Hdp’li Aziz Orhan Işık Nazır Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık, akıbet aynı haftada Ankara’birlikte beyaz zehir işçisi Ömer Soy, Gaziantep’te inşaat işçisi Mehabetli Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’bile hastanede düzenlilik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide yiğit olan Yır Balcı, Sakarya’üstelik benzeri firmada ısı cazibe işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’üstelik inşaat işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’birlikte Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Himmet ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Ermiş Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Mücahede ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler vadi aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE YERYÜZÜ BEŞ ALTI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de gerekli inhibitör tedbirler alınmadığında aksiyon cinayetleri sistemli tıpkısı şekilde devam etmektedir. Değme sene sunu bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve ayrıksı gâh kaynaklardan derlediği verilere göre 2021 yılında gelişim cinayetlerinde bildirme bir iki 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının önce sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde temelli, inhibitör tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den fazla işçi, mukteza önlemler alınmayan hisse senedi cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle ekincilik ve inşaat sektörlerinde anahtar dışılık dolayısıyla hisse senedi cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, iş kazası ve meslek hastalığı geçirenlere ilgilendiren verilerin kaydı ya tutulmamaktadır ya bile yarım tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK AHIRET YOLCULUĞU GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Çelik dahi 20 yaşındaydı. Akıbet bire bir haftada Adana’bile orman işçisi Düş Durakçı, Kastamonu’birlikte yapım işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’de inşaat işçisi Mustafa Tığ, Samsun’da otel etkin Mustafa Şeker, Malatya’üstelik inşaatta etkin Fatih Kızılkaya, Ongun Gündoğan ve Mehmet Gürültü, Ankara’bile Maden işçisi Ömer Cins, Gaziantep’te inşaat işçisi Yüce Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’de yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’bile hastanede düzenlilik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide efe olan Manzume Balcı, Sakarya’üstelik bire bir firmada ısı elektrik işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’de inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Aslan, Bursa’üstelik Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında kırıcı yaralanan, temelli aynı şekilde engelli olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ahiret yolculuğu getirmektedir.”

Bakan Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari yolu üstünde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Polat’ın ölümü hakkında hesaplı tıpkı sormaca kâin mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe sınırlanmış ahiret yolculuğu sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin yaş ve seks dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe tutkun kazalarla engelli olan yaşama sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hisse senedi kazaları ve maruz kaldıkları patika hastalıklarına ilişkin Bakanlığınızın ayrımsız veri derlemesi veya raporu bulunan mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, cinsiyet, yaş kadar göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik dolayısıyla yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği kendisine yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruh bilimsel, konuşu ve toplumsal destekler nelerdir?”

Share: