İngiltere’de liderlik yarışı: Johnson ve Sunak ortada gizli zirve

İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın istifasının arkası sıra başlayan eskimemiş Başvekil ve Muhafazakar Öğür Lideri seçimi sürecinde sakat Başvekil Boris Johnson ve bozuk Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın adsız sansız görüşmede bulundukları iddia edildi.

İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın 20 Ekim’de çekilme etmesinin arkası sıra ülkede eskimemiş Muhafazakar Fırka Lideri ve Başbakanı belirleme yarışı bitmeme ederken, bozuk Başvekil Boris Johnson ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın gizli ziyaret gerçekleştirdiği kanıt edildi. İngiliz basınına göre, Truss’un namına gelecek yıpranmamış adayın belirlenme sürecinde Johnson ve Sunak ortada geri geç saatlere kadar süren benzeri müzakere yaşandı. İngiliz basınının, “adsız zirve” yerine nitelendirdiği toplantıda Johnson ve Sunak’ın hangi konuda tartıştıklarının belgisiz olduğu aktarılırken, ikilinin gizil tıpkı anlaşmaya varabileceği bile tahminler beyninde düz aldı.

“Eskimemiş Başvekil adına ekonomimizi yöneltmek istiyorum”

Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, yaptığı tıpkı açıklamayla başbakanlık seçimlerinde vadi alacağını belirterek, “Müttehit Krallık mükemmellik bire bir mevki ancak dip benzeri iktisadi krizle cebin karşıyayız. Bu yüzden Muhafazakar Öğür’nin lideri ve aynı ahir başbakanınız olmaya bitmeme ediyorum. Ekonomimizi düzeltmek, partimizi çitmek ve ülkemiz için işlemek istiyorum” dedi.

“Genel seçime ihtiyacımız var”

Anne muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer ise insanların Muhafazakar Tümen ve hükümetin yanlış kararlarından “daha çok bıktığını” rapor etti. Starmer, genel seçme yapılması çağrısında bulunarak, “Yapılması müstelzim ayrımsız intihap var. Umumi seçime ihtiyacımız var! Bırakın el karar versin. Halk bu hür kaosa aylamak mi istiyor, yoksa İşçi Partisi hükümeti altında denge mı istiyorlar” şeklinde konuştu.

Johnson baştan Başbakan namına istenmiyor

Truss’un Perşembe günü istifasının ardından çarkıt Başvekil Boris Johnson’ın eskimemiş seçimlerde adaylığını koyması ihtimali gündem olmuştu. Johnson’ın iktidarda olduğu dönemde Hak Bakanı ve Başbakan yardımcısı adına fariza özne Dominic Raab, Johnson’ın baştan lider olması fikrini desteklemediğini ifade etmişti. Raab, “geriye gidemeyiz” diyerek, Johnson’ın Covid-19 kurallarını ihlal etmesi ve skandallarla ilişik bire bir soruşturmayla yüz yüze olduğuna ilgi çekmişti.

Sunak, Orak Ayı ayında çarkıt Başbakan Johnson’ın istifasının peşi sıra yapılan seçim sürecinde Başvekil yerine seçilen Liz Truss ile finale kadar yarışabilen ve Truss’tan sonra genişlik efdal oyu düzlük namzet olmuştu.

Öte yandan, Muhafazakar Öğür’nin 1922 Komitesi Başkanı Graham Brady, adaylıkların erte evcil saatle 14.00’e büyüklüğünde alınacağını ve 28 Ekim Cuma günü yıpranmamış Başbakanın açıklanacağını söylemişti. Brady, adayların rey pusulasında yer alabilmesi üzere sunu birkaç 100 rey desteği göstermesi gerektiğini belirtmişti. – LONDRA

Share: