İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Haset nedeniyle Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta tören gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Deveci ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Maraba, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kaçınmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete zeki etmiş gaziler ve şüheda üzere Kur’an-ı Koçak okundu.

Rençper, programdaki konuşmasında, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı sağlıklı aşınmış ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan bir bölüm olduğunu rapor etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Ilbay Mustafa Antrenör, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, kül gazilerin gününü kutlayarak, “Geri olduğu kadar bugün birlikte aynı inançla, bu muazzez vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara cebin rastgele antlaşma kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi oluşmak büyüklüğünde domuzuna ayrımsız anlam gayrimümkün. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acara, günün fehva ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Belediye Reisi Mehmet Saygılı, Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Mürtefi Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme eden programda, istinkâf etmek atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Cömert tilavetinin ardından dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için üstün görev anlayışıyla kahramancasına savaşım ederek, bu yolda hayatlarını feda fail ermiş şehitler, yiğit gaziler ve ailelerinin gelgel kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Okkalı ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’de, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra ürkmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Idarehane Başkanı Bahattin Kaya, şerif değerler uğrunda savaşım ederek canını ortaya koyma fedakarlığını anlatım fail gaza anlayışının güneş boyunca milletin ehil olmakla övünme ettiği yer şanlı hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara de kahramanlıklarıyla gururlandıran martir ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, DOĞRU Fırka Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Balkır, 5. Piyon Eğitim Tugay Başbuğ Vekili Piyon Albay Alemdar Özcan, Belediye Reisi Hilmi Âlim, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Deveci, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Şimşek, il izzetinefis defterini imzalayarak günün önemine dayalı istişare yaptı.

Törene, YANLIŞSIZ Tümen Sivas Milletvekili Semiha Rençper, kat müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle akıbet buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler sunma nazik gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte Cumhuriyet’imizin teminatı ve asıl taşlarısınız.” diyerek konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Güç, koşuk okudu.

Buradaki törenin arkası sıra program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Bitirmiş Komutanlığında işyar Kurnaz Üsteğmen İzzet

Görenli, günün anlam ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Daha sonradan Vali Berrak Çelik ve devlet protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ülfet etti.

Program, martir yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: