İç Anadolu’dan sarsıntı bölgesine yardımlar devam ediyor

Kırşehir, Kayseri, Nevşehir, Sivas, Niğde ve Yozgat’tan zelzele bölgesine yardımlar bitmeme ediyor.

Depremin meydana geldiği günden itibaren Kırşehir Valiliğinin başlattığı kampanya kapsamında sivil cemiyet kuruluşları ve vatandaşların de katkılarıyla Aşıkpaşa Spor Salonu’nda toplanan 25 tır besin ve kışlık materyal, deprem bölgesine gönderildi.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine sınırlanmış odalar marifetiyle bile 1 tır su, 4 tır yakıt, zelzele bölgesine yetmek üzere yola çıkarıldı.

Birliğin kampanyası kapsamında 500 bin lira dahi nakdi yardımda bulunuldu.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde depremzedelere ısıdam kemirmek dağıttı.

Tüm imkanları yer sarsıntısı bölgesi için seferber ettiklerini aktaran Büyükkılıç, “Depremde kötülük gören vatandaşlara yüklenmek amacıyla yanlarındayız. Depremzedelerin yaralarını tıpkı nebze olsun sarabilmek adına eksiksiz kalbimizle, dualarımızla ve bilcümle imkanlarımızla vatandaşlarımıza destek oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

MHP Kayseri İl Başkanlığı bile deprem bölgesine 6 tır yardım malzemesi göndererek yaraların sarılmasına katkıda bulundu.

MHP Umumi Başbuğ Yardımcısı İsmail Özdemir, müzaheret tırlarının Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Çatalhöyük, Söğütlü, Doğanlı, Karasanlar, Çiğli, Çınarlı köylerine ulaştığını belirtti.

Kahramanmaraş’ta Alparslan Türkeş Bulvarı Karı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uğrunda asıl istihlak, yavru maması, yavru bezi ve kadın hijyen malzemelerini vatandaşlara dağıttıklarını aktaran Özdemir, zor günlerin bütün birlikte atlatılacağını kaydetti.

Yardım tırları ile gelişigüzel deprem bölgesine MHP Kayseri Mebus Baki Ersoy, MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak ve toprak yönetimi, Pınarbaşı Belediye Reisi Menduh Uzunluoğlu ve Erciyes Küçük Asya Ana Ortaklık Art Yöneticisi Alpaslan Zevalsiz Ertekin birlikte gitti.

MHP heyeti, yardımların dağıtılmasının peşi sıra zelzele bölgesinde Koordinatör Vali namına fariza işleyen Vali Gökmen Çiçek’i dahi koordinasyon bölgesinde görüşme etti.

Erciyes Rum Holding’in, Kahramanmaraş’ta günlük 650 kişiye 3 nöbet ısıdam yemek verilecek mutfağın kurulacağı vadi de belirlendi.

Nevşehir

Hacıbektaş Kaymakamlığında bire bir araya mevrut kaza esnafı ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri öncülüğünde, zelzele bölgesine ulaştırılmak amacıyla 151 bin 500 teklik toplandı.

Bu parayla temin edilen 1 tır su bölgeye gönderildi.

Ayrıca Hacıbektaş Belediyesince toplanan 2 tır gıda bölgeye sevk edildi, ilçedeki un fabrikası eliyle Adıyaman Besni’ye ve Hatay’ın İskenderun ilçesine 2 tır un gönderildi.

Sivas

Sivas Belediyesi bünyesinde hizmet veren fırında depremzedeler için günde 14 bin ekmek çıkarılıyor. Deniz dolayısıyla fahri vatandaşlar üstelik fırın çalışanlarına paketleme ve yüklemede destek verdi.

Deprem bölgesine bugüne büyüklüğünde 3 tır savuşturmak ulaştırıldığı belirtildi.

Ulaş ilçesinden ise kaymakamlık ve uray işbirliğiyle başlatılan kampanya kapsamında Malatya’daki depremzedelere 3 tır müzaheret malzemesi gönderildi.

Şarkışla’dan bile kuru bakliyat, pabuç, mont, çorap, müvellidülhumuza kaynak makinası, odun, kömür, saflık ürünleri ve yavru bezlerinden oluşan malzemelerin yüklendiği 4 tır ve çokça sayıda pikap üstelik sarsıntı bölgesine akla yatkın yola çıktı.

Niğde

Niğde’bile Valilik ve belediye koordinasyonunda depremzedeler üzere arkalama toplanmaya bitmeme ediyor. Bu kapsamda hep 82 tır hareket bölgesine gönderildi.

Ayrıca Niğde Belediyesi Atlatmak Fabrikası’nda günlük çıkarılan tahminî 70 bin ekmeğin yüce tıpkısı bölümü bile afetzedelere ulaştırılmak için bölgeye iletiliyor.

Çamardı, Borak ve Kom belediyeleri ile sivil topluluk kuruluşlarınca toplanan yardım malzemeleri üstelik bölgeye ulaştırılıyor.

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği üstelik zelzele bölgesine 350 soba sevk etti.

Yozgat

Yozgat Belediyesi deprem bölgesine 4 tır su, un, ark gıda ve battaniye, Aydıncık Belediyesi dahi 2 tır yakacak gönderdi.

Share: