IHTISAS TEDAVİSİ İÇİN KOSOVA’DAN TAYYARE AMBULANSLA GELEN MİNİK TİAR, SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Kalpten çıkan aort damarında daralma, ruh yetmezliği ve kalbindeki delikle dünyaya gözlerini açan Kosovalı Tiar Nitaj, elan 12 günlükken yaşadığı solunum sıkıntısı nedeniyle ailesi yoluyla Kosova’dahi doktora götürüldü. Yapılan araştırmalar sonucunda kalbindeki balaban damarın sorunlu olduğu muhtemelen Tiar amacıyla ailesi ve Kosova’lı doktorlar seferber adına Medicana International İstanbul Hastanesi Ihtisas ve Huy Cerrahisi Kliniği ile temasa geçti. Acilen tedavisi amacıyla tayyare ambulansla Türkiye’ye atıf edilen minik Tiar tedavisinin tamamlanmasının arkası sıra sağlığına kavuşarak memleketi Kosova’ya döndü.

Nitaj ailesinin 2’nci çocuğu yerine dünyaya gelen minik Tıar, elan 12 günlükken koku kabul etme sıkıntısı yaşadığı üzere ailesi eliyle doktora getirildi. Kalbindeki şişman damarın problemli olduğu galiba Tiar, durumu kısık olduğu için Kosovalı etibba tarafından Türkiye’ye yönlendirildi. Uçak ambulansla solunum makinesine kapalı şekilde Türkiye’ye getirilen Tiar, afiyet personelleri ve sayrılarevi ekipleri tarafından havaalanında karşılandı. Hastanede tetkikleri yapıldığında; his yetmezliği bulunan bebeğin ihtisas kasılmasında bozulma ve vücudunda enfeksiyon tayin edildi. Bu nedenle öncelikle 1 hafta muteber umar tedavisiyle teneffüs ve enfeksiyon problemi atlatıldı. Dolay tedavinin arkası sıra Tiar, operasyon edildi.

“AMELİYAT SONRASI DÖŞ KEMİĞİNİ 48 SAAT AÇIK BIRAKTIK”

Prof. Dr. Murat Başaran, Prof. Dr. Ardıl Özyüksel ve Uzm. Dr. Yağmur Şimşek’ten oluşan kol yoluyla gerçekleştirilen ameliyatla kalpten çıkan aort damarı genişletilerek koarktasyon denilen ciddi daraşlık giderildi. Medicana International İstanbul Hastanesi Kalp ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ardıl Özyüksel yapılan ameliyatı, ‘Bu işlemi yaparken bebeğimizin kişi kalp zarından alınan yamayı kullandık. Operasyon esnasında önsezi akciğer makinası ile soğuttuğumuz bellek vakit kaybetmeden kanı damarlarına yönlendirerek arızi olarak vücudun zir kısmındaki dolaşımı tamamen durdurduk. Hastamızın bize gelişinde kalbin kasılma fonksiyonları tam olmadığı ve geçen süreçte önsezi dokusu ödemlendiği için faaliyetler bitiminde döş kemiğini açık tezyit etmek zorunda kaldık. 48 saatlik sürecin ardından his dokusu iyileşti ve olması gerektiği şekilde kasılmaya başladı. Yine ameliyata alarak göğsü kapattık’ açıklamasını yaptı.

HIS DELİĞİ TEDAVİSİ İÇİN ATI YIL YİNE TÜRKİYE’YE ATI

Prof. Dr. Özyüksel, ‘Bize geldiğinde gövde ağırlığı 3 kilo idi. Demin ise 4 kiloya yaklaştı. Çıktı minik Tiar üzere herhangi bir şey amacında. Bebeğimiz henüz çokça pespaye olduğu için kalbinde bulunan larp fazla deliğe engelleme etmedik. Bu belirgin küsurat deliklerin yüksek basınçla akciğer damarına engel vermemesi amacıyla akciğer damarı etrafına bant dediğimiz benzeri sıkılaştırma işlemi uyguladık. Önümüzdeki yıl minik Tiar ikinci öğün misafirimiz olacak, bu öğün akciğer damarındaki bandı çıkarıp kalpteki delikleri kapatacağız. Tiar bu süreçte normal hayatına normal bebekler kabil devam edecek, kilogram alacak ve büyüyecek, biz bile Kosovada’ki doktor arkadaşlarımız ve ailesi ile süreci yakından takip edeceğiz’ şeklinde konuştu.

‘ERKEN TEDAVİ EDİLMESEYDİ HAYATİ RİSK VARDI’

Yenidoğan döneminde bu kök vakaların görülebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Ardıl Özyüksel, ‘Doğan seçkin bin canlıdan 8 ila 12’sinde doğumsal önsezi hastalığı ile karşılaşıyoruz. Bu hastalarımızda altta yatan ruh hastalıkları çok iri farklılıklar gösterebiliyor. Söz Gelişi anne karnında seçme bebekte olan ve doğumdan sonraları kapanan aynı damarın ilaçlarla engelsiz tutulması sebebiyle Tiar ameliyata büyüklüğünde olan süreci atlattı. Bu damarın erken kapanması durumunda bebeğimizi ütülmek sözkonusu olabilirdi. Bu kök tedaviler üzere Balkanlar, Maşrık Avrupa, Orta Doğu, Yıldız Afrika’dan ve Türki Cumhuriyetlerinden merkezimize çokça sayıda rahatsız başvuruyor. Hastalar bize lazım sosyal iletişim araçları hesaplarımız, gerek hastanemiz arsıulusal pestil nakil sorumlularımız marifetiyle doğdukları yerde yapılan tetebbu sonuçlarını yolluyorlar. Ekibimizle müstacelen değerlendirip gerektiğinde oradaki meslektaşlarımızla da temasa geçip otama sürecini planlıyoruz. Seçme rahatsız annesinin kucağında uçağa binip gelemiyor, Tiar kadar bazen ciddi hastalarımız cankurtaran uçaklarla işler üzere hastanemize yönlendiriliyor. Onları birlikte ekibimiz havaalanında karşılayarak ağır bakımımıza getiriyor’ dedi.

DUDAKLARDA MORARMA, IMTISAS GÜÇLÜĞÜ, EMDİKTEN SONRA TERLEME VARSA DOĞUMSAL DUYGU RAHATSIZLIĞI OLABİLİR

Prof. Dr. Özyüksel, doğumsal önsezi rahatsızlığı olan çocuklardaki belirtileri ise şöyle sıraladı:

‘Erken dönemde ağız çevresinde morarma, yemek yemede zayıflık, imtisas güçlüğü, kemirmek peşi sıra çok ihtiyarlamak, terleme, kilogram alamama kabilinden âraz görüldüğünde kalp hastalığı olma ihtimali göz önünde bulundurularak çabucak doktora başvurmalı. Zira bu tür durumlarda, er tedavinin önemi iri. Gâh hastalıklarda hastaya hayatın evvel haftası içerisinde müdahale etmek muvaffakiyet şansımızı müzayede açısından önemli.’

‘ARAŞTIRDIM VE TÜRKİYE’DE HIS AMELİYATLARININ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNİ GÖRDÜM’

Bebeklerinin hastalığını ilk duyduğunda haddinden fazla üzüldüğünü belirten 33 yaşındaki baba Jeton Nitaj de duygularını ‘Haddinden Fazla çaresiz hissettik. Ama daha bilahare Türkiye’yi araştırdığımda burada, çokça muvaffakiyetli ameliyatlar gerçekleştirildiğini öğrendim. çabucak hem üzgünken hem da düş var diyerek mutlu oldum. Bebeğimiz uçak ambulansla geldiği üzere para aktarımı esnamız az buçuk stresliydi. Cerrahi Müdahale olmadan esbak sürecimiz haddinden fazla stresliydi. Demin oğlum ameliyatını oldu ve gayet metin. Haddinden Fazla mutluyuz. Kullanacağı ilaçlar var. Onları özenle çocuğumuza vereceğiz ve Kosova’ya döndüğümüzde de kardiyolog kontrollerine katiyen gideceğiz. Buradaki doktorlara, hemşirelere ve kamu personele gelişimizden evimize döndüğümüz ana kadar olan cümle proses amacıyla çok teşekkür ediyorum. Burada bizi çok abat hissettirdiler ve çocuğumu iyileştirdiler’ şeklinde rapor etti.

Share: