İngiltere Savunma Bakanlığı: İran’ın Rusya’ya askeri desteği artacak

İngiltere Defans Bakanlığı’nca yayınlanan duyu raporunda, İran’ın Rusya’ya yönelik askeri desteğinin önümüzdeki aylarda artacağı ifade edildi.

Yayınlanan raporda, Rusya’nın İran’dan balistik füze de tedarik edeceği tabir edilerek, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana İran, Rusya’nın yer büyük askeri destekçilerinden biri haline geldi. İran’ın Zalim ordusuna desteğinin önümüzdeki aylarda artması beklenen. Rusya, yüzlerce balistik füze da dahil atılmak üzere henüz fazla zırh elde etmeye çalışıyor. Buna kıymet Rusya, İran’a defans ilişkilerini dönüştüren benzeri yepyeni düzeyde askeri ve teknik destek sunuyor. Rusya, haddinden fazla sayıda İran balistik füzesini hizmete sokmayı başarırsa, muhtemelen bunları Ukrayna’nın eleştiri ulusal altyapısına müteveccih saldırılarını sürmek ve genişletmek üzere kullanacak” denildi.

PUTİN, BÜTÇEYİ ARTIRDI

Raporda Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in 5 Çatlak’ta imzaladığı yasayla defans, asayiş ve kolluk kuvvetlerine 143 milyar dolar bütçe tahsis edeceği belirtilerek, “5 Fasıla 2022’üstelik Komutan Putin, Rusya’nın Federal Bütçesine ilgilendiren yasayı imzaladı. Eskiz bütçeler, 2023’te defans, asayiş ve manşet kuvvetlerine 9 trilyon rublenin (143 milyar dolar) tahsis edileceğini belirtiyor. Bu, geçmiş yıllara bakarak oylumlu bire bir artma ve Rusya’nın umum bütçesinin yüzde 30’undan fazlasını künde edecek” ifadeleri kullanıldı.

Share: