İçişleri Bakanı Aristokrat, Malatya’da konuştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, sarsıntı bölgesinde 10 bin esnafa arızi dükkan yaptıklarını bildirdi.

Malatya Kıran Koordinasyon Merkezindeki güruh sonrası açıklamalarda kâin Aristokrat, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı elemanlarının hasar tayin çalışmalarını yaptığını ve sonuçlarının e-Cesamet ve “hasartespit.csb.gov.tr”de yayımlandığını söyledi.

Kaçak binalardan kaynaklanan sorunlara değinen Soylu, bunlara ilişkin hasar belirleme sonuçlarını göremeyen vatandaşların afet koordinasyon merkezlerine başvurabileceğini kaydetti.

Bakan Aristokrat, esasen kimi zaman belediyelerin verdiği çıkmaz numaralarında değiş söz konusu olabildiğine dikkati çekerek, “Bunu de arkadaşlarımız eşleştirdiler. e-Kerem veya hasartespit.csb.gov.tr’ye girdikleri ant Mekansal Adrese Dayalı Taşıt Sistemi’nin yani e-Celal’in tıpkı adresi olacak, T.C. kimliği olacak. Benzeri da kimi zaman suyun, elektriğin, tabii gazın adresi farklı oluyor, birisi vaktiyle almış oluyor. Onları de yanında yazacak. Yani iki bulunak olacak, tıpkısı temel bulunak, esasında e-Oran’te kayıtlı olması müstelzim adres. Bire Bir de evcil olarak ihtimal ayrımlı bir bulunak olanaklı. O ikisinde de hasar tespitin hangi olduğu yazmış olacak.” diye konuştu.

Vatandaşın geçmişten beri adres kendisine bildiği ancak bilahare mütebeddil ve bilmediği, bu şekilde yüzde 10-20’lik benzeri anlaşma olduğunu aktaran Soylu, “Onunla onu eşleştirerek bile hasar tespitte tıpkısı palas olsun diyerek tıpkısı kadem elan attık. Bu da e-Oran’ten yayımlandı. Buradaki muradımız şu, burada da tıpkı ayıp cins, burada bile ayrımsız maddi günah türlü. Orada üstelik müracaat edecekleri kayran afet eş güdüm merkezlerindeki başvurma çadırları var, hem orada Kasaba ve Şehirciliğin elemanları var hem AFAD’ın elemanları var hem kaymakamlığın elemanları var. Onlar bile vatandaşlarımıza apotr olacak. On Paralık kimesne endişe etmesin.” ifadelerini kullandı.

Aristokrat, binası bir iki hasarlı, itidalli hasarlı olup 10 bin lirasını alamayan çok bir iki vatandaşın bulunduğunu, onların bile hasar tespit işlemlerinin yapılacağını belirterek, taşınma yardımlarının dahi hem AFAD hem bankalar vasıtasıyla vatandaşların T.C. etiket ve IBAN numaralarına gönderildiğini anlattı.

“10 bin esnafımıza hareket bölgesinde arızi esnaf dükkanı yapıyoruz”

Bugün Malatya’üstelik yaptıkları değerlendirmelerde gelinen noktayı bütün beraber gözden geçirdiklerine dikkati calip Aristokrat, şöyle devam etti:

“Hele esnaflarımızla ilgili neler yapabileceğimizle ilişkin dahi bir istimara yaptık. 10 bin esnafımıza deprem bölgesinde eğreti esnaf dükkanı yapıyoruz. Bunu esnaf teşkilatlarımızla değerlendiriyoruz. Bu miktar de Malatya’birlikte 2 bine kadar yaklaşmaktadır. Biraz önce Yeşilyurt’ta, Battalgazi’da, aynı zamanda hem Doğanşehir hem birlikte Akçadağ’de bakir tespitlerde bulunduk. Oralarda de esnaflarımıza apotr oluyoruz. Tıpkısı taraftan vatandaşlarımızın geçici barınmalarını sağlıyoruz, bire bir taraftan ticari hayatta dükkanını kaybeden esnafımıza kullanılmamış ve arızi tıpkısı adım atmaları amacıyla hep bu arada destekte bulunmaya çalışıyoruz. Bunların bir kısmı bergüzar. Bir Nice esnaf odası, İzmir’den İstanbul’a büyüklüğünde, Ankara’ya kadar, birçok valiliğimiz zat esnaf odalarıyla eş güdümlü ederek bunu sağlıyorlar.”

Aristokrat, halk birliğiyle bu meselenin altından kalkılacağını, elan canlı şekilde yarınlara hamle atılacağını, hem şehirleri hem toplumu afetlere alın dirençli kuzuluk getireceklerine inandıklarını vurgulayarak, “Vatandaşımızın götürümlü işsiz bizi sahada daha bayındır çalıştırmaktadır. Minnettarız ve müteşekkiriz. Onlarla inşallah bu süreci aşacağız, buradan daha kıvrak tıpkısı şekilde çıkacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bilinmesini isteriz ki yeniden altını çizerek söylüyorum, Tanrı talih edecek, yakın beş on içerisinde bu şehirlerde hele duymaya alıştığımız cami minaresinde müezzinlerimizin sesini duyacağız.” diyen Aristokrat, “Poğaçamızı aldığımız yerden almaya devam edeceğiz, çocuklarımızın okullardaki zil sesleriyle beraber müdahil o güzelce seslerini duyacağız. Burada hep alay malay bu hayatın bundan ahir sürecini gelecek nesillerimize birey edecek bu anlayışı bilcümle birlikte yeşerteceğiz. Biz nazik aynı milletiz, Mütedeyyin tıpkısı milletiz, itikatlı ayrımsız milletiz ve bu işin içerisinden bilcümle gelişigüzel çıkacağız. Cenabıhak yardımcımız olsun.” şeklinde konuştu.

Bakan Aristokrat, devletin hep gücüyle ve cemi kapasiteyle Malatya’bile olduğunu vurgulayarak, “Bütün gayretimizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Malatya’nın zat dinamiklerinin da buna katkı sağladığını büyük tıpkı oranda ve memnuniyetle görüyoruz. İnşallah bütün birlikte Malatya’nın yüz yüze kaldığı bu süreci yöneterek burada üstelik çok etkili bire bir şekilde ayağa kalkacağız. Daha evvel Malatya hareket yaşadı, afat yaşadı. Evveli hangi yapmışsak, kuşkusuz yapılmışsa, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hangi sözü verip hesabına getirmişse zaman dahi aynıları olacaktır. Bundan güvenli olsunlar.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: