Icra Vekili Özer, Cenup Afrika Cumhuriyeti’nin “Kültürel Bırakıt Günü” resepsiyonuna katıldı Açıklaması

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna’dan tahıl koridorunun açılmasını sağlayıcı İstanbul Mutabakatı ile Afrika’nın azık güvenliğine yardım sunmaktan sevinme duyuyoruz.” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak Özer, Cenup Afrika’nın kültürel farklılıklarının ve birlikteliğinin kutlandığı “Ulusal Miras Haset” zımnında düzenlenen resepsiyona katıldı.

Özer, resepsiyonda yaptığı konuşmada, bu sene Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve Kültürel Bırakıt Günü’nün benzeri arada kutlandığını belirterek, Nelson Mandela ve Afrika Ulusal Konseyi liderliğinde Cenup Afrika halkının “Apartheid”i feshetmek üzere gösterdiği savaş ve kararlılığın tarihe düzensiz bıraktığını anlattı. Özer, “Hürriyet, müsavat, el erki ve ayrımcılığın seçme türünün reddi üzere, Güney Afrika halkının mücadelesinde müdafaa ettiği değerler, elan bereketli ayrımsız dünya üzere kılavuz görevi gören cihanşümul değerler haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika’nın bağımsızlığı ve demokrasisinin tamam ülkeler için tıpkı ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Özer, şöyle devam etti:

“Cenup Afrika örneğini elan kızıl ve henüz örnek kılan başlık, sunulan detaylı ve yoğun mücadelenin ulusun ensesi kalın ve farklılıklar içeren kültürel mirasını kucaklamaya mani olmamasıdır. Bu çerçevede, Cenup Afrika ve Türkiye’nin birbirini tümleç iki büyüklük olduğuna ve bu hususun bacanak ülkelerimiz arasında andıran tıpkı gelişim birliğinin zeminini yapılanma ettiğine inanıyorum. Bu bağlamda, Güney Afrika Cumhuriyeti’ni Afrika’de ve ötesinde kilit benzeri eş adına görüyoruz.”

Güzeşte 20 yılda, Türkiye ve Afrika’nın karşılıklı çekinmek temelinde çokça boyutlu ayrımsız iş birliği modeli geliştirdiğini aktaran Özer, geçen sene Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın aile sahipliğinde düzenlenen “III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi”nin, Afrika’yla ilişkilerin ulaştığı önemli seviyeyi ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Böylece Türkiye’nin Afrika politikasının imdi olgunlaştığını ve eskimemiş döneme girdiğini vurgulayan Özer, “2002’dahi Afrika’üstelik vakit kaybetmeden 12 büyükelçiliğimiz mevcutken bugün 44 büyükelçiliğimiz bulunmaktadır. Bu sayıyı önümüzdeki dönemde 49’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara’daki Afrika ülkeleri Büyükelçiliklerinin sayısı da 2008’da 10 iken 2022 bakımından 38’e ulaşmıştır. Kıtayla tecim hacmimiz, 2003 yılında 5,4 milyar dolar seviyesindeyken zaman 34,5 bilyon doları bulmuştur.” bilgisini verdi.

Türkiye’nin Afrika’birlikte yüklendiği projelerin toplanmış değerinin 80 bilyon doları aştığını tamlayan Özer, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz sene 2 bilyon doların üzerinde tıpkısı ticaret hacmi yakaladığımız Cenup Afrika, Beyaban Altı Afrika’daki yeryüzü şişman ticaret ortağımız olmuştur. Esasen birlikte bu miktarın iki mutluluk arasındaki ticaret ve envestisman potansiyeli düşünüldüğünde mütevazı aynı seviyede kaldığına inanıyorum. Karma Kazançlı Alt Kurul (KEK), hep bu alanlarda ileriye akıllıca yıpranmamış adımlar atılması amacıyla akla yatkın tıpkı hava teşkil etmektedir. Türkiye-Güney Afrika KEK Eşbaşkanı yerine önümüzdeki dönemde dördüncü toplantımıza aile sahipliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Küresel meselelere dair kuma vizyonumuz, Türkiye-Afrika ilişkilerinin ilerletilmesinde koskocaman ayrımsız racon oynamaktadır. Bu bağlamda, Afrika ülkelerinin deli dolu çoğulculuğa dayalı temel beklentilerini paylaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna’dan tahıl koridorunun açılmasını sağlayıcı İstanbul Mutabakatı ile Afrika’nın azık güvenliğine ulama sunmaktan sevinme duyuyoruz.”

Resepsiyona SU ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal dahi katıldı.

Share: