Icra Vekili Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’nı izledi

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk kez Türkiye’dahi gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “108 topluluk cümle Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den aşkın gencimiz bu yarışmalarda çabalamak için arak döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar da peyderpey atışlarını yapıyor.” dedi.

Varank, TÜBİTAK Defans Sanayii Araştırı ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) tarafından TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Amudi İnişli Roket Yarışması’nı izlem etti. TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde planlı etkinlikte Varank’a, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Çipo, Cumhurbaşkanlığı Sayısal Tahavvül Ofisi Başkanı Şanlı Taha Koç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Evlek ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Entelektüel haremlik etti.

Yarışma öncesinde stantları gezerek tasarlanan roketleri inceleyen Varank, öğrencilerden projelerine ilgilendiren bilgelik aldı. Henüz bilahare roketlerin amudi baş aşağı gerçekleştireceği alana geçen Varank, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Varank, yarışmanın ilk defa düzenlendiğine işaret ederek, son dönemde ABD’bile roketlerin yeniden kullanılması ve dikey baş aşağı gerçekleştirmesiyle ilişkin teknolojilerin geliştirildiğini anımsattı.

Bu kapsamda Türk gençlerini bu alana yönlendirmek üzere bir konkur başlattıklarını anlatan Varank, “Dikey İnişli Roket Yarışması’nı dünyada ilk defa Türkiye’üstelik gerçekleştiriyoruz. 108 bando bilcümle Türkiye’den bu yarışmaya başvurdu ve 1000’den aşkın gencimiz bu yarışmalarda çabalamak amacıyla ter döktü. Alana gelebilen 10 takımımız burada, onlar de peyderpey atışlarını yapıyor.” diyerek konuştu.

Varank, TEKNOFEST’in uzay, havacılık ve teknoloji farkındalığını bırakmak üzere başlatılan benzeri organizasyon olduğunu vurgulayarak, Türkiye’dahi henüz evvel dahi yapılan uygulayım bilimi yarışmalarına yenilerini ekleyerek etkinlikleri biricik çatı altında topladıklarını kaydetti.

Bu sene Türkiye’nin ayrımlı şehirlerinde değişik yarışmaların düzenlendiğine meni fail Varank, “Çip tasarımından roket yarışmalarına, insansız su şeş araçları yarışmalarından kutup araştırmalarına kadar değişik kategorilerde, elan ortaokul çağından itibaren çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yakaladığımız alarga memnunuz”

Varank, TEKNOFEST’te yakalanan havadan kıvançlı olduklarını belirterek, 2018’da 5 bin takımın 150 bin yarışmacının olduğu etkinliği, daha çok 40 değişik kategoride 150 bin topluluk ve 600 bin yarışmacının yarıştığı bir organizasyona dönüştürmeyi başardıklarını bildirdi.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfının TEKNOFEST’teki katkılarına değinen Varank, şöyle devam etti:

“Bu düşün ilk defa benzeri STK’den daha çok. Biz dahi amme tarafı olarak destek olmaya çalışıyoruz. Sayısal Tahavvül Ofisimiz, siber güvenlik anlamında yarışmalar düzenliyor. Savunma sanayi şirketlerimiz değişik kategorilerde yarışmalar düzenliyor. TÜBİTAK, arz şişman katkıyı veren kurumlardan biri. Zaten Bakanlığımız T3 Vakfı ile beraber bu işin yürütücüsü. İşte bu vizyonu ortaya koymaya, gençlerin önüne farklı alternatifler koymaya çalışıyoruz.”

Varank, Türkiye’da TEKNOFEST kuşağının nesir edilmeye başlandığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“TEKNOFEST ateşiyle Türkiye’bile daha çok torunlar gök, havacılık sektörlerinde işlemek istiyor, âlim tutmak istiyor, araştırma geliştirme alanında elan fazla hız göstermeye çalışıyor. Tığ da onların önünü açarak aslında Türkiye’nin geleceği açısından balaban tıpkı işe imza atmış oluyoruz. TEKNOFEST kuşağı gümbür gümbür geliyor. TEKNOFEST kuşağı bu ülkenin geleceğini yazacak göbek olacak. Türkiye’nin sükse hikayelerini onlar yazacak. Biz gençlerimize güveniyoruz, onların başarılarıyla gurur duyuyoruz ve onları desteklemeye devam edeceğiz.”

“Bütün vatandaşlarımızı çağırma ediyorum”

Bu yarışmalarda arak döken gençlerin 30 Ağustos-4 Eylül’birlikte gerçekleştirilecek TEKNOFEST Karadeniz’in finalinde üstelik olacağını dile getiren Varank, Türkiye’nin dört bir yanından uygulayım bilimi firmalarının kabiliyetlerini sergileyeceği, türlü hava gösterileri ve etkinliklerin yapılacağı TEKNOFEST’e bütün vatandaşları nida ettiğini söyledi.

Varank, Amudi İnişli Roket Yarışması’na katılan yarışmacıların roketleri arasında sunturlu tasarımlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok domuzuna tasarımlar var. Bu işi çokça profesyonel bir şekilde başarmış zinde arkadaşlarımız var, biraz daha çolpa görüntülü roketlerimiz var amma burada muhteşem olan, Türkiye’nin ciharıyek yanından gençler takımlarını kuruyorlar, bando mücadelesi nedir, himmet gösteriyorlar, SAGE kabilinden koca bire bir enstitümüz bile bu tendürüst kardeşlerimize hem maharet bindi hem mentorluk desteği veriyor. Bunun beraberinde her bir takıma 65 bin liraya kadar maddesel bindi veriyor. Bu gençler bu alanlara yönelsinler çalışsınlar diye niteleyerek. Onun için beherglas dinç kardeşimizi kalburüstü bulduk, beher güre kardeşimizi de gönlümüzde bir numara car ettik amma bu tıpkısı yarış tabii kim roketlerini yarıştıracaklar, bakalım hangi mızıka bir numara olacak.”

TEKNOFEST amacıyla bambaşka ülkelerden talepler geldiğini ve katılımcı tutmak isteyenlerin bulunduğunu anlatan Varank, “Bu talepleri değerlendiriyoruz, seneye ne ülkede yaparız, arkadaşlarımız düzentileme yapıyorlar. Hele Mutedil Asya’dan Türk dünyasından balaban rica var. Türk dünyasını birleştirici siyasi adımlar şu anda atıyoruz. Belki kuma benzeri etkinliği bilcümle beraber düzenleyebiliriz.” dedi.

“Daha önce roket yarışmalarına ek ekipler”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Çipo, TEKNOFEST yarışmalarının bilcümle heyecanıyla sürdüğünü belirterek, “Zaman amudi baş aşağı yarışmalarındaki ekipleri gördük. Bu ekiplerin bir lahzada hepsi roket yarışmasına katma ekipler. Değişik teknolojileri deniyorlar, hepsine başarılar diyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi Başkanı Koç, Vekil Varank ile HackKaradeniz yarışmasında ayrımsız günlüğüne “siyah şapkalı hacker” olduklarını anımsattı.

Belletici, TEKNOFEST kapsamındaki yarışmaların Zonguldak, Giresun, Cıvıl Cıvıl, Afyonkarahisar ve Kütahya kadar illerde düzenlenmesinin majör olduğunu söyledi.

TÜBİTAK Başkanı Evlek bile TEKNOFEST coşkusunun gelişigüzel yıl farklı kategorilerdeki yarışmalarla yenilendiğini, bu yıl TÜBİTAK’ın, planlı 40 değişik kategorideki yarışmanın 15’ini eş güdümlü ettiğini dile getirdi.

Bu yarışmalardan dördünün ilk kez düzenlendiğini anlatan Mandal, “Bu sürece çalışkan tıpkısı şekilde ulama vermeye çalışıyoruz. Geleceğimizi TEKNOFEST’teki gençlerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, yarışma kapsamında tasarlanan roketlerin atışları yapıldı.

Dünyada ilk kez yapılıyor

TEKNOFEST uygulayım bilimi yarışmaları kapsamında TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde ilk kez düzenlenen Amudi İnişli Roket Yarışması, dünyada düzenlenen geçmiş roket itkili iniş yarışması olma özelliğine ehil.

Yarışma ile Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki teknolojik bereket defa haritasında yer düzlük roket itkili baş aşağı sistemleri üzerine lisans ve efdal lisans seviyesinde eğitim gören öğrencilerin vukuf edinmesini nail olmak ve gençlere değişik disiplinlerde vukuf ve tecrübeye topluluk üyelerle takım halinde dizayn ika yeteneğini vermek amaçlanıyor.

Birincilik ödülünün 40 bin liralık, ikincilik ödülünün 30 bin teklik ve üçüncülük ödülünün 25 bin liralık olduğu yarışmada, takımların tasarladıkları roketin havada askıda sübvansiyon sistemi (vinç) ile adaptasyonunun sağlanması ve roketin azade bırakılmasıyla soğuk gaz tepi sistemi kullanarak kontrollü bire bir şekilde yere inmesi hedefleniyor.

Yarışmaya başvuran 108 takımdan türlü ifade aşamalarını sabık ve atışa doğruluk kazanan 10 topluluk, TÜBİTAK SAGE yerleşkesinde mücadele ediyor.Share: