Icra Vekili Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı izledi Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk defa Türkiye’üstelik gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “108 takım kül Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den çok gencimiz bu yarışmalarda dövüşmek için ter döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar de peyderpey atışlarını yapıyor.” dedi.

Varank, TÜBİTAK Defans Sanayii Araştırma ve Ihya Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) vasıtasıyla TEKNOFEST kapsamında planlı Dikey İnişli Roket Yarışması’nı strateji etti. TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde planlı etkinlikte Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, Cumhurbaşkanlığı Sayısal Tahavvül Ofisi Başkanı Yüksek Taha Belletici, TÜBİTAK Başkanı Hasan Evlek ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Vazıh haremlik etti.

Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyen Varank, öğrencilerden projelerine ilgilendiren vukuf aldı. Daha bilahare roketlerin amudi iniş gerçekleştireceği alana geçen Varank, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Varank, yarışmanın ilk defa düzenlendiğine bel ederek, akıbet dönemde ABD’bile roketlerin yine kullanılması ve amudi iniş gerçekleştirmesiyle ilişkin teknolojilerin geliştirildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Türk gençlerini bu alana yönlendirmek için tıpkı yarışma başlattıklarını anlatan Varank, “Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk defa Türkiye’üstelik gerçekleştiriyoruz. 108 mızıka bütün Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den fazla gencimiz bu yarışmalarda uğraşmak üzere ter döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar üstelik peyderpey atışlarını yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, TEKNOFEST’in uzay, havacılık ve uygulayım bilimi farkındalığını artırmak amacıyla başlatılan ayrımsız kodifikasyon olduğunu vurgulayarak, Türkiye’birlikte henüz ilk dahi yapılan teknoloji yarışmalarına yenilerini ilaveten etkinlikleri biricik çatı altında topladıklarını kaydetti.

Bu yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinde değişik yarışmaların düzenlendiğine bel eden Varank, “Yonga tasarımından roket yarışmalarına, insansız su şeş araçları yarışmalarından kutup araştırmalarına kadar farklı kategorilerde, henüz ortaokul çağından itibaren çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakaladığımız havadan memnunuz”

Varank, TEKNOFEST’te yakalanan alarga kıvançlı olduklarını belirterek, 2018’birlikte 5 bin takımın 150 bin yarışmacının olduğu etkinliği, çıktı 40 ayrımlı kategoride 150 bin topluluk ve 600 bin yarışmacının yarıştığı bire bir organizasyona dönüştürmeyi başardıklarını bildirdi.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfının TEKNOFEST’teki katkılarına değinen Varank, şöyle bitmeme etti:

“Bu düşün ilk defa ayrımsız STK’den çıktı. Biz birlikte amme tarafı olarak destek olmaya çalışıyoruz. Sayısal Dönüşüm Ofisimiz, siber düzenlilik anlamında yarışmalar düzenliyor. Savunma uran şirketlerimiz farklı kategorilerde yarışmalar düzenliyor. TÜBİTAK, sunu büyük katkıyı veren kurumlardan biri. Zaten Bakanlığımız T3 Vakfı ile beraber bu işin yürütücüsü. İşte bu vizyonu ortaya koymaya, gençlerin önüne farklı alternatifler koymaya çalışıyoruz.”

Varank, Türkiye’bile TEKNOFEST kuşağının nesir edilmeye başlandığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST ateşiyle Türkiye’dahi imdi dallar feza, havacılık sektörlerinde hizmet etmek istiyor, ilim adamı atılmak istiyor, araştırma geliştirme alanında daha çok hız göstermeye çalışıyor. Biz da onların önünü açarak esasen Türkiye’nin geleceği açısından nazik bire bir işe imza atmış oluyoruz. TEKNOFEST kuşağı gümbür gümbür geliyor. TEKNOFEST kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak göbek olacak. Türkiye’nin sükse hikayelerini onlar yazacak. Biz gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla alım duyuyoruz ve onları desteklemeye bitmeme edeceğiz.”

“Hep vatandaşlarımızı çağırma ediyorum”

Bu yarışmalarda ter döken gençlerin 30 Ağustos-4 Eylül’bile gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz’in finalinde birlikte olacağını dile getiren Varank, Türkiye’nin dört bir yanından teknoloji firmalarının kabiliyetlerini sergileyeceği, türlü albeni gösterileri ve etkinliklerin yapılacağı TEKNOFEST’e bilcümle vatandaşları davet ettiğini söyledi.

Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’na katılan yarışmacıların roketleri arasında pir tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok güzel tasarımlar var. Bu işi çok istekli bir şekilde başarmış canlı arkadaşlarımız var, az buçuk henüz amatör görüntülü roketlerimiz var ama burada koca olan, Türkiye’nin ciharıyek yanından çoluk çocuk takımlarını kuruyorlar, topluluk mücadelesi nedir, himmet gösteriyorlar, SAGE kadar kebir ayrımsız enstitümüz da bu genç kardeşlerimize hem teknik bindi hem mentorluk desteği veriyor. Bunun yanında beher takıma 65 bin liraya büyüklüğünde maddesel destek veriyor. Bu çoluk çocuk bu alanlara yönelsinler çalışsınlar diyerek. Onun üzere beher genç kardeşimizi muvaffakiyetli bulduk, beher canlı kardeşimizi bile gönlümüzde bir numara car ettik amma bu tıpkı yarış tabii ki roketlerini yarıştıracaklar, bakalım ne bando birinci olacak.”

TEKNOFEST amacıyla ayrıksı ülkelerden talepler geldiğini ve delege almak isteyenlerin bulunduğunu anlatan Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye hangi ülkede yaparız, arkadaşlarımız emek yapıyorlar. Özellikle Orta Asya’dan Türk dünyasından iri murat var. Türk dünyasını birleştirici politik adımlar şu anda atıyoruz. Ihtimal ortak ayrımsız etkinliği bütün beraber düzenleyebiliriz.” dedi.

“Henüz ilk roket yarışmalarına katılmış ekipler”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Çıpa, TEKNOFEST yarışmalarının bütün heyecanıyla sürdüğünü belirterek, “Zaman dikey iniş yarışmalarındaki ekipleri gördük. Bu ekiplerin aceleten kâffesi roket yarışmasına katılmış ekipler. Değişik teknolojileri deniyorlar, hepsine başarılar diyoruz.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi Başkanı Belletici, Vekil Varank ile HackKaradeniz yarışmasında bire bir günlüğüne “siyah şapkalı hacker” olduklarını anımsattı.

Çalıştırıcı, TEKNOFEST kapsamındaki yarışmaların Zonguldak, Giresun, Kalabalık, Afyonkarahisar ve Kütahya kabilinden illerde düzenlenmesinin koca olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Evlek da TEKNOFEST coşkusunun her yıl değişik kategorilerdeki yarışmalarla yenilendiğini, bu sene TÜBİTAK’ın, planlı 40 değişik kategorideki yarışmanın 15’ini eş güdümlü ettiğini dile getirdi.

Bu yarışmalardan dördünün ilk defa düzenlendiğini anlatan Evlek, “Bu sürece aktif tıpkısı şekilde yardım vermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi TEKNOFEST’teki gençlerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, konkur kapsamında tasarlanan roketlerin atışları yapıldı.

Dünyada ilk kez yapılıyor

TEKNOFEST uygulayım bilimi yarışmaları kapsamında TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde ilk defa düzenlenen Dikey İnişli Roket Yarışması, dünyada düzenlenen evvel roket itkili iniş yarışması olma özelliğine eş.

Yarışma ile Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki teknolojik verimlilik posta haritasında yer kayran roket itkili baş aşağı sistemleri karşı lisans ve efdal lisans seviyesinde eğitim gören öğrencilerin bilgelik edinmesini temin etmek ve gençlere farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye ehil üyelerle takım halinde tasarım yapma yeteneğini kazandırmak amaçlanıyor.

Birincilik ödülünün 40 bin teklik, ikincilik ödülünün 30 bin lira ve üçüncülük ödülünün 25 bin liralık olduğu yarışmada, takımların tasarladıkları roketin havada askıda tutma sistemi (vinç) ile adaptasyonunun sağlanması ve roketin erkin bırakılmasıyla sevimsiz doğal gaz itki sistemi kullanarak kontrollü tıpkısı şekilde yere inmesi hedefleniyor.

Yarışmaya başvuran 108 takımdan değişik anlatım aşamalarını sabık ve atışa türe kazanan 10 bando, TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde savaş ediyor.Share: