Hdp’li Şevin Coşkun’dan Nazır Soylu’ya: “Akıllı Telefona Erbap Sıfır Kadınların, Kades Uygulamasından Yararlanmaları Amacıyla Telefon ve İnternet…

HDP Muş Mebus Şevin Ateşli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; “Çokbilmiş telefona erbap sıfır ve internete erişimde sav dinamik kadınların, KADES uygulamasından yararlanmalarını çıkmak amacıyla telefon ve genel ağ tahsisine ilişik ayrımsız çalışmanız olacak mıdır” diyerek sordu.

HDP Muş Mebus Şevin Ateşin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ateşin, önergesinde, Eş Acil Bindi (KADES) uygulamasına ilgilendiren sorular sordu. Ateşin’un önergeye ilişkin mukayyet açıklaması şöyle:

“4 YILDA 355 BİN 366 KADIN ŞİDDET İHBARINDA BULUNMUŞTUR”

“Kadın Ivedili Bindi (KADES), şiddete uğrayan kadınların yardım isteyebilmeleri amacıyla Bakanlığınız marifetiyle geliştirilmiş ve 24 Mart 2018’de test aşamasına geçilmiş ayrımsız uygulamadır. Çokbilmiş telefonlara indirilerek internete kapalı işlevli hale mevrut bu uygulamayla; gayret tehdidi altında kâin veya yol görmüş kadınların yüz yüze oldukları durumu ihbar etmeleri amaçlanmıştır. İçişleri Bakanlığının Orak Ayı 2022 verilerine bakarak; KADES uygulaması, 3 milyon 478 bin 641 emanet aracılığıyla çökertme telefonlarına inik ve 4 yılda 355 bin 366 karı takat ihbarında bulunmuştur.

“KADES UYGULAMASINDAN TAKKADAK AKILLI TELEFONU VE İNTERNETİ KÂIN KADINLAR FAYDALANABİLDİĞİ İÇİN BU KOŞULLARA SAHİP SIFIR BİRÇOK KADIN BU UYGULAMANIN KAPSAMI DIŞINDA KALMAKTADIR”

Ancak KADES uygulamasından elden çokbilmiş telefonu ve interneti bulunan kadınlar faydalanabildiği amacıyla bu koşullara topluluk sıfır bir nice karı bu uygulamanın kapsamı dışında kalmaktadır. Örneğin; TÜİK’in Ağustos 2022 verilerine bakarak, yüzdelik 19,1’i genel ağ kullanmayan 16-74 yaş grubundaki kadınlar, bu uygulamadan yararlanmamaktadır.   KADES uygulaması kapsamı ve işlevi itibarıyla birçok yönüyle kusurlu durumda iken avrat cinayetleri ve kadına yönelik şiddet ise artarak devam etmektedir. Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine bakarak, 2021 yılında 280 eş öldürümüş, 217 kadın ise suratsız şekilde ölmüş bulunmuştur. 2022 yılının önce 10 ayında 280 karı öldürülürken, 202 eş dalavereli ayrımsız şekilde yaşamını yitirmiştir. Antrparantez 2022 yılında intihap bölgem Muş’ta 2 eş öldürülmüştür.”

Ateşin, Icra Vekili Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“-Kadına müteveccih şiddeti önleme mekanizmalarından biri adına Bakanlığınızın nitelendirdiği KADES uygulamasının yaygınlaştırılması için aynı çalışmanız var mıdır?

-Beyinli telefona cemaat sıfır ve internete erişimde ülkü dallı güllü kadınların, KADES uygulamasından yararlanmalarını mezun olmak üzere telefon ve internet tahsisine ait tıpkısı çalışmanız olacak mıdır?

-Son 4 yılda öldürülmüş veya berbat tıpkı şekilde yaşamını yitiren kadınların kaçı KADES uygulaması ile ihbarda bulunmuştur?

-KADES uygulamasının yeryüzü beş altı kullanıldığı kentler hangileridir? Bunun gerekçeleri nelerdir?

-Muş’ta KADES uygulamasını telefonuna yükleyen kadınların sayısı kaçtır? Kentte akıbet 4 yılda bu uygulama ile birçok ihbar alınmıştır? İhbar sonucunda kadın sığınaklarına yönlendirilen gönül sayısı kaçtır?”

Share: