Ilbay Ergün biçim mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi

Çeltek Valisi Dr. Turan Ergün, minval ilçeye ilişkin mahalle ve köylerin muhtarları ile toplantıda aynı araya geldi.

Uşak’a yeni atanan Ilbay Ergün, gidemediği köy muhtarlarıyla üstelik tanışmış oldu. Ergün, l merkezine mecbur mahalle ve köylerin muhtarlarıyla Münezzeh Model Toplantı salonunda benzeri araya gelerek, muhtarları; Yardımcı’ta yaşayana eller, kadına cebin şiddetin önlenmesi ve uyuşturucu bağımlılığı üzere konularda bürokratları vasıtası ile bilgilendirdi. Toplantıya Uşak Belediye Reisi Mehmet Şimşek, alım diyar müdürleri ve farklı yetkililer üstelik katıldı.

“Muhtarlar devletin en uçtaki kılcal damarlarıdır”

Göreve geldiği günden itibaren daima kendisine kaymakamlık, karye, kasaba ve mahalle ziyaretlerinde bulunduğunu belirten Ilbay Ergün, “İçişleri Bakanlığımızın genelgesi gereği temas sene yapmamız gereken mahalle ve köy muhtarları ile bizleri bir araya getiren toplantılardan birindeyiz. İçişleri Bakanlığımızın çokça ehemmiyet verdiği beş altı konuda sizleri arz bereketli şekilde bilgilendirmek istiyoruz. Bu anahtar ile sizlerde vatandaşlarımızı ve köylülerimizi arz mebzul şekilde haberdar etmek imkanına sahip olun.

Muhtarlık, Türkiye’de çokça vaktiyle beri kurulu bire bir müessese. Bana bakarak devletin vatandaşla buluştuğu kılcal damarların yer ağız noktasıdır. Onun amacıyla muhtarlarımız, gerek köylerde, lüzumlu mahallelerde bizim üzere bildirme zer mesai arkadaşlarımız olmuştur. Muhtarların bu önemine binen devletimiz serencam zamanlarda çok oylumlu adımlar attı. 2017 yılından bu canip muhtarlarımızın erkek hakları ile ilişkin SGK primlerinin ululuk aracılığıyla ödenmesi, kocabaşı maaşlarımızın asgari sevap seviyesine çıkarılması, zırh müsaade harçlarına muafiyet getirilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın makul görmesi ile 18 Ilk Teşrin tarihinin ‘Muhtarlar Günü’ namına kutlanmasını sayabiliriz.

Muhtarlarımızın hareket akışını kolaylaştırmak üzere İçişleri Bakanlığı bünyesinde ‘Muhtarlık Bilgelik Sistemi’ kuruldu. Esasen içişleri Bakanlığı bünyesinde yalnız muhtıralara hizmete veren Muhtarlık Ofis Başkanlığı diye niteleyerek benzeri herkes kuruldu. Ankara’de ayrımsız muhtarlar misafirhanesi yapılması üzerine İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu küçümseme verdi” dedi.

“Köylere envestisman tıpkı yılda yüzde 100z artırıldı”

Köylere yapılan yatırımlardan küçümseme fail Vali Ergün, sözlerine şöyle devam etti:

“Hepinizin bildiği amacıyla Yardımcı ilimizde 245 köyümüz var. Köylerde dallı güllü 79 bin emanet olurken, hat köylerimizde ateş parçası nüfusta 27 bin 169 başlamak üzere 228 bin şahıs ülke merkezinde yani mahalle muhtarlıklarına kayıtlı kendisine yaşıyor. 2021 yılında Çeltek İl Hususi İdaresi bütçesi 128 milyon 71 bin TL adına belirlenmişti. Bu rakamın 79 milyon TL’si envestisman olarak kullanıldı.

2022 yılı Uşak İl Özel İdaresi, bütçesi ise 203 Milyon TL oldu. Envestisman bütçemizde 138 milyon TL olarak belirlendi. Yatırımlar bir yılda neredeyse yüzde beniz arttı. Bu bütçelerle 2021 yılında 131 köyde asfalt yol işlenmiş. 2022 yılında üstelik 270 kilometre sefer planlaması var. Şu anda bir numara ve ikinci tekmil asfaltta 125 kilometreyi geçtik. Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde 270 kilometrelik hedefi tamamlamayı düşünüyoruz.

Köylerimizin kanalizasyon projesi ile ait 2022 yılında 24 projeden 14’ü münakasa edildi. Ayrımsız kısmında ihaleye giren olmadı. Amma baştan ihale yapılacak. Köylerimizin içme suyu çalışmalarında 2022 yılında 48 proje var. 26 proje ihale edildi. Biri tamamlandı. Giren olmadığı üzere yeniden eksiltme yapılacak. Forma ilçeye merbut köy yolları ile ilgilendiren 20 kilometre bir numara kat asfalt, 102 kilometre üstelik ikinci itmam asfalt yapımını programa almışız. Banaz ağız ağıza bitti. Gezerek yerimde görüyoruz. Eşkâl ilçe köylerinde 6 şebeke projelerinin ‘6’sı birlikte tenkis edildi ve devam ediyor. İçme suyunda 26 proje forma köylerine ilişik. 21 proje tenkis edildi.

Birde İl Özel İdaremizin köylere ve muhtarlarımıza ehemmiyet verdiğini gösteren bir örnek yüklemek istiyorum. 2021 yılında köylerimize 756 bin TL’lik fatura karşılığı arkalama mamul. Bu yardımı 2022 yılında 4 milyon TL’ye çıkardılar. İçişleri Bakanlığı kadına şiddetin önlenmesi amacıyla bu konuya çokça önem veriyoruz. Bizlerde köylerde, okullarda seçme yerde bu konuda yetişek veriyoruz. Hedefimiz yılsonuna büyüklüğünde 20 bin erkeğe bu eğitimi yüklemek. Ancak ulaştığımız benzer 5 bin 800. Hedeflediğimiz sayının gerisindeyiz. Bu konuda muhtarlardan bindi bekliyoruz. Aynı farklı balaban laf ise ‘Narko Gençlik’ projesi. Metal kullanımını tenzil üstüne dahi şu zaman kadar 198 seminerde 6459 kişiye eğitim bilimi vermişler. Bu konuda muhtarların eğitime gelen arkadaşlara havari olacağına inanıyorum.”

Konuşması biten Vali Ergün, toplantının serencam bölümünün basına vabeste olduğunu ve bu bölümde muhtarların dertlerini dinleyeceğini belirterek basını dışarı nida etti. – ÇELTEK

Share: