuyla ilgili görüşlerine başvurulan kaynaklar, iş insanları amacıyla yeryüzü büyük sıkıntının ve ret oranının Schengen ülkeleri içinde yer sakil konsolosluk olması sebebiyle Almanya’da yaşandığını belirttiler. Pandemi öncesinde 10 çalışma günü süren vize sürecinin, pandemi sonrası sunu beş altı 15 aksiyon gününe çıktığı ve 45 hisse senedi güne kadar uzadığı görülüyor. Ticari ara sınav başvurularında bu sürenin kısaltılması yönünde taleplerini dile getirdiklerini belirten çağ kaynakları, ancak bu taleplerin çoğunun göz ardı edildiğini, akıbet zamanlarda bu nedenle fuara yetişemeyen ihracatçıların sayısında çoğalma olduğunu dile getiriyor.

Fuar ziyaretlerini turistik diye değerlendiriyor

Fransa Konsolosluğu ile yaşanan yer büyük ülkü ise randevu için devir ahzetmek olurken; Konsolosluk elan ayın başında, o kamer için olan termin kotasını kapatıp ayrımsız sonraki taban erteleyebiliyor. İtalya Konsolosluğu birlikte fuar ziyaretlerini ticari değil turistik olarak değerlendiriyor, bu nedenle gelişim insanlarına bodur süreli ara sınav veriyor. Sektör kaynakları, İspanya’nın dahi Schengen ülkeleri süresince en kapalı konsolosluğa sahip mevki olduğuna ilgi çekiyor. İş insanları bahis konusu konsolosluğun hem çokça çok evrak istediğini hem birlikte çokça güdük mütemadi vize verdiğini belirtiyor. Öte yandan Hollanda, Belçika ve Avusturya konsoloslukları bile vize randevusu amacıyla çok ati güneş vererek iş insanlarının programlarını planlamasını zorlaştırıyor.

Schengen ülkeleri dışında İngiltere vizesinin üstelik geçmiş yıllara bakarak henüz el alındığını belirten kürsü kaynakları, vize kabul etme süresinin 6-7 haftaya kadar çıktığından ve ret oranlarının çok arttığından şikayetçi. ABD Konsolosluğu ise pandemi döneminde aldığı bire bir değişmeyen ile çabucak serencam 48 kamer ortamında vizesi biten kişilerin başvurularını kabul edip, başka başvurular için randevuları 2023 yılına veriyor. Bu konuda KÖLE Konsolosluğu’na bazen hisse senedi dünyası örgütleri yoluyla resmi başvuruların yapıldığı, ancak konsolosluğun hiçbir şekilde esneklik sağlamadığı bildirildi.

Gültepe: 15 günde alınan ara sınav deminden 2 ayda alınıyor

Ara Sınav süreçlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgilendiren değerlendirmelerde kâin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “2 aydır İngiltere ve ESIR’dahi süreler haddinden fazla uzamıştı. Akıbet 2-3 haftadır sair ülkelere dahi sirayet etti. Yavaşlama var. Randevuları geç veriyorlar. Henüz önceki 15 günde aldığınız vizeyi demincek 1,5-2 ayda alabiliyorsunuz. İngiltere’bile bu süre henüz üstelik tafsilatlı. Ticari yolculuk gerçekleştirecek gelişim insanları bu gecikmeleri hücre alarak elan er vize başvurusunda bulunmalılar” diye niteleyerek konuştu.

TOBB Plastik, Lastik Ağacı ve Muhtelit Endüstri Divan Başkanı Çetin Eroğlu üstelik sürecin pandemi sonrası ara sınav başvurularının artması, bunun yanında konsoloslukların süreçleri sakil işletmesinden kaynaklandığını, Türkiye’ye yönelik özel bir durumun olmadığını dile getirerek, “Konsolosluklardaki bürokrasi üzerindeki pandemi rehavetini bibi atamadı” ifadelerini kullandı.

Delege oldukları fuar amacıyla vize alamadılar

Ara Sınav mağduriyeti güçlü şirketlerden biri de otomotiv sanayinde cümbüş gösteren ve Almanya’nın uran devlerinden Schaffler’mağara Türkiye’deki distribütörlerinden Rulman Tecim oldu. Mayıs ayında Schaeffler’mağara Almanya’dahi, çeşitli ülkelerden bayilerini tıpkı araya getirdiği aynı güruh düzenlediğini ve firmalarının bile toplantıya davet edildiğini nâkil Rulman Tecim Umumi Heyet Başkanı İbrahim Abat, ancak Schaeffler’in davetiyeyi paylaştığı firma yöneticisine vize verilmediği üzere toplantıya katılamadıklarını söyledi. Bayındır, “Schaffler’mağara davetiyesine karşın ara sınav alamadığımıza çokça şaşırdık. Ardından haziran ayında İtalya’daki ayrımsız fuar amacıyla yeniden vize başvurusu yaptık. Bu defa üstelik İtalya ara sınav vermedi. ara sıra bambaşka fuar ziyareti için Polonya’dan vize istedik, kısa devamlı bir ara sınav alabildi tıpkısı yöneticimiz. Ilkgüz ayında sektörün genişlik balaban fuarlarından Almanya’daki Automechanika Fuarı’nda elçi olarak düz alacağız. Gene Almanya Konsolosluğu’na başvurduk, fuarda saha alacak yöneticimiz gene ret aldı. Ziyaretçi değil direkt murahhas adına yer alacağımız fuar amacıyla bile vize alamamak çokça can sıkıcı. Hiçbir gerekçe sunulmuyor. Yeniden ilave evrak hazırlayıp, çeşitli dilekçeler yaparak başvurumuzu gerçekleştireceğiz. İhracatımızı artıralım derken, ihracatı inhibütör bu boyut keyif kaçırıyor” ifadelerini kullandı.

SCHENGEN VİZESİ NEDİR? – Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne örgen devletlerden rastgele birine gezi edenlerin seyahat başına turizm yahut gelişim gayeli 90 güne büyüklüğünde kalmasına cevaz veren güdük süreli benzeri vizedir. Schengen vizesi Avrupa üzere sunma rahat vizedir. Vize sahiplerinin gelişigüzel Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden gün yapmasına müsaade verir. Schengen Bölgesi zarfında gümrük kontrolleri yoktur.

 

Fransa’dan İngiltere’ye Schengen önerisi

 

Mesail rapor oldu: Türkiye’den AKPM’ye ‘Schengen’ tepkisi!

 

Almanya’dahi Schengen uygulaması eğreti namına devre dışı

 

Schengen Anlaşması 27 yaşında

 

Share: