İnternetten edindiği bilgilerle sav açanların sayısı arttı

Yargıda hakkını yoklamak isteyenlerin şanlı masraf kalemlerinden birini tebligat masrafları oluşturuyor.

Tebligatlara arka arkaya mevrut zamlardan etkilendi. PTT yoluyla 15 Ağustos’tan itibaren laflamak amacıyla ihbarname gönderme ücretlerine bindirim yapıldı.

Eskimemiş tarifeye bakarak 31 liralık olan normal adli ihbarname ücreti 42 teklik oldu. 62 liralık olan hızlı ihbarname ücreti dahi 84 teklik adına belirlendi.

Mevrut bu zamları duyuran Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Avukat Bülent Deniz açıklamasında “Yurttaşın hakkını araması anbean zorlaşıyor” dedi.

“Sunma çarpık çurpuk davayı tahsis etmek üzere dahi 800 lira lazım”

Konuyla ait Independent Türkçe’ye açıklamalarda kâin Deniz, günümüzde dümdüz tıpkısı ülkü tahsis etmek amacıyla adliyeye giden tıpkısı kişinin cebinden birkaç 800 teklik çıktığını söyledi.

Avukat ücretlerinin de davaya göre değiştiğini tamlayan Deniz, “Ayrımsız metrukiyet davasında tarifenin altında servet isteyen meslektaşımız bile oluyor, gök bilimsel rakam temenni eden dahi” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’birlikte adalet bakmak gitgide pahalı arkaç geldi”

Hak aramanın berduş olması gerekirken Türkiye’bile zamanla pahalı hale geldiğini aktaran Deniz, şöyle konuştu:

Ihtişam bu işten okkalı mülk kazanıyor. Herhangi Bir şeyden harç parası kesiyor. Doğruluk aramanın pahalı olması aynı yana davaların ne antlaşma biteceğini kestirmek birlikte ağır sıklet. Davaları kaybedince üstelik davayı açan alın tarafın masraflarını ve avukat ücretlerini ödüyor. Çözme böyle olunca bu defa insanlar zat haklarını kendileri aramaya başlıyor. Oysa ahbaplık aceleci işlese ve sakametli olsa insanlar haklarını öz aramaya kalkmaz, yargıyı kullanır. Maatteessüf ünsiyet hem aceleci işlemiyor hem üstelik şizoit değil.

 2018’den beri kendi davasını açanlar arttı

Bahir, hesaplı sıkıntıların artmasıyla birlikte alelhusus 2018 yılından beri yaygınlaşan ayrımsız durumdan bahsetti.

2018’den beri takatli haddinden fazla insanın Google’dan indirdikleri arzuhâl örnekleriyle sorun açmaya çalıştığını dile getiren Deniz, “Gâh insanlar internetten edindikleri bilgilerle ‘Ben bu davayı özlük başıma yürütebilirim’ düşüncesine kapıldı. Meğerse sevgili sürecinde bir nice teknik bahis var. Hukukçunun iştiraki, yardımı haddinden fazla lüzumlu. Fakat davayı özlük başlarına açıp sürdürmeye çalışanlar bulunuyor. Bu şekilde açılan ve düzenlenen davaların öldürücü çoğunluğu bile hüsran ve zararla bitiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Adliyeler vatandaşlarla mahmul, avukat ücretlerinden kurtulmaya çalışıyor insanlar”

Eskiden adliyelerde vatandaşları çokça az gördüklerini kaydeden Bahir, “Herkes cübbeli yani avukat olurdu. Deminden adliyelerde yurttaş çok. Tümce öz davasını, kişi yürütmeye gayret ediyor zira avukat ücretleri var. Ondan kurtulmaya çalışıyorlar” diyerek sözlerini bitirdi.

“Tek antlaşma avukatsız aksiyon takibinin bu büyüklüğünde yoğunlaştığını görmedim”

Bahir’in gündeme getirdiği bu konuya ait İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu da değindi.

Durakoğlu, öncelikle Bahir’in iddiasını “Akilane söylüyor” diye tasdik eterken şunları anlatım etti:

40 yıldır bu mesleğin içindeyim. Hiçbir zaman avukatsız gelişim takibinin bu denli yoğunlaştığı evet üstelik alelhusus de internete göre kişi başına bazen şeylerin yapılabileceği kabilinden tıpkısı kanıya kapıldığı dönemi hatırlamıyor. Bu vaktiyle bile vardı. Tümce kulaktan biber dolması bilgilerle işler yapardı. Amma şimdi küçük bu çokça yoğunlaştı. Maalesef böyle bire bir proses var.

 “Avukat ücretlerinden değil, ekonomik sıkıntının artmasından kaynaklanıyor”

Durakoğlu, bu durumun avukat ücretlerinden değil, ekonominin bozukluğundan kaynaklandığını söyledi.

Avukat ücretinin tüm tersine tıpkısı tablonun olduğuna dikkati çeken Durakoğlu, “Avukat sayısının artması, ihtiyaçtan aşkın avukat bulunmasıyla birlikte minimal sevap seviyesinde hareket yapan avukatların yoğunlaştığını görüyoruz. Ancak o minimum ücret üstelik çokça insana bundan sonra ödenemeyecek aynı ecir kabil geliyor” yorumunu yaptı.

“Davalar falsolu açılıyor, yeniden avukat başvuruluyor ve ağır sıklet sonuçları oluyor”

Davaların vatandaşlarca kişi başlarına yürütülmeye çalışılmasının hukuki yerine ağır sıklet sonuçları olduğunu kaydeden Durakoğlu, şunları kaydetti:

İşler çıkmaza girince bu defa bile sorun açıldıktan sonraları avukata akmak zorunda kalıyorlar. Ancak o sürece büyüklüğünde yapılan hataların tıpkı kısmı düzeltilebilir, bir kısmı ise düzeltilemeyecek noktaya geliyor. Çünkü kavisli açılmış davalar oluyor. Zımnında doğruluk kayıpları yaşanıyor.

 “Hukuk internetten öğrenilecek kadar kıytırık değil”

İnternetten araştırı yaparak zat başına ülkü fayrap etmek veya davasını çırpmak isteyenleri “Ahbaplık internetten öğrenilecek kadar gösterişsiz değil” diye uyarın İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Bu kadar basit olsaydı insanlar senelerce okuyarak bu noktaya gelmezdi. Sonuçta internette benzeri ameliyatın kuşkusuz yapıldığı dahi anlatır ama o ameliyatı muktedir olmak amacıyla senelerce intikal etmek ve tıpkı o büyüklüğünde üstelik birikim yok etmek gerekir” diyerek konuştu.

Düzme avukat dolandırıcılığı arttı

 

Yönetmelik değişti: Avukat beyanı tutanağa girdi

 

Müşareket avukatı Apple’ı ve hissedarları dolandırdı

 

Share: