Ilbay Yiğitbaşı: “Yarenlik Türk kültüründe eke tıpkı yere eş”

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, yarenliğin Türk kültüründe cesim ayrımsız yere sahip olduğunu kaydederek, “Yaren Gecesi, bizlerin fert ve ünsiyet bağlarını güçlendirecek benzeri etkinlik” dedi.

Sandıklı ilçesinde ‘yaren gecesi’ düzenlendi. Yaren gecesinde el oyunları, tığ kalkan ve orta oyunları sergilendi. Sandıklı Ekin Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği vasıtasıyla Firez ve Sanat Evinde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Yiğitbaşı’nın birlikte eşi Senet Güzel Yiğitbaşı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Yiğit, İl Açıkgöz Komutanı Albay Yılmayan Kırgel, Ilbay Yardımcıları Mehmet Keklik, Murat Kolsuz ve Yüce Özenç Meşgul, Kaymakam Mehmet Sülün ve davetliler katıldı.

Gecede zihayat yarenlerin ahali oyunları, kılıç koruyucu gösterileri ve orta oyunları sahneledi. Etkinliğin arkası sıra mütekellim Vali Yiğitbaşı, “Yaren Gecesi, bizlerin duygusal ve meleke bağlarını güçlendirecek tıpkısı aktiflik. Sakat kültürümüze ve geleneklerimize sarılmamızı sağlıyor. Yaren Gecesi etkinliklerinin daha fazla tanıtılmasına yardım sunmalıyız. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyoruz” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: