İran bankacılık sistemine devlet dışından erişimi kesti

İran resmi ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre ülkenin bankacılık sistemine haricen muvasala eğreti kendisine kesildi. Kısıtlamaların, siber tehditlerin engellenmesi üzere çıkışlı makamların tavsiyesi üstüne uygulandığı tabir edilen haberde daha çok hikmet verilmedi.

Serencam yıllarda İsrail’in suçlandığı bire bir dizi film siber saldırıyla karşı karşıya mütezayit İran, İsrail’e yönelik siber saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

Ne olmuştu?

İran’ın suçlandığı siber saldırıların sonuncusu, 14 Haziran’da İsrail merkezli siber asayiş firması “Check Point Research” marifetiyle açıklamıştı. Açıklamada, bir etiket avı saldırısında çarkıt İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve ABD’nin eski Tel Aviv Büyükelçisi dahil peş düzey İsrailli ve ABD’li yetkililerin maksat alındığı ve İranlı oldukları durum edilen bilgisayar korsanlarının gâh yetkililerin e-kez yazışmalarını ele geçirdiği kaydedilmişti.

İran’da ise son adına 27 Haziran’da, Huzistan eyaletinde ülkenin genişlik şişman çelik şirketlerinden biri siber saldırıya uğramış, saldırının ardından şirkete ait üç tesiste üretimin durdurulduğu duyurulmuştu.

Microsoft, İsrail’e müteveccih siber saldırıları durdurduklarını açıkladı

İsrail’de amme kurumlarına siber hamle

İran heybet televizyonuna siber çevik

Share: